Sağlık 27 Mayıs 2021 - 18:40:15

Üre Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Üre Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

İdrarın içerisinde yer alan üre; proteinlerin vücut içerisinde parçalanması sonrasında karaciğer ve böbrekten atılan bir artık maddedir.

Üre Nedir, Ne Demek?

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin içerisinde farklı maddeler yer alırken proteinler de bu maddelerden bir tanesidir. Vücutta kasların gelişimini sağlayan protein, insan sağlığı için çok önemli olurken proteinden fayda sağlamak için proteinin vücutta parçalanması gerekir. Vücutta parçalanan protein ardında artık maddeler bırakırken üre de bu maddelerden bir tanesidir. Vücutta üre testi yapılarak böbreklerin iyi bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmektedir. Bu kontrol BUN testi olarak isimlendirilirken kandaki üre miktarının kontrolüyle gerçekleşmektedir. Eğer insanlarda böbrek ya da karaciğer belirli oranda zarar görmüşse bu durumda üre miktarı yükselmeye başlamaktadır.

Üre Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda üre miktarının yükselmesi bazı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Halsizlik bunların ilk sırasında yer alırken hemen arkasından iştah kaybı gelmektedir. Kasların zayıflaması ve baş ağrısı, üre yüksekliğinde ortaya çıkan belirtiler arasında bulunur. Bunlara ek olarak insanların nefesleri kokmaya başlarken yoğun bir amonyak kokusu söz konusu olmaktadır. Müdahale olmazsa insanlarda uyku düzensizliği de kendisini göstermeye başlamaktadır. Sonrasında mide bulantıları başlarken insanlar sık aralıklarla kusmak zorunda kalacaklardır. Son olarak şuur bulanıklığı olarak tabir edilen belirtiler ortaya çıkarken bu belirtilere ulaşılmadan müdahale edilmesi ve testlerin yapılması gerekmektedir.

Üre Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Vücutta ürenin gereğinden yüksek olmasının başlıca sebebi böbreklerde ya da karaciğerde yaşanan sorunlardır. Eğer böbrek ya da karaciğer düzgün bir şekilde çalışmıyorsa bu durumda üre miktarının artmasına sebep olmaktadır. Proteinlerin parçalanması ile üre miktarı yükseldiğinden çok yüksek miktarda protein tüketimi de bu duruma sebep olabilmektedir. Özellikle sporcularda kas yapımı için tüketilen protein sonrasında bu durum söz konusu olabilmektedir. Ayrıca kalp yetmezliği olan kişilerde de üre eksikliği sıklıkla görülebilen bir durumdur. Son olarak kontrolsüz bir şekilde, çok uzun süre diyet yapan kişilerin vücutlarındaki üre miktarı da artacaktır. Farklı sebepleri olabildiğinden tehlikeli durumlar için özel testlerin yapılması çok önemlidir.

Kandaki Üreyi Ne Düşürür? Ne İyi Gelir?

Üre yüksekliğinin tedavi edilmesi aşamasında insanların bunun nedenini iyi bir şekilde analiz etmesi gerekmektedir. Her zaman bunu kendileri başaramazken hastanelerin dahiliye bölümüne çıkmak ve burada uzman doktorlara görünmek gerekmektedir. Eğer kişilerin yoğun protein tüketimleri buna sebep oluyorsa bu durum rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Ancak böbreklerde ya da karaciğerde bir sorun varsa bu sorunun çözümü için özel tedaviler uygulanmalıdır. İnsanların tüketecekleri ilaçlar ile birlikte üre yüksekliği ortadan kalkabilirken tümör olması durumunda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir. Bazı durumlarda böbreklerin tamamen işlevini yetirmesi böbrek nakline ihtiyacı ortaya çıkarabilir. Tedavi süreci sıkıntılı olabilen üre yüksekliği problemi bazen de çok basit bir şekilde çözülebilen sorunlardan bir tanesidir.

  • üre
  • üre nedir
  • üre yüksekliği
  • üre eksikliği
  • üre yüksekliği nedenleri
  • üre yüksekliğinin belirtileri
  • kandaki üreyi ne düşürür
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Pırasa Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?