Diyet

Akdeniz Tipi Beslenme Nedir? Nasıl Olur? Yararları Nelerdir?

22 Eylül 2020 - 22:40:32
Akdeniz Tipi Beslenme Nedir? Nasıl Olur? Yararları Nelerdir?

Akdeniz tipi beslenme; Akdeniz'e komşu olan ülkelerin pişirme ve yemek yeme alışkanlıklarına bağlı olarak yapılan bir tür diyet ya da beslenme şekli olarak tanımlanmaktadır.

Akdeniz Tipi Beslenme Nedir?

Beslenme piramidine bağlı olarak gerçekleşen Akdeniz tipi beslenme, yaklaşık olarak 1993 yılından bu yana uygulanmaktadır. Son yıllarda popüler hale gelmiş olan bu beslenme yönteminin en alt katmanında sosyal hayat bulunmaktadır. Sosyal hayatın desteklenmesi bu açıdan oldukça önemlidir. Bu piramidin üst katmanlara çıkıldıkça sebze, meyve, zeytinyağı ve tahıl grubu, bir üst katmanda deniz ürünleri, onun üst katmanında süt ve süt ürünleri, tavuk, yumurta ve en üst katmanında ise kırmızı et ve tatlılar bulunmaktadır. Diyette su tüketimi serbesttir.

Genel olarak Akdeniz tipi beslenme şeklinde taze sebzeler ve meyveler yer almaktadır. Bunlarla birlikte baklagil ve zeytinyağlı yemekler öğünlere eklenmektedir. Tereyağı gibi besinlerin tüketilmemesi, süt, peynir gibi ürünleri yarım yağlı olarak tüketmek, kırmızı et ve tatlıları ise oldukça nadir bir şekilde yemek gerekmektedir. Bu beslenme tarzında günlük hayatta alınan kalorinin yaklaşık olarak %35-40 civarı fındık, badem, avokado, zeytinyağı gibi besinlerden alınmaktadır.

Akdeniz Tipi Beslenme Nasıl Olur?

Bu diyette dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri meyve ve sebzeyi taze şekilde tüketmektir. Soya fasulyesi, keten tohumu, esmer pirinç, yulaf ve esmer ekmek gibi besinler beslenme planı içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Diyette sıklıkla tüketilen sebze ve bakliyat yemeklerinin zeytinyağı ve fındık yağı gibi tohum yağları ile birlikte yapılması gerekmektedir. Hindistan cevizi yağı ve tereyağı yerine vücut için daha sağlıklı ve faydalı olan yağlar tercih edilmelidir.

Beslenme sürecinde balık ve tavuk etinin haftada 2 gün tüketilmesi önerilmektedir. Yumurtanın ise gün aşırı tüketilmesi gerekmektedir. Kırmızı et ve tatlı türleri beslenme piramidinin en üst tabakasında yer alır ve tüketimi ayda 1 defa olacak şekilde uygun görülmektedir. Kalsiyum kaynağı olarak nitelendirilen süt ve süt ürünleri yarım yağlı şekilde tüketilmelidir. Akdeniz tipi beslenmede vücutta kiloya neden olabilecek hiçbir zararlı yağın kullanılması ve tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Akdeniz Tipi Beslenmenin Yararları Nelerdir?

Beyin sağlığının korunmasına yardımcı olan Akdeniz tipi beslenme yöntemi alzheimer, parkinson ve depresyon gibi hastalıklara karşı önleyici ve koruyucu etkiler meydana getirmektedir. Kanser gibi tehlikeli hastalıklara karşı vücudu koruyan bu beslenme yöntemi aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini de sağlamaktadır. Kalp ve damar sağlığını koruyan, yüksek tansiyonu dengeleyen, kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan bu beslenme tipi aynı zamanda tip-2 diyabet hastalığının önlenmesini de sağlamaktadır. Zararlı yağları barındırmayan bu beslenme programı kalp sağlığının korunmasını ve kalp krizi riskinin azaltılmasını da sağlamaktadır.

Akdeniz Tipi Beslenme Zayıflatır mı?

Sağlıklı yaşamın sırrı olarak nitelendirilen Akdeniz tipi beslenme vücutta yağ yakımının sağlanmasına ve sağlıklı kilo veriminin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Şok diyet değil tam aksine vücut metabolizmasını hızlandırarak doğal bir zayıflama etkisinin oluşmasına yardımcı olur.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: