Sağlık 28 Mayıs 2021 - 21:40:16

Kranial Mr Nedir? Nasıl ve Neden Çekilir?

Kranial Mr Nedir? Nasıl ve Neden Çekilir?

Beyinde ortaya çıkan hastalıkların ya da hastalık oluşturabilecek olan durumların özel görüntüleme cihazı ile tespit edilmesine imkan tanıyan yöntem kranial MR olarak isimlendirilmektedir.

Kranial Mr Nedir, Ne Demek?

MR görüntüleme yöntemi, günümüzde sıklıkla kullanılan teşhis yöntemlerinden birisidir. Vücudun her yeri için bu yöntem ile birlikte hastalıkların teşhisi yapılırken birçok sorun çözülebilmektedir. MR cihazı radyasyon yaymayan bir cihaz olduğundan doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Kranial MR ise bu teşhis yönteminin beyin için kullanılmasına verilen isimdir. Birçok kaynakta beyin MR olarak geçer. MR cihazının içerisinde tüm vücudun değil, yalnızca beynin MR'ı çekilmektedir. Ancak cihazın çalışma prensibi sebebiyle vücudun tamamının cihaza girmesi gerekir. Bu işlem ile beyindeki yumuşak dokuların ve diğer yapıların durumları gözlemlenmektedir.

Kranial Mr Nasıl Çekilir?

Beyinde yaşanan sorunların çok iyi bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olan beyin MR'ı standart MR gibi özel çekim cihazında çekilmektedir. Bu cihazın mıknatıs etkisi olmasından dolayı metal ürünler ile birlikte cihaza giriş yapmak mümkün olmaz. Yüzük, alyans, anahtar ve buna benzeyen ürünlerin çıkarılması gerekmektedir. Eğer kişilerin kalp pili ya da protezi bulunuyorsa bu cihaza girmeleri mümkün olmamaktadır. Görüntüleme başlamadan önce baş bölgesi bir kafesin içerisine yerleştirilir. Bu işlem başın hareket etmemesi ve görüntülemenin doğru bir şekilde yapılması için yapılmaktadır. Vücudun tamamı cihazın içerisine girdiği için kapalı alan korkusu olan kişiler zorluk yaşayabilmektedir. Böyle bir durumda açık tüplü MR cihazları tercih edilebilir.

Beyin Mr Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulanacak olan bu yöntemde kişilerin herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek yoktur. Bu hizmeti veren sağlık kuruluşlarından randevularını alan kişiler, doğru saatte MR için giderek cihaza girebilirler. Uygulamaya tok ya da aç gelme şartı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra hastaların kullandıkları ilaçlar bulunuyorsa bunları kullanmaya devam edebilirler. Ancak kadınların bu uygulamaya gelirken yüzlerinde makyaj tercih etmemeleri önemlidir. Özellikle göz makyajlarını yapmamaları daha doğru bir görüntüleme için önem arz eder. Bunun dışında ekstra önlemlerin alınmasına gerek olmamaktadır.

Beyin Mr'ı Neden Çekilir?

Bu işlemin uygulanmasını isteyen doktorlar, beyinde yer alan bir sorunu teşhis etmek için bunu talep eder. Bu uygulamanın yapılmasında ki istek genelde beyin tümörü sebebiyle olmaktadır. Doktorlar, hastada beyin tümörü olduğundan şüpheleniyorsa ya da olduğu bilinmesine rağmen durumu merak ediliyorsa bu yöntemi uygularlar. Sinir sistemi ile alakalı sorunların, demans rahatsızlığının, epilepsi benzeri nöbetlerin sebebinin, beyin kanamasının kaynağının tespit edilmesi için bu yöntem kullanılabilmektedir. Yoğun baş ağrıları ile doktorlara başvuruda bulunan kişilerin yaşadıkları ağrıların nedeni için de bu yöntem tercih edilebilmektedir. Hastanelerde hizmet veren beyin cerrahisi uzmanları sürekli olarak kranial MR kullanmayı tercih etmektedirler. Bu sayede teşhisler en kesin şekliyle yapılabilir.

  • kranial mr
  • beyin mr
  • kranial mr nedir
  • kranial mr nasıl çekilir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Çörek Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Çörek Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?