Kortizon nedir? Yan etkileri nelerdir? İçinde ne var?
Sağlık

Kortizon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? İçinde Ne Var?

03 Ağustos 2018 - 00:44:57

Tıpta birçok hastalığın tedavisi için kullanılan kortizon, böbrek üst bezlerinde üretilen bir çeşit hormondur.

Kortizon Nedir, Ne Demek?

Vücudumuzda salgılanan hormonlar sağlıklı bir şekilde yaşantımıza devam edebilmemiz için çok büyük önem taşımaktadır. Hormonlarda yaşanan bozukluklar direkt olarak kişilerin hayatını etkilediğinden bu konuda çok dikkatli olunması ve doktorlara düzenli olarak danışılması gerekmektedir. Kortizon da böbrek üstü bezlerinde üretilen son derece önemli bir hormondur. Vücutta bulunan yağların ve karbonhidratların düzenlenmesinde görevli olan bir hormondur. Genelde kilolu insanlarda kortizon miktarı daha fazla olur. Zayıf insanlarda daha düşük miktarlarda kortizon üretimi gerçekleşmektedir. Bu üretimler sabah saatlerinde gerçekleşirken sabahki stres ya da mutluluğa göre farklı düzeylerde olabilmektedir.

Kortizon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilir?

Kortizon hormonu kullanılarak tıp alanında çok sayıda farklı ilaç üretilmiştir. Bu ilaçları kullanarak insanlar birçok farklı hastalıktan kalıcı olarak kurtulma şansı elde eder. Bunların ilk sırasında hipofiz bezi rahatsızlıkları gelir. Hormonal rahatsızlıklar arasında hipofiz bezi hastalıkları oldukça yaygınken kortizon ile sonuca gidilebilir. Addison hastalığı, göz iltihapları ve bazı alerjik durumlarda da tıp alanında uzman olan kişiler kortizon tedavisine yönelmektedir. Vücudun kan dengesinde de önemli rol oynaması bu hormonun kansızlık ve kan kanseri gibi ciddi rahatsızlıklarda da tedavi edici özelliğinin kullanılmasını sağlamaktadır.

Kortizonun İçinde Ne Var? Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon, insanlarda kalsiyum eksikliğine sebep olabilen hormonlar arasında yer alır. Bu özelliği sebebiyle insanlarda kemik erimesini tetikleyebilmektedir. Bunun yanında bayanlarda tüylenme ve adet bozuklukları da bu hormonun tedavi amaçlı kullanımında ortaya çıkmaktadır. Kaslarda güçsüzleşme belirtileri ve bunun akabinde gelişim bozuklukları kortizon kullanımı ile meydana gelebilir. Ayrıca psikolojik açıdan da kortizon kullanımı insanları zorlayacaktır. Hormonal değişikler her zaman insanların psikolojik yönlerini de etkilerken depresyon ve benzeri sorunlar ile karşılaşmak mümkün olur. Son olarak tansiyon ve şekere de kortizon tedavisi olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Tüm bu yan etkilerin bilinmesi ve bunların göze alınarak kısa süre için kortizon tedavisinin uygulanması gerekmektedir.

Kortizon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kortizon kullanırken en önemli etmen kullanım dozudur. Her insanın vücudu ya da varsa hastalığı için kullanılması gereken miktar farklı olabilir. Bir kişi için aşırı doz olarak nitelendirilen kortizon, diğer insan için ideal miktar olacaktır. Bu sebeple de olabilecek en doğru şekilde kortizon miktarının ayarlanması gerekmektedir. Eğer insanlar gereğinden çok daha fazla kortizon alırlarsa yan etkilerden büyük bir çoğunluğu kendisini göstermeye başlayacaktır. Ayrıca bu hormonu almaya başlayan hastaların tuzlu besinlerden, konserve ya da turşu gibi ürünlerden, çikolatadan, tahin ve pekmezden, kuruyemişlerden ve bazı meşrubatlardan uzak durması gerekebilmektedir. Vücut için en önemli hormonlardan birisi olan kortizon, birçok yaygın hastalığın tedavisinde rahatça kullanılmaktadır.

Yorumlar
Rüveyda Çelik 03 Ağustos 2018 - 00:54:57 Kortizonun yan etkileri nelerdir? Bunun etkileri ne zaman geçer vücuttan nasıl atılır? bir ilaç kullanıyorum doktorum verdi. Kilo yapıyor yaklaşık 3 kilo aldım 2 haftada. Bu kiloları nasıl verebilirim? Daha fazla kilo almamak için ne yapmalıyım?cevapla
Ahmet Gümüş 03 Ağustos 2018 - 12:07:35 Kortizonun vücutta normalde salgılanan bir hormon olduğunu bilmiyordum. Birşey daha öğrenmiş oldum ki ne mutlu! Obezite durumlarında vücuttaki kortizon miktarının da önemi var anladım ki. İltihaplanma önleyici özellikleri olan karbon hidrojen ve oksijenden oluşan bir bileşimi varmış. Bu bilgi de benden olsun istedim . cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: