Midyenin içindekiler nelerdir? İçindeki yeşil şey nedir?
Sağlık

Midyenin İçindekiler Nelerdir? İçindeki Yeşil Şey Nedir?

02 Ağustos 2018 - 15:49:54

Ülkemizde en fazla tüketilen deniz ürünlerinden birisi olan midye, özenli bir şekilde hazırlanan ve son derece lezzetli bir seçenektir.

Midyenin İçindekiler Nelerdir? İçinde Ne Var?

Midyenin içerisinde yer alan maddeler araştırıldığında oldukça farklı sonuçlar ile karşı karşıya kalınmıştır. Bir midye tüketiminde kişiler denizden çıkarılan bu ürünün içerisinde yer alan kadmiyum, kurşun ve cıva gibi maddelere maruz kalırlar. Bunlar standart olarak midyenin içerisinde yer alırken midyenin toplandığı denize göre miktarları değişebilmektedir. Ancak yemeye hazır hale getirilmeden önce belirli işlemlerden geçmesi, bu maddeler insana vücuduna ulaşmasını engelleyebilir. Bu sebeple de genel olarak güvenilir olan midye satıcılarından ürünün alınması ve tüketilmesi gerekmektedir.

Midyenin İçindeki Yeşil Şey Nedir?

Bazı midyelerin içerisinde yeşil renkte kalıntılar görülebilmektedir. Genel olarak bunlar iki farklı sebepten dolayı midyede yer alır. İlk olarak deniz ürünü olduğu için yosun türleri ile sürekli olarak iletişim içerisinde olması son derece doğaldır. Bunun yanı sıra midyelerin beslendiği canlılar etrafa kırmızı ya da yeşil salgılar bırakabilen deniz canlılarıdır. Eğer midyenin beslenmesi sırasında bu canlılar salgılarını bırakırlarsa içerisinde bu yeşil salgılar görülebilir. Tabi bunun olabilmesi için bunların insanlara ulaşmadan önce iyi bir temizlikten geçmemesi gerekir. Genel olarak kaliteli mekanlarda bu tarz problemler ile karşılaşmak çok mümkün olmaz.

Mide Yemenin Sakıncaları Nelerdir?

Toplanan midyelerin insanlara sunulmasının ardından insanlarda belirli sağlık problemleri gözlemlenebilmektedir. Bunun için midyelerin yaşadığı sulara bakılması gerekir. Eğer sular tamamen temiz ise midye tüketimi ile birlikte kişilerde herhangi bir sağlık sorunu görülmez. Ancak bunun yanında midyenin toplandığı suya lağım ya da benzeri atık sular akıyorsa bu durumda midyeler insanlar için son derece sağlıksız bir yiyecek haline dönüşebilmektedir. Bunları tüketen insanların bunları anlaması çok mümkün değildir. Bu durumu genel olarak midyeleri yemeye hazır hale getiren kişiler bilir ve tüketiciler bu insanların kararlarına saygı göstermek zorunda olurlar. Üreticiler midyeleri sağlıksız sulardan alıyorlarsa bu durumda müşterileri de çeşitli hastalıklara yakalanma riski altına girmiş demektir.

Mide Yemek Hangi Hastalıklara Neden Olabilir?

Yanlış bir midye tüketimi sonrasında ciddi biçimde tedavi edilmesi gereken hastalıklar kendisini gösterebilir. İlk olarak bayat ya da yanlış bir sudan toplanmış olan midyelerden baş dönmesi, karın ağrısı ya da bulantı gibi sorunlar gözlemlenir. Daha ileri seviyede bir durum söz konusu ise kişilerin dudaklarında, dilinde ya da boğazında hissizlik oluşmaya başlar. Bu durum kişileri çok korkutan bir durumdur ve en kısa sürede hastaneye gidilmesi gerekmektedir. İshal de yanlış midye tüketimi sonrasında insanların yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Midye tüketmeyi seven kişilerin her zaman doğru ve güvenilir adreslerden tüketimlerini gerçekleştirmesi, güvenilmeyen yerlerde tercih etmemesi gerekmektedir.

Yorumlar
Eylem Karaçimen 02 Ağustos 2018 - 15:59:54 Midye hiç yemedim ve tadını çok merak ediyorum. Midye yemek harammı günah mı? Dolmasının üzerinde birşey oluyor genelde onun ne olduğunu merak ediyordum. Tadı nasıl? Yapılışı nasıldır?cevapla
Damla 08 Eylül 2019 - 02:27:57 Bende bir defa yedim dolmasının üzerindeki şey midyenin eti. Caiz mi yoksa değil mi belli değildir, mekruhdur diye biliyorum. Tadı normal pilav gibi aslında çok güzel lakin ilk defa yediğimden mi bilmiyorum o etini düşündükçe midem bulanmisti o yüzden yiyememistim. Size kalmış birşey.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: