Adet kabı nedir? Ne kadar? Nasıl kullanılır?
Yaşam

Adet Kabı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?

11 Temmuz 2018 - 01:22:07

Adet kabı diğer ismi ile menstrual kap olarak bilinen, silikonla üretilen kadınların kullandığı bir çeşit temizlik ürünüdür.

Adet Kabı Nedir, Ne Demek?

Adet kabı tıbbi kullanıma uygundur. Kadınlar yirmi sekiz günde doğal bir döngüden dolayı adet kanaması yaşamaktadır. Bu dönem içerisinde günlük hayattaki zorulukların en az seviyye çekilmesi için ped, tampon ve menstrual kap üretilmiştir. Kadınların adet kanamalarını kontrol edebilmeleri için aylık tampon veya ped kullanmaktadırlar. Tampon kullanımı çok yaygın olan bir kullanım türü değildir. Bu durumun sebebi olarak toksik şok riskinin olmasıdır. Toksik şok ismindeki sendromun ölümcül risk taşıyan bakteriyel rahatsızlık türü olduğu belirtilir.Regl dönemlerinde kullanılan tampon veya pedlerin geri dönüşümü bulunmamaktadır. Kullandıktan sonra çöpe atılan bu eşyalar gün içinde dört ila beş defa değiştirilmektedir. Adet günü bitene kadar bu süreç bu şekilde devam eder.

Adet Kabı Ne İşe Yarar?

Ped ve tamponların kanı emme ve kanın dağılmasını engelleyen pamuklu yapısı bulunmaktadır. Bu durumdan kaynaklı olarak kan ve rahimde olan bakteriler havasız yapı, nem, ısı ve pamuklu alandan dolayı üreyebilmektedir. Bunun dışında çoğu kadın ped ile temas halinde olmaktan rahatsız olmakta ve çeşitli alerjilere maruz kalmaktadır. Tampon özelliğiyse direkt olarak vajina içindeki dokuyla temas etmesidir. Bu yüzden de toksik şok sorunu, alerji ve irritasyon meydana gelebilir.

Adet Kabının Özellikleri Nelerdir?

Adet kabı tampon ve pedlerin tam tersi olarak adet kanını toplamaktadır. Şekil olarak çana benzeyen küçük boyuttaki silikon kap çeşitleri vajinanın duvarına tutunur ve rahimden gelen kanı içine toplamaktadır. Toplanan kanın dışarı çıkması önlenir. Adet kabı aracılığıyla tuvalete giden kişi kabı çıkarır ve boşaltarak yeniden bölgeye yerleştirmektedir. Kapların beş sene süresince kullanılma avantajı bulunmaktadır. Ay içinde bir defa olarak kaynar su içinde bekletilmekte veya direkt olarak kaynatılmaktadır. Bu iki işlem de kabın steril hale getirilmesini sağlar.

Adet Kabı Çeşitleri Nelerdir?

Üretici firmalar adet kaplarını büyük ve küçük olacak şekilde 2 boyutta üretmektedirler. Boyutu küçük olan kapların kullanımı 30 yaş altındaki doğum yapmamış olan kişiler için tavsiye edilmektedir. Büyük boyuttaki kapların kullanımı ise 30 yaş üstü vajina bölgesinden doğum yapmış olan ya da normalden çok yoğun şekilde regl kanaması olan kadınlara tavsiye edilmektedir.

Adet Kabı Nasıl Kullanılır?

Kap ilk olarak katlanmakta veya 2 parmağın arasına sıkılarak bükülmektedir. Bu şekilde vajina içine yerleştirilme işlemi yapılır. Normalde ise kendi başına katlanan kısımdan açılması, vajinanın duvarlarına yapışması beklenmektedir. Fakat kabı kullanacak olan kadının ürünü hafif bir şekilde oynatması gerekebilir. Kap doğru bir şekilde yerleştirildiğinde rahatsızlık vermemekte ve sızdırma problemine yol açmamaktadır. Adet kabı kullanıldığı süre içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi mümkün olmamaktadır. Bunun dışında kişi tercih ederse bu ürünle denize girebilmektedir.

Yorumlar
Serap Çevik 11 Temmuz 2018 - 01:32:07 Adet kabı kullananlar var mı? Bakireler kullanabilir mi? Herhangi bir zararı olur mu acaba? Bunların fiyatı ne kadar? Kullanımı rahat mı acaba nasıl kullanılır onu merak ediyorum. Deneyenler var mı? Varsa bilgi verebilir mi? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: