menü

Bahar yorgunluğu neden olur? Nasıl geçer?

Bahar yorgunluğu neden olur? Nasıl geçer?

Mevsim geçişleri dönemlerinde son derece hassas bünyeye ve zayıf bünyeye sahip olan bireylerde, ne yazık ki sebebi net bir şekilde belli olmayan bahar yorgunlukları meydana gelir. Bahar yorgunluğu yalnızca bahara geçiş döneminde değil, tüm mevsimlerin geçiş dönemlerinden gerçekleşebilir. Bu durum herkeste oluşabilir. Ancak bünyesi zayıf olan, sağlıklı ve dengeli beslenmesine yeteri kadar önem vermeyen ve mevsim geçişlerine karşı bünyeleri kabul etmeyen kişiler genellikle daha fazla bahar yorgunluğuyla karşılaşır. Bol bol su tüketmeyen ve gün içinde egzersiz yapmayan kişilerde de bahar yorgunluğu son derece kendini belirtir. Bahar yorgunluğunun temelinde yatan asıl sebepler belli olmamakla beraber, farklı hastalıklara da yol açabilir. Bahar yorgunluğuna neden olan ilk sebep mevsim geçişidir. Beslenmeye ve spora önem verilmediği takdirde, bahar yorgunluğu daha sık görülebilir. Bu nedenle öncelikle spora, dengeli beslenmeye ve bol miktarda su tüketmeye özen gösterilmesi gerekiyor.

Bahar yorgunluğu nasıl atılır?

Bahar yorgunlukları geçici bir yorgunluktur. Ancak dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat edilmediği takdirde, farklı ve ciddi hastalıklar da bu yorgunluğun peşi sıra gelebilir. Ancak bu bahar yorgunluğundan kurtulmanın ve hatta bu yorgunluğa yakalanmamanın bazı yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemleri uyguladığınız zamanlarda, hiçbir mevsim geçişlerinden etkilenmez ve baharı çok nefis bir şekilde karşılayabilirsiniz. Öncelikle kış aylarının hemen ardından bahar ayları girer girmez, bu yorgunluklar baş gösterebilir. Kış aylarından itibaren bahara hazırlık yapmanız gerekiyor. Bu hazırlıkları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bahar aylarına kesinlikle stresli girmemeniz gerekiyor. Kış aylarında kendinizi bahara karşı motive etmeniz gerekiyor.
  • Kendinizi yaptığınız işlerle, dinlediğiniz müziklerle ve gittiğiniz yerler ile motive etmelisiniz.
  • Hormonlarınıza dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeli, günde en az 2.5 litre su tüketmeli ve mineralli sulardan da faydalanmalısınız.
  • Cilt bakımlarınıza ve sağlık sorunlarınıza da düzenli olarak dikkat etmelisiniz.

Bahar yorgunluğu için ne yapmalı?

Bahar yorgunluğunu bahardan önce değil de bahar dönemlerinde geçirmek istiyorsanız, bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Başka hastalıklara yol açılmadan, son derece titiz bir şekilde sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Uyku bozukluklarına yer vermeden düzenli bir uyku çekmelisiniz. Günde en az 8 saat uyumanız gerekiyor. Vücudunuza ve beyninize yeteri miktarda oksijen gitmesine izin vermeniz gerekiyor. Açık havada egzersiz yapmalı, koşma, yüzme ve bisiklet gibi eylemlere hayatınızda yer vermelisiniz. Ancak spor ve egzersiz yaparken, kesinlikle vücudunuzu zorlamadan yapmanız gerekiyor. Ruhsal hastalıklara ve psikolojik durumlara yol açmamalı, çevrenizdeki kişilerden ve olumsuz durumlardan etkilenmemeye gayret göstermelisiniz. Bahar dönemlerinde bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketmeli ve vitamini bol olan meyve ve sebzelerden yemeniz gerekiyor. Bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde, bahar yorgunluğu durumundan kısa sürede kurtulabilir ve grip, soğuk algınlığı, mide bulantısı ve diğer türlü hastalıklara karşı önlem de almış olacaksınız.

Gerçekten bahar gelince insnaın üzerinde bir yorgunluk oluyor. Uyku alamama gün içinde yorgunluk ve sürekli olarak uyuma isteği geliyor. Şuan tam da bu durumdayım ve ne yapsam geçer...
Bahar yorgunluğu neden olur acaba? Bunun için bir vitamin var mı nasıl atlatılır bu yorgunluk:/
Bence bahar yorgunluğu diye bişey yok. Dönem dönem sinir sitresin vücutta yarattığı yorgunluklar olabilir. Kötü birikimlerin vücutta görselleşmesi bence yorgunluklar. Bahar yorgunluğu......