Sağlık 18 Ocak 2021 - 17:33:32

Ağrısız Doğum Yöntemleri ve Teknikleri

Ağrısız Doğum Yöntemleri ve Teknikleri

Ağrısız doğum; sezeryan ile doğumdan farklı olarak annenin işlem esnasında uyanık olduğu ve özel bir bölgesel anestezi uygulandığı doğumlardır. Epidural anestezi olarak da bilinmektedir.

Ağrısız Doğum Nedir? Mümkün mü?

Doğumun yaklaşmasıyla, anne adaylarında doğum sancısı korkusu ortaya çıkmaktadır. Bu sancı şiddetli bir ağrı olduğu için kadınların yaşadıkları en yoğun sancı olarak bilinmektedir. Bu korku sebebiyle kadınların çoğu tercihlerini sezeryan doğumdan yana kullanmaktadır. Hamilelik süresince kadınların aklından "normal doğum mu yoksa sezeryan mı?" sorusu sıklıkla geçmektedir. Korktuğu için normal doğumu tercih etmeyen kimi anne adayları sezeryanla doğumu da doğru bulmamaktadır. Böyle durumlarda en etkili ve doğru yöntem ağrısız doğumdur. Epidural anestezi olarak bilinen ve halk arasında prenses doğum olarak tanınan bu yöntem, son dönemler en çok tercih edilen doğum yöntemleri arasında yer almaktadır. Sezeryan ile doğumdan farklı olarak anne doğum sırasında uyanık kalmaktadır. Ve ağrının hissedilmemesi için özel bölgesel anestezi yapılmaktadır.

Ağrısız Doğum Yöntemleri Nelerdir?

Doğum esnasında ağrıların azaltılması için farklı aşamalarda uygulanan yöntemler bulunmaktadır. Ağrısız doğum yöntemleri şunlardır;

 • Lokal anestezi: Bebeğin doğumu sırasında ve doğumdan sonra yırtıkların dikilmesi esnasında ağrıyı önlemek için uygulanmaktadır. Doğum sonrasındaki aşamalarda ağrı hissetmemek için etkili bir yöntemdir.
 • Epidural analjezi: Doğumun en başından beri ağrıların hiçbirini hissetmemek adına uygulanan ve en sık kullanılan ağrısız doğum yöntemidir. Katater yardımıyla, omurilik zarı üzerine sinir köklerini etkileyecek lokal anestezik maddeler verilir. Anneler bilinci açık bir şekilde doğumu takip edebilir.
 • Spiral analjezi: Normal anestezi alması yasak olan anne adaylarında sezeryan doğum sırasında kullanılan yöntemdir. Omurilik zarı içine lokal anestezik madde enjekte edilerek uygulanır.
 • Genel anestezi: Sezeryan ile doğum sırasında, ağrı hissedilmemesi için kullanılır. Normal doğumda kullanılmaz.

Epidural Anestezi Nedir? Nasıl Yapılır?

Epidural anestezi; vücudun belirli bölgesindeki sancının durdurulmasını sağlayan bölgesel ya da lokal anestezi yöntemidir. Doğum ağrılarını kontrol edebilmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Anestezi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bu yöntem ile omuriliği çevreleyen zarın etrafına lokal anestezik madde verilerek ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engelleyerek ağrı hissi ortadan kaldırılır. Epidural anestezinin normal doğumda uygulanmasının sebebi sadece ağrıyı gidermektir. Bu sebeple daha az dozlarda ve güçlü ağrı kesici ilaçlarla birlikte verilir. Bu sebeple anne adaylarının vücudunda motor kayıp olmayacağı için, ağrı duymadıkları halde bacaklarını oynatabilir ve dokunmaları hissedebilirler. Lokal anestezinin dozunu da çok düşük tuttukları takdirde anne adaylarının normal doğum esnasında yürüyebilmeleri de mümkün olmaktadır.

Epidural Anestezinin Avantajları Nelerdir?

Epidural anestezinin avantajları şunlardır;

 • Doğum sancılarının en az hissedildiği yöntemdir.
 • Genel anesteziden daha risksizdir.
 • Anne adayları bayıltılmadıkları için doğuma katılabilmekte ve bebeklerini kucaklarına alabilmektedirler.
 • Doğumun daha çabuk gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Ağrısız doğum, tüm anne adayları için doğum korkularını yenebilecekleri ideal bir yöntemdir.

 • ağrısız doğum
 • ağrısız doğum nedir
 • ağrısız doğum yöntemleri
Yorumlar
Yasemin Güven Ağrısız doğum epidural anestezi olarak geçiyor sanırım. Ben 8 aylık hamileyim. Normal doğum yapmak istiyorum fakat biraz korkuyorum da. Doğum çeşitlerini araştırıyorum. Bu doğum çeşidini uygulayan varsa yazarsa sevinirim. Nasıl bir yöntem iyi oluyor mu? cevapla
yorum yaz
Ağda Acısını Azaltmak İçin Doğal Yöntemler