Sağlık 28 Mayıs 2021 - 06:50:02

Crp Kantitatif Değeri Yüksekliği Nasıl Önlenir? Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Crp Kantitatif Değeri Yüksekliği Nasıl Önlenir? Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Vücutta yaygın olarak varlığını sürdüren iltihabı ve bunun şiddetini ölçmek için kullanılan test CRP olarak isimlendirilir. Eğer CRP kantitatif değeri yüksekliği söz konusu ise bu durum iltihabın şiddetli olduğunun bir göstergesidir.

Crp Kantitatif Değeri Yüksekliği Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hastanelere belirli şikayetler ile gidildiğinde hemen kan ya da idrar testlerine başvurulmaktadır. Yapılan kan testlerinde CRP kantitatif değeri yüksekliği saptanabilirken bu durum vücuttaki iltihabı işaret etmektedir. CRP değerinin yüksek olduğu görüldüğünde bir iltihap olduğu saptanabilir ancak bunun nerede olduğunu öğrenmek CRP değeri ile mümkün olmamaktadır. Yaygın olarak bu değerin yüksekliği kalp ya da damar hastalıklarında söz konusu olduğu için ilk olarak bu yönde arayışlara girilir. Bunlara ek olarak farklı nedenleri de olabildiğinden testlerin uygulanması ve teşhisin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

Crp Kantitatif Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kan testlerinde CRP kantitatif değeri yüksekliği ilk olarak kalp sorunlarından kaynaklanmaktadır. Eğer kişilerin bu değeri 10 mg. ya da daha yüksek seviyedeyse bu durum kalp krizi riskinin çok yüksek olduğunu işaret etmektedir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon ve şeker hastalığında da CRP yüksekliği söz konusu olmaktadır. Sürekli olarak tütün mamullerini kullanmak ve aşırı kilolu olmak, bu değerin yüksek seviyelerde olmasına sebep olan durumlar arasında sayılabilmektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde ve yüksek kolesterol hastalarında da bu sorun rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Crp Kantitatif Yüksekliği Nasıl Önlenir?

Sorunun önlenmesi için atılabilecek adımlar bulunurken bunlar her zaman sonuç vermemektedir. Bazı durumlarda insanları CRP yüksekliğinden korurken bazen ciddi tedaviler gerektiğinden sonuç vermeyebilmektedir. İlk olarak insanların tütün ürünlerini kullanmayı bırakması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüksek kilo sahibi kişilerin uygun diyetler ile fazla kilolarından kurtulması ve hayatlarına daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi gerekir. Bunlara ek olarak hareketsiz bir hayat ileride CRP değerinin yükselmesini tetikleyecek bir durumdur. Bundan olabildiğinde kaçınmak gerekir. Ayrıca sürekli olarak işlenmiş gıdaların tüketilmesi de insanlarda CRP değerini yükseltirken doğal ürünlere yönelim göstermek gerekir. Son olarak bu değerin yüksekliği stres ile de doğru orantılı olduğundan strese sebep olan durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Crp Kantitatif Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Kan alınarak gerçekleştirilen testlerde CRP seviyesinin 0-0,5 miligram arasında seyretmesi gerekmektedir. Bunun üzerinde olan değerler belirli oranda tehlikeyi işaret eder. Ancak hastalarda CRP yüksekliğinden söz edilebilmesi için bu düzeyin en az 5 miligram seviyesini aşması gerekmektedir. Aksi halde uzmanlar çok büyük sorunlardan şüphelenmemektedirler. Genelde kalp ve damar hastalıklarından ziyade yüksek kilolar ya da tütün ürünlerinin kullanımı durumlarında 0,5 ile 5 arasında değişen miktarlarda test sonuçları görülmektedir. Normal değeri 0,5 miligramı aşmayan CRP kantitatif değeri çok yüksek seviyelere geldiğinde hastalar ciddi riskler altındadır.

  • crp kantitatif
  • crp kantitatif değeri
  • crp kantitatif yüksekliği
  • crp kantitatif yüksekliğinin nedenleri
  • crp kantitatif normal değerleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Çörek Otu Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?