Sağlık

Antidepresan Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri Nelerdir? Ne Yapılmalı?

30 Ocak 2019 - 09:50:21
Antidepresan bıraktıktan sonra yan etkileri nelerdir? Ne yapılmalı?

Başta depresyon olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan antidepresanlar, önemli bir ilaç grubunu oluşturmaktadır.

Antidepresan Nedir, Ne Demek?

Depresyon, dünya üzerinde en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak gösterilmektedir. Genel olarak hastalıklar insanlara olan olumsuz etkilerine göre karşılaştırıldığından depresyon en tehlikeli hastalıklar arasında sayılmayabilir. Ancak bu hastalıklar son derece zor tedavi edilen ve hastanın da tedavi sürecinin içerisinde aktif bir şekilde rol almasının gerekli olduğu hastalıklardır. Ruh halinde çöküntüler ve zevk almada belirgin bir şekilde azalma olması insanların depresyonda olduğunu gösterebilmektedir. Bu aşamada antidepresan olarak isimlendirilen ilaçlar devreye girer. Antidepresanlar, beyinde belirli maddelerin salgısını arttırarak insanların ruh halini dengeleme özelliğine sahiptir.

Antidepresan Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri Nelerdir? Ne Yapmak Gerekir?

Antidepresan ilaçlar, tedavi sürecinde uzun bir dönem kullanılabilir. Hastaların tedavileri tamamlandığında kişiler antidepresan ilaçları kullanmayı bırakırlar. Bu ilaçların kullanımı bırakıldığında kesilme tablosu denen durum ortaya çıkmaktadır. İlacın kullanıldığı dönemde ortaya çıkan etkiler bir anda ortadan kaybolduğunda beynin buna alışması belirli bir zaman almaktadır. Her hastada görülmediği gibi antidepresan kategorisinde yer alan her ilaç da bu yan etkileri ortaya çıkarmaz. Bu yan etkilerin ilk sırasında sinirlilik ve gerginlik yer almaktadır. Olaylara çok daha erken sinirlenen insanlar ciddi şekilde uyku bozuklukları da yaşayabilmektedir. Bazı kişilerde terleme, baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Birkaç gün içerisinde bu etkiler yok olacağından herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Ancak etkiler çok yüksek seviyede ise bu durumda uzmanlara danışmak ve küçük tedaviler almak doğru olacaktır.

Antidepresan Nasıl Kullanılır? Nasıl İçilir?

Bu ilaç grubu genelde tablet şeklinde üretilmektedir. Bu üretim sonrasında reçete edilen ilaçlar her zaman en düşük dozda kullanım ile başlar. İlacın etkilerinin ortaya çıkabilmesi için hiç doz atlatmadan 1-2 hafta boyunca ilacı kullanmak gerekmektedir. Bu süreç içerisinde ilacın etkileri hemen kendisini göstermeyebilir. İlacın kullanımına başlandığı dönemlerde hafif yan etkiler ortaya çıkar. Ancak bu yan etkiler kısa sürede ortadan kalkabileceğinden kişilerin kullanıma devam etmesi gerekmektedir. İnsanlar 4 hafta boyunca ya da daha uzun bir süre kullanıma devam etmesine rağmen herhangi bir olumlu etki görmezse bu durumda hekimlerine danışmaları verecekleri en doğru karar olacaktır.

Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu ilaçların kesinlikle doktorlar tarafından reçete edilerek kullanılması gerekmektedir. İnsanların, kendileri ile aynı problemleri yaşadığını düşündükleri kişilerin ilaçlarını tüketmesi yapabilecekleri en büyük hatalardır. Bu ilaçların ciddi yan etkileri olacağından kullanmadan önce bu etkileri okumaları ve buna hazırlıklı olmaları önem arz etmektedir. İlk dönemde ortaya çıkan yan etkilerin önemsenmemesi ve kısa süre içerisinde geçeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Antidepresan bıraktıktan sonra yan etkileri kısa süre kendisini gösterirken insanlar bu etkilerden de birkaç gün içerisinde tamamen kurtulacaklardır.

Yorumlar
Nazmiye Boyraz 30 Ocak 2019 - 10:00:21 Antidepresan ilaçların beyne zararları olduğunu duymuştum. Ne dozda ve ne kadar kullanılması gerektiğini kesinlikle doktorlar belirlemeli bence ve kimse kafasına göre kulanıp bırakmamalı. Sonrasında farklı durumlar oluşabiliyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: