Sağlık

Akciğer Ne Kadar Zamanda Kendini Yeniler?

05 Aralık 2019 - 21:41:52
Akciğer Ne Kadar Zamanda Kendini Yeniler?

Akciğer kendini yenileyen bir organdır fakat ne kadar zamanda kendini yeniler diye araştırdığımızda bunun akciğerde meydana gelen hasara göre değişkenlik gösterdiğini belirtebiliriz.

Akciğerin Kendini Yenileme Süresi

Nefes almamıza ve vücuduma oksijen girişi sağlayarak diğer tüm organların verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan akciğer kendini yaklaşık olarak 6 ayda yenilemektedir. Bu kişinin yaşına, beslenme şekline, sigara içip içmemesine ve ne kadar alkol aldığına göre değişir. Bazen akciğerin yenilenmesi 1 seneyi bulabilmektedir. Fakat buradan çıkacak olan sonuç akciğerin tamamen eski haline dönmesi olmamalıdır. Çok yıpranmış bir akciğerde pek çok hücre öldüğü için tamamen toparlanıp toparlanmayacağı konusunda net konuşmak doğru değildir.

Vücudumuz yaşam süresi içerisinde devamlı olarak kendini yenilemektedir. Kendini yenilemeyen organlar göz ve beyindir. Geri kalan her organ kendini yeniler. Organların yenilenmesi eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması şeklinde gerçekleşmektedir. Akciğer hücreleri tek seferde tamamen yenilenmemektedir. Her hücrenin belli bir periyodu vardır. Ayrıca bu yenilenme süreci temiz hava, sigara kullanımı, alkol kullanımı ve beslenme düzenine göre değişmektedir.

Sigara İçenlerin Akciğeri Yenilenir mi?

Akciğerin baş düşmanı olarak nitelendirilen sigara, dumanındaki binlerce zehir ile akciğere direkt olarak nüfuz eden ve tahribata yol açan bir maddedir. Sigara içenlerin akciğerleri zaman içerisinde siyaha yakın bir renk alır. Bunun nedeni akciğer katranının sigara dumanı ile birlikte kirlenmesi, burada hücre ölümünün gerçekleşmesi ve zaman içerisinde işlevini yitirmesidir. Her sigara içenin akciğeri aynı değildir. Kimisi günde birkaç tane içerken kimisi 1 paket kimisi ise 2-3 pakete kadar içmektedir. 20 yıl boyunca her gün 1 paket sigara içen kişilerin akciğeri şüphesiz ki kararmış ve görevini yerine getiremeyecek duruma gelmiştir. 20 yıl sonra sigarayı bıraktığınızda akciğerin tamamen eski haline dönmesi çok zordur. Fakat yaşınız 35-40 civarı ise ve bu süreç içerisinde tek kötü alışkanlığınız sigara ise, yeterli ve sağlıklı bir beslenme gerçekleştiriyorsanız akciğerde büyük oranda toparlanma meydana gelir. Fakat bu yenilenme sürecinde kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigara içmeye devam ettikçe akciğerde hasar da devam eder. Bu nedenle kesinlikle bırakılmalıdır.

Akciğer Kendini Nasıl Temizler?

Akciğerin kendini yenilemesi için öncelikle vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılması gerekmektedir. Vücutta meydana gelen tıkanmalar akciğere aşırı yüklenmeye neden olur. Bu nedenle öncelikle vücudu arındırmaya yardımcı besinler tüketilmelidir. Akciğerin temizlenmesini sağlamak için sabah uyandığınız zaman yarım bardak suyun içerisine 2 tane limonu sıkın ve için. Bu tarz güçlü alkali gıdalar akciğerlerin yenilenmesine ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kahvaltı sırasında greyfurt suyu içiniz. Yaklaşık olarak 1.5 bardak greyfurt suyu tüketmek akciğeri antioksidanlardan ayırır. Greyfurt sevmiyorsanız ananas suyu da içebilirsiniz. Gün içerisinde havuç suyu içebilirsiniz. Havuç beta-karoten açısından zengindir ve solunum sisteminin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Sigara Akciğerden Ne Zaman Temizlenir?

Sigara tüketen insanların akciğer sigara içmeyenlere oranla oldukça kötü durumdadır. Sigara içen kişilerde zaman içerisinde nefes darlığı, balgamlı öksürük gibi belirtilerle birlikte üst solunum yolu hastalıkları ve çeşitli sağlık problemleri meydana gelir. Sigaranın akciğerden temizlenmesi 6 ay-1sene arasında değişmektedir. Bu süreç kişinin içtiği sigara miktarına, akciğerde meydana tahribata göre değişkenlik gösterir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: