Midyenin yararları ve zararları nelerdir? Özellikleri ve kalorisi
Sağlık

Midyenin Yararları ve Zararları Nelerdir? Özellikleri ve Kalorisi

02 Ağustos 2018 - 20:54:55

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması dünyanın en yararlı besinlerinden birisi olan midyeye en kolay şekilde ulaşmamızı sağlamaktadır.

Midye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Midye, Latince Mytilidae kelimesinden dilimize geçmiştir ve ülkemizdeki en ünlü deniz canlılarından birisidir. Midye familyasının ana üyesi olarak yaşamaya devam eden bu tür, hem tatlı sularda hem de tuzlu sularda yaşamına devam edebilmektedir. Genel olarak tuzlu sularda görülüyor olsa da tatlı sularda da bulunur ve tatlı sulardaki midyeler daha uzun süre yaşayarak daha büyük ebatlarda olabilirler. Midyenin vücudu, kireçli bir malzemeden yapılmış olan bir kabukla kaplanmıştır. Bu kabuk iki parça halindedir ve canlıyı dış etmenlerden korumaktadır.

Midyenin Yararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Midyenin insan vücudu için çok sayıda farklı faydası bulunurken bunların ilk sırasında muhteşem bir protein deposu olması gelmektedir. Spor yapan kişilerin kas gelişimleri için son derece önemli olan protein, midyeden bolca alınabilmektedir. Bunun yanı sıra midye tüketen kişiler selenyum ve magnezyumu da vücutlarına yoğun bir biçimde almış olurlar. Ayrıca içerisinde hem A vitamini hem de C vitamini yer almaktadır. Bilindiği üzere A vitamini kanser hücrelerine karşı verilen savaşta en önemli destekçilerden birisidir. C vitamini ise kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını ve gün içerisinde her zaman dinç kalmasını sağlamaktadır.

Midyenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Midyenin zararları denildiğinde bazı maddeler ön plana çıkıyor olsa da normalde bu zararları midyeden kaynaklanmaz. Genel olarak temiz sularda yetişmeyen ürünler bilmeden tüketilirse ya da temiz sularda olsa dahi iyi bir şekilde temizlenmezse bu durumda zararları görülmeye başlanmaktadır. Midyenin içerisinde ağır metaller olduğundan çok fazla tüketimde hassas bedenlere zararı dokunabilmektedir. Bunun yanı sıra kirli sulardan toplanan midyelerden her hastalığın kişiye geçmesi beklenebilir. Genelde bulantı ya da baş dönmesi gibi rahatsızlıklar midyeden zehirlenen kişilerde görülmektedir. Sindirim sistemi direkt olarak zarar göreceğinden kusma ya da karın ağrısı da sıklıkla kendisini gösterebilmektedir.

Midyenin Kalorisi Ne Kadar?

Midye, tüketilirken içerisinde pirinç ve farklı malzemeler kullanılarak yapılan bir pilav ile sunulmaktadır. İçerisinde yer alan az miktarda et pilav ile birlikte tüketilirken kişiler bu aşamada kalori hesabına dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde çok yüksek miktarda kalori alma durumları yaşanabilir. Genelde bir adet midye içerisindeki pilavı ile birlikte 25 kalori gelmektedir. Son derece yüksek bir değer olduğu belirtilebilir. İnsanlar bir porsiyon yediklerinde 3-4 adet tüketirler ve bu durum da bünyelerini zorlamaz. Ancak çok seven kişiler kovalarda sipariş ettikleri midyelerden çok fazla tüketebilir ve bu durum da oldukça yüksek miktarda kalori alımı olabilir. Ülkemizde muhteşem bir şekilde üretilen pilavların kullanıldığı midyeler sayesinde kişiler günlük protein ve vitamin ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılayabilirler

Yorumlar
Serpil Çolak 02 Ağustos 2018 - 21:04:55 Daha önce hiç midye yemedim tadı nasıl bilmiyorum. Günah diyorlar ama neden haram acaba?Vücuda faydaları var mı ne gibi etkileri olur? Midye nerede yenir? Ne zaman yenmez? Nasıl temizlenir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: