Sağlık

Arı Sokmasının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

31 Ağustos 2020 - 08:50:21
Arı Sokmasının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Arı sokması; genel olarak zararlı gibi görülse de yapılan birtakım incelemeler sonrasında asıl olarak vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesine destek olduğu belirtilmektedir.

Arı Sokmasının Faydaları Nelerdir?

Felç ve romatizma gibi hastalıklara iyi gelen arı sokması; insanın başına gelebilecek talihsiz bir olay gibi görünse de asıl olarak pek çok sağlık problemi için şifa etkisi meydana getirmektedir. Arı sokması sırasında vücuda bir tür sıvı girmektedir. Bu sıvı eklem iltihabının tedavi edilmesini sağlarken aynı zamanda bu durumun önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Arı iğnesinde yer alana sıvının eklemlerde meydana gelen iltihabın kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu zehir vücuttaki iltihabı gideren hormonları arttırmaya yardımcı olan moleküller barındırmaktadır. Günümüzde eklem iltihabı için geliştirilecek tedavilerde arı zehrinden yararlanmanın gerekli ve faydalı olacağı belirtilmektedir.

Arı iğnesinin vücuda girmesi sonucunda ortaya çıkan sıvı romatizma ve eklem iltihabı gibi problemler yaşayan kişilerde gözle görülü bir şekilde etki meydana getirmektedir. Bu sıvı vücutta kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımının hızlanması sayesinde ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için olumlu etkiler meydana getirmektedir. Zaman içerisinde eklem iltihabının tamamen yok olması için faydalı olmaktadır. Sadece eklem iltihabı için değil aynı zamanda astım ve MS hastalıkları için faydalı olmaktadır. Arının balı da iğnesi gibi oldukça şifalı etkilere meydana getirmektedir.

Arı Sokmasının Zararları Nelerdir?

Arı iğnesi vücuda girdiğinde zehirli bir sıvı da aynı zamanda kana karışmış olmaktadır. Bu zehirli sıvı her ne kadar bağışıklığı güçlendirici etki olarak kabul edilse de bazı kişiler için tam tersi durum meydana getirebilmektedir. Bağışıklığın oluşturduğu reaksiyon sonucunda öldürücü bir etki oluşturabilir. Arı sokmasının görüldüğü yerde ağrı, kaşıntı, kızarıklık gibi etkiler meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte ateş, eklem ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, dolaşım ve bilinç bozukluğu ağız ve dil bölgesinde şişliklerin oluşmasına neden olabilir. Buna ek olarak dakikalar içerisinde ölüm meydana gelebilmektedir. Bazı kişilerin arı alerjisi bulunmaktadır. Bu tarz durumların öncesinde kesinlikle fark edilmesi gerekmektedir.

Arı Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak yaz aylarında arı sokması durumu sık sık ortaya çıkmaktadır. Arı sokmasına karşı kişinin alerjisi varsa bunun hemen teşhis edilmesi gerekmektedir. Arı sokması sonucunda ufak kaşıntılar meydana gelebilir. Bu kaşıntılar çoğu zaman 1 gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Bazı durumlarda kabarma ve kızarıklık gibi etkilerin 2 gün içerisinde ortaya çıkabildiği belirtilmektedir. Bunlar da 1 hafta içerisinde kaybolmaktadır. Bu durumun belirtileri kurdeşen, anjioödem ve anaflaksi olarak kendini gösterebilmektedir. Boğazda ödem, nefes darlığı, şok gibi etkiler varsa ölüm meydana gelebilir ve acil müdahale gerekir. Kişinin alerjisi yoksa basit belirtiler oluşabilmektedir. Böylece bir durumda doktora gitmek her açıdan önemlidir.

Arı Sokmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer kişinin arı sokması alerjisi yoksa basit semptomlar ortaya çıkar ve bunlar evde uygulanabilecek basit yöntemler ile giderilir. Eğer alerjik durumlar söz konusu da ise bunun için tıbbi tedaviler önerilmektedir. Alerjik reaksiyonların giderilmesine yönelik uygulamalar yapılırken, soluk almaya yardımcı etkenler ve solunum yolunda iltihaplanmayı önleyen ilaç uygulamalar yapılmaktadır. Arı sokması alerjisi olanlar için doktorlar epinefrin otoenjektörleri reçete sunar ve bunu her zaman yanlarında bulundurmalarını isterler.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: