Yaşam 25 Temmuz 2021 - 10:31:40

Aseksüel Nedir? Homoseksüel Ne Demek? Kimlere Homoseksüel Denir?

Aseksüel Nedir? Homoseksüel Ne Demek? Kimlere Homoseksüel Denir?

Cinsel istek, arzu, sevişme isteğinin olmaması ve cinsel ilişkiye karşı soğuk yaklaşımı olan kişilere aseksüel denilmektedir. Bu durumun tamamen tercih meselesi olması ve bunun sonucunda kişinin herhangi bir cinsel ilişki eğilimi olmaması ortaya çıkmaktadır.

Aseksüel Nedir? Ne Demek?

Genellikle kadınlarda daha sık görülen bu durum bazı erkeklerde de meydana gelmektedir. Libidonun olması cinsel isteğin olması anlamına gelmemektedir. Toplumsal baskı ve yaşam şartları kadınları cinsellikten daha çok soğutmaktadır. Mutlu evlilik ya da ilişkilerin bir çoğu cinsellik olmadığında sonlanabilmektedir. Bu nedenle psikolojik olarak da rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir. Aseksüel bir kişi cinsellik yaşamak istemediğinden bu tarz düşünceye sahip kişiler ile ilişki kurmaya çalışmaktadır. Bazı evliliklerde cinselliğin olmadığı durumlar meydana gelir. Çünkü her iki tarafta aseksüel yapıda olabilmektedir.

Homoseksüel Nedir? Ne Demek?

Kişinin kendi cinsine karşı cinsel istek ve duygusal olarak hislerinin olması homoseksüel kavramını ortaya çıkartmaktadır. Bu durumda kadının kadından erkeğinde erkekten hoşlanması söz konusu olmaktadır. Diğer bir tanımla eşcinsellik meydana gelmektedir. Homoseksüel biri karşı cinse karşı herhangi bir cinsel arzu ya da duygusal bir bağ hissetmez. Genel olarak kendi hem cinsinden hoşlanarak bunlarla ilişki yaşamaya çalışır. Günümüzde bu tip cinsel eğilimi olan çok fazla sayıda kişi bulunmaktadır. Homoseksüel yapıdaki birinin kendi cinsine karşı istek duyması ve bu kişiler ile ilişki yaşamak istemesi psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkabilmektedir. Çok küçük yaşlarda yaşanılan bir şok ya da üzüntü halinin sonucunda meydana gelebilir.

Homoseksüel ve Aseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Her iki cinssel eğilimde de farklılık çok fazla meydana gelmektedir. Aseksüel yapıdaki biri hem kadına hem de erkeğe yönelik herhangi bir cinsel istek ve arzu hissetmez. Libido hormonu olmasına rağmen cinselliği hayatından tamamen çıkartmış kişilerdir. Fakat homoseksüeller kendi cinsleri ile cinsel ilişki kurabilir ve cinsel istekleri olabilmektedir. Toplumumuzda ve dünyada henüz homoseksüel cinsel eğilimi kabul görmüş bir yapıda değildir. Bu düşüncede olan birçok kişi kendi ortamlarında birbirlerini bulmaktadır. Aseksüel yapıdaki biri ise seks hayatının hiçbir köşesinde olmadığından yine aynı şekilde aynı düşüncelere sahip kişiler ile iletişim kurmaya çalışır. Her iki eğilimde toplum tarafından yadırganabilmektedir.

Aseksüel ve Homoseksüel Nasıl Anlaşılır? Ne Zaman Olur?

Aseksüel 37- 47 yaşları arasında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Homoseksüel ise hormonlara bağlı olarak da her yaş grubunda görülebilir. Özellikle ergenlik döneminde kişinin eğilimlerine karşı önlem alınması gerekebilir. Homoseksüel cinsel istek olmasına rağmen kendi cinsi ile ilişkiye girer fakat aseksüel yapı tamamen tercih olduğundan hayatı boyunca cinsel ilişkiyi red edebilir. Bu nedenle çok fazla psikolojik sorun yaşamasına neden olur. Genel olarak kadınlarda daha sık görülen aseksüel durumu kişinin normal hayatında çok fazla sıkıntı yaşamasına ve psikolojik olarak da kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

  • aseksüel
  • aseksüel ve homoseksüel
  • aseksüel ve homoseksüel arasındaki fark
Yorumlar
Ömer Yalçın Aseksüel ünlüler var mı? Bu durum kendiliğinden mi oluşur yoksa buna neden olan birtakım şeyler var mıdır? Daha çok hangi yaşlarda görülür? Tedavisi var mı? Tedavi uygulandığında geçebilecek bir durum mu? cevapla
yorum yaz
Kereviz Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları