Sağlık24 Ağustos 2021 - 14:41:13

B12 Yüksekliği Nedenleri ve Zararları Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

B12 Yüksekliği Nedenleri ve Zararları Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

B12 yüksekliği; gelişigüzel vitamin kullanımı ve hayvansal ürünlerin fazla tüketilmesi sonrasında gelişen, aynı zamanda karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği ya da kan kanseri gibi bazı kanser türlerinin sonrasında meydana gelebilen bir durumdur.

B12 Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı bir insanın vücudunda her vitaminin yeterli ve dengeli oranda olması gerekmektedir. Vitaminlerin eksiklikleri kadar aynı zamanda fazla olması da problemdir. B12 yüksekliği zararsız olarak görülse de eksikliği durumunda birtakım rahatsızlıklar söz konusu olmaktadır. Fakat B12 eksikliği de genel olarak bazı hastalıklar sonucunda gelişebilir ve aynı zamanda hayvansal besinlerin fazla tüketilmesi durumunda da söz konusu olabilir. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan B12 vitamini, suda çözünen ve ısıya duyarlı bir vitamin çeşididir.

İnsan vücudu B12 vitaminini 5 yıllık depolayabilmektedir. Vücutta 5 yıl depolanan B12 vitaminin bir zararı bulunmamaktadır. Genel olarak bilimsel araştırmalara baktığımızda vücutta B12 fazlalığı idrar ile birlikte dışarı atılmaktadır. B12 değeri kaç olmalı diye baktığımızda 800 pg/mL üzerinde olması bu vitaminin fazla olduğunu göstermektedir. B12 vitaminini yükselmesinin nedenleri ise bazı kanser türlerinin var olması ya da karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının yetersiz olması durumunda meydana gelir.

B12 Yüksekliğinin Zararları Nelerdir?

Vücut için her ne kadar faydalı olsa da B12 fazlalığı birtakım yan etkilere neden olabilir. Panik atak, stres, uyku düzeninde birtakım bozukluklar, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve akne gibi problemleri meydana getirebilmektedir. Aşırı derecede et tüketilmesi ve kontrolsüz bir şekilde takviye alınması durumunda meydana gelen B12 fazlalığı beynin işleyişi ve sinir sistemi düzenini önemli ölçüde etkilemektedir. Kişinin ruh halinin gergin olmasına neden olabilir. Vücut fazlalığı atamadığı zaman sadece ruhsal değil, cilt ve sindirim sistemi için de zararlı etkiler oluşturmaktadır.

B12 Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Eğer vücudunuzda B12 fazlalığı varsa bazı semptomlar ile karşılaşabilirsiniz. Belirtilere bakacak olursak eğer;

 • Vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntı meydana gelebilir.
 • Uyuşma ve hissizlik görülür.
 • Kalpte ritim bozukluğu söz konusu olur.
 • Baş dönmesi yaşanır.
 • Sık sık baş ağrısı meydana gelir.
 • Hazımsızlık görülür.
 • Anksiyete ve artrit görülebilir.
 • Asabiyet ve koordinasyon eksikliği görülür.
 • Sırt ağrısı söz konusu olur.
 • İshal, bulantı ve kusma oluşur.
 • Ödem problemi yaşanır.

Eğer ki bu belirtileri yaşıyorsanız vücudunuzda B12 fazlalığı söz konusu olabilir. B12 1000 çıktı gibi test sonuçlarınız varsa eğer, mutlaka doktor tavsiyelerini uygulamalısınız.

B12 Fazlalığı Nasıl Düşürülür?

Genel olarak yüksek oranda B12 vücuttan idrar ile atılmaktadır. Eğer ki bu durum gerçekleşmiyorsa birtakım tedaviler uygulanabilir. ayrıca beslenme programında değişiklik yapılabilir. Asıl olarak kanda bu değerin anormal olmasına sebep olan etken bulunmalıdır. Eğer bir hastalık nedeniyle kaynaklanmıyorsa bitkisel beslenme önerilir. Takviyeler alınıyorsa bırakılmalıdır. B12 fazlalığı nasıl atılır diye baktığımızda bu konuda en doğru yöntemi doktorunuz vücudunuza göre belirleyecektir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Zayıflatan Karışımlar Nelerdir?