Karanfil nedir? Neye iyi gelir? Karanfilin faydaları, zararları, yan etkileri, kullanımı
Sağlık

Karanfil Nedir? Neye İyi Gelir? Karanfilin Faydaları, Zararları, Yan Etkileri, Kullanımı

06 Nisan 2018 - 12:40:21

Karanfil denildiğinde bazı kişilerin aklına rengarenk çiçekler gelirken bazılarının aklına lokantalarda yemekten sonra ağza atılan baharatlar gelir. Genel olarak kullanımı baharat şeklinde olanıdır.

Karanfil Nedir? Neye İyi Gelir?

Dünya mutfaklarının tamamına yakınında karanfil önemli bir ürün olarak görülmektedir. Kısa süre içerisinde yayılmasının sebebi kokusu ve tadının keskinliğidir. Anavatanı Endonezya olan bu bitki, birçok ülkede ağız kokusunun giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde birçok kişinin tercih ettiği karanfil, odunsu bir yapıdadır ve henüz açmamış çiçek tomurcuğu formuna sahiptir. İçeriğinde farklı vitaminler ve mineraller yer almaktadır. Ağız kokusunu gidermek için kullanımı sırasında insanlar bu vitamin ve mineralleri de belirli oranlarda vücutlarına almış olurlar.

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçeriğinde B6 vitaminin yanı sıra A, E ve K vitaminleri de yer alan karanfil insanlarda vitamin eksikliğine karşı kullanılan en önemli ürünlerden birisidir. Bunun yanı sıra içerisinde omega-3 ve omega-6 gibi maddeler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diş ağrılarına karşı da sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok diş ağrısı ilacında bu bitkinin karışımın içerisinde kendisine yer bulur. Bunun yanında ağız kokusunu alıyor olması herkes tarafından bilinen bir etkidir. Toz haline getirilip kullanılması ile birlikte sinüzit problemi olan kişilerde oluşan baş ağrısı hafifletilebilir. Eski dönemlerde açık yaraların dezenfekte edilmesinde de bu baharat kullanılırken bu etkisi günümüzde de kullanılabilir.

Karanfilin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Vücut için son derece faydalı olan karanfilin zararlarının ortaya çıkması için yanlış bir biçimde kullanılması gerekmektedir. İlk olarak özel bir hastalığı olan kişilerin bu tarzi bitkileri kullanırken çok dikkatli olması gerekir. Bu bitkiler hasta bir bedende ekstra olumsuz durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Karanfil yağının ağızdan direkt olarak alınması içerisinde maddelerin yoğun bir şekilde vücuda girişine sebep olmaktadır. Bu durumda birçok kişide alerjik reaksiyonlar görülmeye başlanır. Tomurcuk şeklinde olan bu baharatın yoğun bir biçimde kullanımı insanlara herhangi bir zarar vermez. Bu formda kullanırken ancak ağızda tutulabilen bu ürün, herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Karanfil Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Karanfil tüketmeyi düşünen kişiler, 3 farklı formda kullanımlarını gerçekleştirebilirler. Bunlardan ilki odunsu yapıda bulunan bu baharatı alarak ağızlarında bekletmektedir. Belirli bir sürede yararlı etkileri vücuda geçer. Bunun yanı sıra bu karanfili su ile birlikte yutmak da mümkündür. Bu bitkinin sindirilmesi ile birlikte vücuda olan faydaları ortaya çıkar. Buna ek olarak çayının demlenmesi ve bu şekilde tüketilmesi de mümkün olacaktır. Seçeneklerin tamamında istenen etkiler ortaya çıkarken her biri oldukça kolay bir kullanım çeşididir. İsteyenler karanfil tozunu direkt olarak satın da alabilirler. Kullanıldığı alanlarda hoş bir kokunun yayılmasını sağlayacaktır. Yemeklerden sonra ağız kokusunu gideren karanfil tohumları aynı zamanda vücut için çok sayıda fayda gösterirken zararları oldukça minimum düzeydedir.

Yorumlar
Hatice Yaşar 06 Nisan 2018 - 12:50:21 Karanfil nasıl yapılır? Nasıl çiğnenir? Ağız kokusu için çok etkiliymiş diye duydum. Nasıl kullanmam gerekiyor bilen var mı? Bu baharat nerelerde kullanılır? Günlük hayatta kullanmak istiyorum. Kullanım şekli nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: