Sağlık 10 Temmuz 2021 - 21:32:05

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler

Yeni doğan bebekler için anne sütü oldukça önemlidir. Bu nedenle her anne sütünün yetip yetmediği konusunda birtakım endişelere kapılmaktadır.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Annelerimizin henüz daha en hassas olduğumuz bebeklik döneminde bizlere sunmuş olduğu anne sütü, bağışıklık sistemimiz başta olmak üzere saymakla bitmeyecek kadar yararı olduğunu biliyoruz. Peki, anne sütünün yetersiz üretildiği ve annelerin, anne sütünü arttırmak için yemesi gereken yiyecek ya da içecekler nedir biliyor musunuz? Sütünün bebeği için az geldiğini düşünen annelerimiz için bir araya getirdiğimiz yiyecek ve içecekler sayesinde, anne sütünün arttırılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Listemiz içerisinde yer alan yiyecekler içlerinde yer alan besleyici maddeler sayesinde anne sütünün arttırılması konusunda oldukça önemli bir rol oynuyor.

Anne Sütünü Artıran İçecekler Nelerdir?

Yeterli miktarda anne sütü üretilebilmesi için vücudunuzun ihtiyacı olan suya sahip olması gerekiyor. Listemizin başına suyu koymamızın sebebi ise diğer tüm yiyecek ve içecekler istenildiği kadar tüketilsin su olmadığı sürece bir faydasını görme şansınız bulunmuyor. Yeni doğmuş bebeği için bolca süt üretebilmek isteyen bir annenin temel içeceklerimizden birisi olan suyu bolca tüketmesi gerekiyor. Anne sütünün büyük bir bölümünü oluşturan su, annenin vücudunda yeterli miktarda bulunamaması halinde istenilen süt miktarının üretilmesine engel olacaktır. Bu yüzden doktorunuzun tavsiye ettiği su tüketim miktarını dikkate alarak, her gün düzenli miktarda su tüketmeye gayret etmelisiniz. Tıpkı havuç gibi içerisinde fitoöstrojen barındıran Rezene sayesinde leziz bir çay tüketebilirsiniz. Bu tüketim sonucunda süt kanallarının gelişimi ve sütün arttırılmasını sağlayabilirsiniz.

Yulaf Anne Sütünü Arttırır mı?

Anne sütünün bebeğin ihtiyacı kadar üretilebilmesi için annelerimizin en önemli besin kaynaklarından birisi yulaf. Bunun temel sebebi ise; yulafın içerisinde bulunan bol miktarda demir minareli, süt üretiminin istenilen ve sağlıklı bir seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Yulafın sağlamış olduğu faydalar yalnızca bununla da sınırlı kalmıyor ve oksitosin isimli homonun daha fazla salgılanmasını sağlıyor. Bu durum sütün, süt kanalları üzerinde çok daha rahat ve hızlı ilerlemesini sağlıyor. Bu nedenle emzirme dönemi içerisinde yer alan annelerin doktorlarıyla görüşerek demir seviyelerini öğrenmeleri gerekmektedir. Demir seviyelerini öğrenerek doktor tavsiyesi neticesinde gıda takviyelerine başvurmaları oldukça fazla önem taşıyor.

Havuç Anne Sütünü Artırırmı?

Havuç içerisinde fitoöstrojen ismini taşıyan bir madde bulundurmaktadır. Bu madde süt kanallarının gelişimi için oldukça önemli bir görev üstleniyor. Ayrıca bu maddenin süt üretiminin arttırılması yönünde de destek sağladığı söyleniyor. Bu nedenle günlük düzenli havuç tüketimi oldukça önemli bir hal alıyor. Çiğ olarak tüketmeniz gereken havuç, emzirme sırasında vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi ve sütünüzün kalitesini arttıracaktır. Ayrıca leziz bir salatanın içerisine karıştırarak bolca yeşillik ile birlikte tüketebilirsiniz.

Arpa Anne Sütünü Artırırmı?

Geçmiş yıllarda yalnızca bir gelenek haline gelmesinden dolayı tüketilen ve süt arttırmaya yönelik bir katkısı olup olmadığı bilinmeyen Arpa, son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda gerçekten de anne sütünün arttırılmasına katkı sağladığı söyleniyor. Arpa içerisinde yer alan polisakkaritler, anne sütünün salınımı açısından etkili olan bir hormona etki ediyor.

Ceviz ve Bademin Anne Sütüne Etkisi Nedir?

Başta ceviz ve badem olmak üzere birçok kuru yemiş, anne sütü üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır. Bu kuru yemişler anne sütünün arttırılmasından ziyade, daha kaliteli ve bebeğiniz için besleyici bir süt üretmenizde etkili olmaktadır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok yağı içerisinde barındıran ceviz ve badem ikilisi ayrıca içlerinde barındırdıkları bolca vitamin ve mineral sayesinde anne sütünüzün çok daha kaliteli üretilmesine katkı sağlayabileceğini anlayabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Şeyler Nelerdir?

Rezeneye bir alternatif arıyorsanız Dereotu tüketmeye ne dersiniz? Yapısal olarak rezene ile oldukça fazla ortak yönü bulunan dereotu bilhassa rezenenin çayını içmekten pek hoşlanmayan kişilerin tüketebileceği bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Peki biraz ferahlamaya ne dersiniz? Günlük tüketiminiz arasında eksik etmemeniz gereken yeşilliklerin başında ise Fesleğen geliyor. Bolca C ve K vitamini bulunduran fesleğen vücudunuzda bir rahatlamaya sebep olurken stres sebebiyle azalan anne sütünün tekrar normal seviyeye yükselmesini sağlıyor

  • anne sütünü artıran içecekler
Yorumlar
Hande Çelik Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? Hangileridir? Çocuğum 2 aylık ve gayet iştahlı emiyor. Ama sürekli ağlıyor sütüm yetmiyor olabilir mi diye düşünüyorum. Bunu nasıl anlayabilirim? Sütü artırmak için ne yapmalıyım? cevapla
yorum yaz
D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi