Sağlık 27 Mayıs 2021 - 06:50:09

Adet Görememe Durumunun Nedenleri ve Tedavisi

Adet Görememe Durumunun Nedenleri ve Tedavisi

Tıp alanında amenore olarak bilinen rahatsızlık halk arasında adet görememe olarak tanımlanırken birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Adet Görememe Neden Olur?

Kadın vücudu her ay kendisini hamileliğe hazırlamaktadır. Eğer hamilelik durumu söz konusu olmazsa yapılan tüm hazırlık boşa gider ve kan yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bu durum da adet kanaması olarak isimlendirilirken 1 ay arayla gerçekleşmektedir. Normal şartlarda 28 gün arayla oluşan bu durum, birkaç günlük sarkmalarla da gerçekleşebilmektedir. Ancak kadınların 45 günden daha fazla süreyle adet olmaması ya da 21 günden az sürede adet olması düzensizliği göstermektedir. Eğer kadınlar 45 gün geçmesine rağmen adet olmamışsa bu durum adet gecikmesi olarak tanımlanır. Bazı kadınlar ise hiç adet olamazlar ve bu durum tıp alanında amenore olarak isimlendirilmektedir. Adet görememenin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu yaşa hamilelik durumuna ve rahim sağlığına göre değişir.

Adet Görememenin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda adet görememe sorununun birçok farklı sebebi olabilirken bu sebepler kadının yaşı ile farklılık göstermektedir. 20 ile 45 yaş arası üreme dönemi olarak tanımlanırken bu dönemlerde adet görememe sorunu genelde hamilelik sebebiyle yaşanmaktadır. Eğer kadınlarda adet görememe problemi varsa ancak hamilelik yoksa belirli testlerin uygulanması gerekmektedir. Bazen bu testlerde bir sorunun olmadığı kanısına varılırken bu durumda psikolojik etmenler devreye girmektedir. Kadınlarda hızlı kilo değişimleri ve ağır egzersizler adet görememe sorununa sebep olabilmektedir. İleri yaşlarda ise adet görememe durumu menopozdan kaynaklanmaktadır. Bazı kadınlar yaşları gelmesine rağmen hiç adet göremezler. Bu durum üreme sistemlerinde ciddi sorunlar olduğuna işaret etmektedir.

Amenore Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kadınlar hayatları boyunca hiç adet olmamışlarsa bunun sebepleri oldukça farklıdır. Kadınların durumda çok sayıda teste girmesi ve sorunun hemen bulunması gerekir. 18 yaşına gelmiş olan kızlar hala adet görmemişse bu durumda bir sorun olduğu aşikardır. Burada sebepler genetik ya da hormonal olabilmektedir. Hormon tedavisi olarak isimlendirilen yöntemler ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Bazı durumlarda ise kadınların henüz anne karnındayken rahmi hiç gelişmeyebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kadınlar hayatları boyunca adet görmemektedirler. Çocuk sahibi olmaları için taşıyıcı anne yönteminin ya da rahim naklinin denenmesi gerekmektedir.

Adet Kesilmesinin Nedenleri Nelerdir? Ne Yapmalı?

Kadınlar düzenli bir şekilde adet görmelerine rağmen bir anda kesilirse bu durumun sebeplerinin incelenmesi gerekmektedir. Hamilelik durumu söz konusu ise kadınların bu süreci yönetmeye başlamaları ve bebeklerini kucaklarına almaları gerekmektedir. Eğer hamilelik söz konusu değilse yumurtalıklarda kist ya da tümörlerin olup olmadığına bakılmaktadır. Burada kötü huylu tümörler yer alıyorsa bunlar kadınlarda adeti engelleyebilen durumlardır. Bu durumlarda da cerrahi müdahale ile sorun çözülebilir. Kadınlarda adet görememe durumu çok sık olmasa da görülebilen bir durumdur. Bu sebeple de kadınların en kısa süre içerisinde hastanelere giderek uzmanlara gözükmeleri gerekmektedir.

  • adet görememe
  • amenore
  • adetin kesilmesi
  • adet görememe nedenleri
  • adet görememe sebepleri
  • amenore nasıl tedavi edilir
  • adet kesilmesi nedenleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir? Zararları Var mı?