Yaşam 10 Temmuz 2021 - 14:42:03

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Korunmasız yaşanmış olan bir cinsel ilişki sonrasında gebeliğin önlenmesi açısından başvurulan yöntemlerin başında ertesi gün hapları gelmektedir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

İstenmeyen bir gebeliğin önlenmesi açısından ertesi gün hapları gibi yöntemler tercih edilmekte ve istenen sonucun alınmasında etkili olmaktadır. Daha etkili ve güvenli bir doğum kontrolü sağlama yöntemi olarak spiral öneriliyor olsa da acil durumlarda başvurulan yöntemlerin başında ise ertesi gün hapları gelmektedir. Ertesi gün hapları, yaşanmış olan bir cinsel ilişkinin ardından toplamda 72 saat içerisinde tüketilebilen bir haptır. Bu hap, yaşanan ilişki ardından ne kadar kısa süre içerisinde alınırsa sağlamış olduğu koruma o kadar etkili olmaktadır. Ertesi gün hapları, korunmasız bir şekilde gerçekleştirilmiş bir cinsel ilişki sonrasında istenmeyen bir gebeliğin oluşumunu etkileme açısından oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ertesi Gün Hapları Gebeliği Önler mi?

Bu haplar içerisinde yalnızca progesteron hormunu yer alanlar daha etkili ve güvenilir bir koruma sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde progesteron ve östrojen hormonlarının yer aldığı ertesi gün hapları da bulunmakta olup bunlar kullanım sonrasında mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti ya da baş dönmesi gibi birçok olumsuz durumun karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Fakat yalnızca progesteron hormonunun yer aldığı haplarda kusma gibi durumlar gözlemlenmez.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı, yaşanan cinsel ilişki ardından mümkün olan en kısa süre içerisinde alınmalıdır. Hapın etkili olabilmesi için en geç 72 saat içerisinde alınması gerekmektedir. Alacağınız ilacın kutusu içerisinde toplamda 2 adet tablet yer almaktadır. Bu tabletlerin her ikisi de aynanda içilmesi gerekmektedir. İlacı kullanmanız ardından geçen 3 saat içerisinde ishal veyahut kusma yaşanırsa ilacın tekrardan alınması gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?
  • Cinsel ilişkiniz sırasında korunma yöntemlerinde bir problem yaşanması
  • Cinsel ilişkiniz esnasında prezervatif kaynaklı bir problem yaşanması
  • Cinsel ilişki esnasında spiral yani rahim içi aracın yerinden oynaması halinde
  • Doğum kontrol hapınızı almayı unuttuğunuz durumlarda
  • Korunmasız bir şekilde yaşamış olduğunuz cinsel ilişki sonrasında, istemediğiniz bir gebeliğin oluşmasını engellemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisidir.
Ertesi Gün Hapları Gebeliği Etkiler mi?

Ertesi gün haplarının sağlamış olduğu koruyucu ve etki oranı ortalama %70 - %90 aralığında seyretmektedir. Bu hapların %100 koruma sağladığını söylemek yanlış olur. Yapılan araştırmalar sonucunda bu hapların %75 oranında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ertesi gün hapı kullanmış olsanız dahi gebeliğin oluşma ihtimalinin bulunduğunu belirtmek yanlış olmaz. Ertesi gün hapı yaşanmış olan cinsel ilişki ardından alabileceğiniz mümkün olan en kısa zamanda alınması gerekmektedir. Erken almanız korumanın daha fazla etkili olmasını sağlayacaktır. Adetinizin gecikmesi halinde mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Bu durum hamile olduğunuzu net olarak gösteren bir durum olmamasına rağmen her ihtimale karşı önleminizi almanız gerekmektedir.

  • ertesi gün hapı nedir
  • ertesi gün hapı gebeliği önler mi
  • ertesi gün hapı etkili mi
Yorumlar
Merve Yılmaz Ertesi gün hapı reçetesiz alınır mı? Kaç para acaba? Ne kadar etkili? İlk defa kullanacağım. 2 ay sonra evleneceğim ve hamile kalmamak için şimdiden araştırmaya başladım. Bu hapları ne zaman kullanmak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları