Vitamin eksikliği nedir? Belirtileri nelerdir? Nelere yol açar?
Sağlık

Vitamin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nelere Yol Açar?

07 Haziran 2018 - 03:05:55

Vitamin eksikliğinin anlaşılması için meydana gelen belirtilerin yol açtığı sağlık problemlerine denir.

aronya çayı

Vitamin Eksikliği Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Vitaminler doğru olarak alındığı zaman ruh ve vücut sağlığı korunur. Vitaminlerin eksik olması vücutta bulunan bütün sistem ve organları etkilemektedir. Vitamin ve mineraller besinler aracılığı ile alınmakta gerekirse doktor kontrolünde ek takviye yapılmaktadır. Uzun süren yorgunlukların olması, fiziksel olarak koordinasyon bozukluğunun kendini göstermesi B1 vitaminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Beynin enerji üretebilmesi için bu vitamin gereklidir.

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Zihinsel yorgunluğun çok uzun süre devam etmesi B12 vitaminin eksik olduğuna işaret eder. B12 vitamin eksikliği beynin performansını etkilemektedir. Zihinsel yorgunluklar belli bir zamandan sonra ise entelektüel becerileri yavaşlatmaktadır. Kişinin uzun süre hafıza kaybı, hatırlayamama ve konsantrasyon gibi sorunların yaşanması durumunda B12 vitaminin incelenmesi önemlidir. H vitamini yani B7 vitaminin eksik olması durumunda cansız saçlar ve tırnak problemleri meydana gelir. Saçlarda kepeklenme sorunu yaşanır ve dökülmelerin oluşması kaçınılmazdır. Saçların yanında tırnaklar çabuk bir şekilde kırılır, yavaş bir şekilde uzar ve beyaz lekeler oluşur. C vitamininin eksik olması cilt üzerinde morarma ve noktaların görülmesine yol açar.

Vitaminlerin Genel Özellikleri Nelerdir?

C vitamini kan dolaşımını düzenler ve hücrelerin kendi başına yenilenmesine yardım eder. Ayrıca diş etlerinin güçlü olmasını sağlamaktadır. C vitamini içeren sebze ve meyveler; maydanoz, yeşil biber, yeşil sebze çeşitleri, turunçgiller, domates, çilek ve kırmızı lahanadır. Yeteri oranda C vitamini alınmadığı zaman dişte çürümeler, romatizma, kas zayıflıkları ve selülit sorunları ortaya çıkmaktadır. İskelet sistemini güçlendirip geliştiren D vitaminidir. D vitamini ise zeytinyağı, balık ve yeşil sebzelerde bulunmaktadır. En önemli D vitamini deposu güneştir. Bu vitaminin eksik olması çocuklarda büyüme bozukluğuna, yaşın ilerlemesiyle kemiklerde deformasyona, diş eti hastalığı ve diş çürüklerine kadar gitmektedir.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini ise antioksidan oranı yüksek olan bir vitamin türüdür. Antioksidan oranının fazla olması birçok hastalığın önüne geçilmesine yardım eder. Ayrıca hücreler E vitamini sayesinde kendini yeniler, yaşlanma belirtileri gecikme gösterir. Vitaminin cinsel yaşam üzerindeki etkileri fazladır. Yeşil yapraklı sebze, bitkisel çay türleri, ay çekirdeği, badem, tahıllar, ceviz gibi besinlerde E vitamini ziyadesiyle fazla miktarda bulunmaktadır. E vitaminini yeteri seviyede almayan kişiler erken yaşlarda yaşlanma belirtilerini yaşamaktadır. Bunun yanı sıra cinsel problemler, iktidarsızlık ortaya çıkmaktadır.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

K vitamini vücut için önemlidir. Yaralanma durumlarında kanın pıhtılaşmasını sağlar ve yoğun şekilde meydana gelen kan kayıplarını önlemektedir. Antioksidan içerdiği için hastalıklara karşı vücudu korur, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve kemik yapısını güçlendirir. Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli ve lahanada K vitamini mevcuttur. K vitaminin eksik olması durumunda bağışıklık sistemi zayıf düşer ve hastalık yaşanması kolay hale gelir. Vitamin eksikliğinin yol açtığı durumları göz önüne alarak doğru ve sağlık beslenmeye özen göstermek gerekir.

aronya çayı

Yorumlar
Semra Şeker 07 Haziran 2018 - 03:15:55 Vitamin eksikliğine bağlı hastalıklar nelerdir? Vitamin ihtiyacının giderilmesi için ne yemek gerekiyor? Sivilce yapar mı acaba? bunun için hangi doktora gidilmesi gerekiyor? Halsizliğim var ve vitamin değerlerime baktırmak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı