Zayıflama hastalığı nedir? Nasıl başlar? Belirtileri ve tedavisi
Zayıflama

Zayıflama Hastalığı Nedir? Nasıl Başlar? Belirtileri ve Tedavisi

27 Ocak 2018 - 22:56:52

Zayıflama hastalığı, basit anlamda aşırı kilo kaybı ile vücudun gereğinden çok daha düşük kiloda kalması durumudur.

Zayıflama Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Herkes belirli bir seviyeye kadar daha zayıf olarak istedikleri kıyafetleri giymek ve daha güzel gözükmek ister. Ancak kişilerin de sağlıklı olabilecekleri bir sınır vardır ve bu sınırın altına düşmek ve zayıflamaya devam etmek zayıflama hastalığı olarak isimlendirilir. Bu hastalar, kiloları son derece düşük olmasına rağmen hala kendilerini şişman görürler ve kilo vermek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya devam ederler. Bunun yanı sıra sürekli olarak kilo alacaklarından korkarlar ve kilo aldıkları anda psikolojik olarak çok zor bir döneme girerler. Bu yüzden sürekli olarak çok sıkı bir şekilde diyet yaparlar ve çok fazla yemek yediklerinde kilo alacaklarını düşünmelerinden dolayı kusma ya da idrar söktürücü gibi etkileri olan ilaçları kullanırlar.

Zayıflama Hastalığı Nasıl Başlar?

Bu hastalığın başlamasında toplumsal etkiler oldukça fazladır. İnsanlar arasındaki güzellik kuralları çerçevesinde zayıf olmak da yer aldığından özellikle bayanlar sürekli olarak kilo vermek ve daha ince olmak isteyecektir. Bazı kıyafetlerin yalnızca zayıf bayanlar tarafından giyilebilmesi, kıyafet markalarının tamamına yakınının zayıf bayanları kullanarak reklamlarını yapmaları insanları psikolojik olarak zorlamaktadır. Bu durumları gören kişiler çok hızlı bir kilo verme sürecine girerken bu süreç içerisinde vücudunu olabildiğince zorlar. Bazı kişilerde bu duruma, yakın bir kişinin ölümü ya da onları psikolojik açıdan zorlayacak farklı bir olay da sokabilmektedir.

Zayıflama Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Zayıflama hastalığının belirtileri oldukça barizdir ve rahatlıkla fark edilebilir. Eğer insanlar, çok uzun süre boyunca kendi yeme davranışlarından memnun değilse bu durum zayıflama hastalığının belirtileri arasında yer alır. Ancak bunun bir belirti sayılabilmesi için normal bir beslenme tarzına sahip olunması ve bu şartın beğenilmemesi gerekli olmaktadır. Bunun sonrasında kişilerin kendi fiziki görünüşlerini hiç beğenmeme ve bunu sürekli dile getirme durumu da bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Yeme alışkanlıklarını tamamen değiştirip çok az yemek yeme ya da hiç yememe durumu da bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Belirli dönemlerde gelen yemek yeme krizleri ya da kusma durumları hastalığın son evresinin belirtileri arasında gösterilmektedir.

Zayıflama Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi için başvurulması gereken uzmanlar psikiyatristlerdir. Bu kişiler, hastaları psikolojik açıdan rahatlatacak terapiler uygularken bazı durumlarda hasta yakınlarını da bu terapilerin içerisine sokarlar. Bu şekilde yapılan işlemler ile birlikte kişilerin tekrar düzenli olarak beslenmesi ve mevcut kilosundan rahatsız olmaması sağlanmaktadır. Oldukça uzun bir süreçtir ve hastaların sabırlı olarak bu terapilere katılması gerekmektedir. Zayıflama hastalığı ile savaşan kişilerin, en kısa sürede tedavi görmeye başlaması ve bunun sonrasında sağlıklı, mutlu ve enerjik hayatlarına geri dönmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Didem Çetintaş 27 Ocak 2018 - 23:06:52 Zayıflama hastalığına yakalananlar bundan nasıl kurtulur? Belirtileri nelerdir? Aşırı zayıflık hastalığı nasıl ortaya çıkar? Nedenleri nelerdir? Sıfır beden olmak bu hastalığın belirtisi midir? Aşırı zayıflama isteği nasıl geçer?cevapla
Özgür Bircan 25 Ekim 2018 - 13:54:36 Son zamanlarda bu hastalığa yakalanan birçok kişi gördüm. Mankenlerde yakalanabiliyor. Tedavisi var sanırım çünkü birçok kişi bu hastalığı yenebiliyor. Tam olarak nedenleri nelerdi onları merak ediyorum aslında. Neden oluyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: