Sağlık

7 Gün Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

23 Kasım 2020 - 10:50:35
7 Gün Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Vücudu toksin maddelerden arındırmaya yardımcı olan 7 gün detoks diyeti, etkili bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen, sürekli yapılması çok önerilmeyen fakat belli aralıklarla uygulandığında yağ yakımına destek olan bir zayıflama yöntemidir.

7 Gün Detoks Diyeti Nedir?

Günlük hayatta tüketmiş olduğumuz pek çok gıda vücutta toksin birikimine neden olmaktadır. Toksinlerden kurtulmak ve ödem atmak için en etkili yöntem ise bol miktarda sebze ve meyve tüketiminin sağlanmasıdır. Detoks programlarının temeli hayvansal gıdaların tüketiminin azalması, sebze ve meyve gibi lif içeren besinlerin tüketilmesini önemsemektir. Proteinin hayatta tamamen çıkartılması önerilmemektedir. Fakat vücutta arınma etkisi meydana getirmek ve yağ yakımını hızlandırmak için azaltmak, sınırlandırmak gerekmektedir. Birtakım tarifler ile bu detoks programları kolayca uygulanabilmektedir.

Son zamanlarda pek çok kişinin uyguladığı 7 günlük detoks diyetinde bol miktarda sıvı alınması gerekmektedir. Günde en az 2 litre su içilmesi önerilmektedir. Bu diyetin en önemli amaçlarından biri ödem atmaktır. Ödem atmak için ise kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Kahve kafein içersen içeceklerden biridir. Bundan dolayı diyet döneminde çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte kafein barındırmayan bitki çayları gibi içecekle aşırıya kaçılmadan tüketilebilir. Bu tarz detoks programları uygulanmadan önce mutlaka uzman bir diyetisyene gidilmelidir. Çünkü her yöntem her bünye için faydalı değildir.

7 Günlük Detoks Diyeti

7 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayan ve 7 days detox olarak da nitelendirilen bu zayıflama yöntemini uygularken bol sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Tuz vücutta ödem birikmesine sebebiyet evren bir mineraldir. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz detoks yaparken tamamen hayattan çıkartılması gereken bir maddedir. Eğer bunu yapamıyorsanız olabildiğince azaltmanız gerekmektedir.

Detoks sıvıları vücuttaki ödemin giderilmesini sağlayan en etkili karışımlardır. Bunlarla 6 öğün beslenmeniz gerekmektedir. 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere günde 6 defa bu tarz detoks karışımlarından tüketmeniz önerilmektedir. Meyve ve sebze tüketimine önerilmektedir. Günde 5-6 tane orta boy meyveler tüketmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte vücuttaki yağın ve ödemin hızlı atılmasını sağlamak amacı ile egzersiz uygulanması gerekmektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 45 dakikalık yürüyüşler yapmanız önerilmektedir. C vitamini içeren besinleri tüketmeye özen vermelisiniz. Bunun yanı sıra hayvansal besinleri çok tüketmemelisiniz. Günde 1 bardak süt ya da kefir tüketimi sağlayabilirsiniz.

Detoks Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Her vücudun metabolizma hızı değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı detoks programları da sabit olarak değil değişik süreler ile uygulanmaktadır. 2 haftada 2 gün, ayda 2-3 gün, 3-6 ayda 7 gün şeklinde uygulanması önerilmektedir. Vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olan ve toksin maddelerden arınmayı kolaylaştıran bu diyetler arınma etkisi meydana getirmektedir. Eğer sağlıklı zayıflamak istiyorsanız ve bağırsaklarınızın dengeli çalışmasını istiyorsanız bunun için toksin maddelerden kurtulmanız gerektiğini unutmayınız.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır? Kaç Gün İçilmeli?

Doğal ve sağlıklı detoks suyu tarifi Maydanoz, kırmızı kapya biber, yarım elma, 2 tane orta boy havuç ve yaklaşık bir diş sarımsak boyutunca taze zencefil ile yapılmaktadır. Bu malzemelerin hepsini blender içerisine koyunuz ve içerisine 1 bardak su ekleyiniz. Daha sonra blenderdan geçiriniz. Eğer ki çok koyu olduysa biraz daha su ekleyebilirsiniz. Sonrasında tüketebilirsiniz. Sabah, öğlen ve akşam içebilirsiniz. Diyet boyunca tüketebilirsiniz devam edebilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: