Sağlık31 Aralık 2020 - 08:50:12

Ayak Neden Terler? Ayak Terlemesi Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Neden Terler? Ayak Terlemesi Nedenleri ve Tedavisi

Ayak terlemesi; giyilen bir çorap ya da ayakkabı nedeniyle ayağın fazla ısınması sonucunda vücudun bir soğutma sistemi meydana getirmesi ile oluşan duruma denir. Terleme aşırı olduğu zaman sağlıksız durumlara işaret etmektedir.

Ayak Neden Terler? Sebepleri Nelerdir?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen ayak terlemesi bazı sağlık problemlerinden ötürü oluşabileceği gibi aynı zamanda yanlış çorap ve ayakkabı seçimi sonucunda da meydana gelebilir. Ergenlik, gebelik ya da menopoz gibi süreçlerde ayak terlemesi sık sık görülebilir. Vücutta değişen hormon dengesi terlemenin en sık nedenleri arasında yer alır. Bunun haricinde gün boyu ayakta çalışan kişilerde de meydana gelebilmektedir. Bunların yanı sıra duygusal veya zihinsel stres de ayaklarda terleme oluşumunun bir nedeni olarak sayılabilmektedir.

Ter bezlerinin normalden daha fazla aktif olması durumunda meydana gelen ayak terlemesi, genetik sebeplere de dayanabilmektedir. Yapısal faktörlerin yanı sıra ayakların yorgun olması da terleme meydana getirebilmektedir. Genel olarak bu gibi sebeplerden ötürü terlemeler meydana gelmektedir. Terlemenin fazla olduğu kişilerde ayak kokusu durumu da meydana gelebilmektedir. Ayak kokusunun temeli ayağın normalden fazla terlemesi olarak nitelendirilebilir.

Ayak Terlemesi İçin Ne Yapmalı?

Birçok kişide görülen ayak terlemesi kişiyi gün boyu rahatsız eden bir durumdur. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için öncelikle ayağın terleme nedenine odaklanmak gerekmektedir. Eğer ki sağlık açısından bir problem yoksa çorap ve ayakkabılarınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Naylon çoraplar terlemesi doğrudan tetiklemektedir. Bambu, modal, ipek ve pamuk kumaşlardan elde edilmiş olan çorapların tercih edilmesi gerekmektedir.

Ayak terlemesi için kullanılan çorap modelinin ter emici ve hapsedici özelliğinin olması gerekmektedir. Terleme sırasında vücuttan toksin atımı gerçekleşir. Toksinler tende kaldığında bakteri üretmeye başlar ve bu durum kötü kokunun oluşumuna neden olur. Eğer ki çoraplarınız terlemeye neden olan değil önleyen yapıda olursa bu tarz problemlerle karşılaşmazsınız.

Ayak Terlemesine Ne İyi Gelir?

Eğer ki ayaklarınızda aşırı bir terleme söz konusu ise bazı bitkisel yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunun için bazı etkili tarifler şu şekildedir:

  • 4 su bardağı miktarında suyun içerisine 1 avuç kadar meşe kabuğu koyunuz. Yaklaşık olarak 20 dakika kaynatınız. Ayağınızı yakmayacak soğukluğa geldiğinde ayaklarını kabın içerisine koyunuz. 15 dakika boyunca bu suda ayaklarınızı tutunuz.
  • 1 çorba kaşığı miktarında pudranın içerisine 7 damla kadar kekik yağı dökerek ayaklarınızı ovunuz. Bu yöntem ile hem koku hem ter problemini engelleyebilirsiniz.
  • Haşlamış olduğunuz birkaç tane patatesin suyu ile ayaklarınızı yıkayarak terleme problemine çözüm uygulayabilirsiniz.
Ayak Terlemesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıptaki adı hiperhidroz olarak bilinen aşırı ayak terlemesi için cerrahi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Doktorun uygun görmüş olduğu tedavi yöntemi terlemenin kaynağına yönelik olacaktır. İyontoforez ve botulinum toksin enjeksiyonları bu alanda uygulanan en sık tedavi yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kuşburnu Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Ne İşe Yarar?