Diyet 21 Haziran 2021 - 14:33:53

Detoks Diyeti Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

Detoks Diyeti Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti; vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayan, zararlı bileşenlerin giderilmesine destek olan ve yağ yakarak kilo verilmesini destekleyen bir beslenme programıdır.

Detoks Diyeti Nedir Ne Demek?

Obezite, sindirim sistemi problemleri, bağışıklık sistemi hastalıkları, iltihaplanma, şişkinlik ve kronik yorgunluk gibi pek çok rahatsız edici durumların önlenmesini ve vücudun zararlı toksin maddelerden arınmasını sağlayan detoks diyeti; aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını ve sindirimin düzenlenmesi ile yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayan bir beslenme programıdır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sadece yemek yemeyi azaltmak yetmemektedir. Bu şekilde verilen kilolar kısa bir süre içerisinde tekrar alınır. Bu nedenle az yiyerek ve düzenli spor yaparak kilo vermeniz mümkün olacaktır. 3 günlük detoks diyeti ile vücutta biriken zararlı atık maddeleri kolayca atılır. Asıl olarak vücut zararlı atıkları kendi kendine atar fakat bu detoks diyeti bu işlemi dahada hızlandırır.

Bu beslenme programı sayesinde, kişide kilo kaybı gerçekleşir. Fakat bu diyet bir aydan daha fazla uygulanır ise kilo vermek yerine daha çok sizi zarara uğratır ve birçok sağlık sorunlarına neden olur. 1 günlük detoks programıolarak da uygulanabilir. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, detoks programlarından etkili bir şekilde yararlanmak gerekir.

Detoks Diyeti Ne İşe Yarar?

Detoks Diyeti Ne İşe Yarar?

Vücudun ağır metallerden kurtulmasını sağlayan detoks diyetinin faydalarına baktığımızda; besleyici ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi ile kolesterol ve şeker düzeyinin dengelenmesini sağladığı belirtilmektedir. İşlenmiş gıdaların tüketilmesinin yasak olduğu bu program kilo verme konusunda etkileri ile bilinse de asıl olarak vücudu zararlı toksin maddelerden arındırması ile bilinmektedir.

Stres azaltıcı etkisi bulunan detoks programları, rahatlamayı ve aynı zaman kaliteli bir uyku düzeni sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ödemi, hazımsızlığı ve kabızlığı gidermektedir. Kan dolaşımını iyileştirirken aynı zamanda erken yaşlanmayı da önler.

Detoks Diyeti Nasıl Olmalı?

Detoks Diyeti Nasıl Olmalı?

Öncelikle detoks diyeti listesine baktığımızda ödem atmak günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Böylelikle vücuttaki zararlı atıklar dışarı çıkar. Çay, kahve gibi içerisinde kafein barındıran içecekler içilmemelidir. Bu tarz kafein açısından zengin içecekler yerine taze meyve suları tüketilmelidir.

Detoks yaparken tuz tüketimini kişi azaltmalıdır. Detoks uygulaması 3 ana öğün ve 3 ara öğünden oluşmalıdır. Şeker yerine günlük meyve yenmelidir. Her gün bir sefer sebze tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmelidir. Bol meyve ve sebze tüketimi yapılmalıdır. Bütün bunlar kilo vermenizi tek başına sağlamaz. Bunların yanında her gün 40 dakika yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır.

Şifalı otlar ve bu otlardan elde edilmiş bitkisel kürler tüketilebilir. Ayrıca 1-3 gün boyunca oruç tutulması da önerilmektedir. Oruç tutarken uzun saatlet aç kalınması, iç organların dinlenmesini ve vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlar. Detoks programlarında da sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Detoks Diyetinde Yasaklar Nelerdir?

Detoks diyeti yapacaksanız birtakım şeylerden uzak durmalısınız. Bunlar:

 • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir.
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Şekerli yiyecekleri tüketmemeniz gerekir.
 • Üç beyaz yani un,şeker ve tuzu hayatınızdan çıkarın.
 • İşlenmiş yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Eğer detoks diyetinde kahve içilir mi diye soracak olursanız, çok fazla önerilmemektedir. Bunun yerine bitkisel çaylar önerilmektedir. Ayrıca et, yağlı yiyecekler ve hazır işlenmiş ürünler tüketilmemelidir.

Detoks Diyeti Ne Kadar Süre Yapılmalı?

Detoks diyeti çok uzun bir süre yapılmamalıdır. Detoks süresi en fazla 4-5 gün olmalıdır. Bu detoks sürekli yapılır ise vücuda faydadan çok zarar verirsiniz. Ayda en fazla 1 defa detoks uygulaması yapabilirsiniz. Sağlıklı bir detoks yapıp kilo vermek istiyorsanız protein ve karbonhidratı yeteri miktarda almalısınız.

Kilo verme konusunda etkili olmasına rağmen herkes detoks yapamaz. Şeker hastalarının detoks yapması olumsuz sonuçlar oluşturur. Bazı ilaçları kullanan kişiler de uzman kişilere sorarak bu uygulamayı yapabilirler. Hamile kadınlar veya emziren anneler için detoks zararlıdır. Asla çocuklar ve çok kilo kaybı olan kişilere de detoks önerilmez.

Evde Detoks Nasıl Yapılır?

Evde kolay ve sağlıklı bir şekilde detoks diyeti uygulamak mümkündür. Burada önemli olan detoksu çok ve sık yapmamanızdır. Bu uygulamadan sonuç almak istiyorsanız uygulamayı düzenli yapmalısınız. Evde detoks suyu hazırlayabilir ve aynı zamanda bitkisel kürlerden destek alabilirsiniz. Eğer evde yapılacak bir detoks örneği verecek olursak;

 • Sabah kahvaltıda bir yeşillik, meyve ve süt karışımından çorba hazırlayabilirsiniz.
 • Kahvaltı sonrası ara öğün yeşil çay ve ceviz olabilir.
 • Öğle yemeğinde tam tahıllı gevrek ve bol yeşilliği bulunan salata. tüketilebilir.
 • Öğle ara öğününde ise bir adet meyve ve biraz kuruyemiş olabilir.
 • Akşam yemeğinde baklagil veya et yemeği olabilir, yanına da 4-5 kaşık yoğurt.
 • Akşam yemeğinden sonra genelde bir şey yenmez fakat ara öğün yapmak isterseniz bir dilim meyve yiyebilirsiniz.

Sağlık yağ yakımı sağlayan detoks diyeti 5 günlük, 3 günlük ya da 1 günlük olarak uygulanabilir. Eğer sizler de zayıflamak, ödem ve şişkinlikten kurtulmak, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmek istiyorsanız bu diyet programından yararlanabilirsiniz.

 • detoks diyeti
 • detoks diyeti nedir
 • 3 günlük detoks diyeti
 • 1 günlük detoks programı
 • detoks diyeti ne işe yarar
 • detoks diyetinin faydaları
 • detoks diyeti nasıl olmalı
 • detoks diyeti listesi
 • detoks diyetinde yasaklar
 • detoks diyetinde kahve içilir mi
Yorumlar
Halime Yazıcı Detoks kilo verdirir mi hızlı kilo vermek için uygun olur mu? Ben daha önce bazı diyetler denedim ama etkili olmadı bu işe yarar diye düşünüyorum.. cevapla
Ayşe Göksel Detoks tarifleri nelerdir?detoks diyeti nasıl yapılır? Daha önce hiç yapmadım ama hızlı kilo vermek için uygulamak istiyorum. Nasıl yapabilirim bilgisi olan varmı?? cevapla
Esra Çakmak Detoks içecekleri nelerdir?3 günlük detoks diyeti programı istiyorum bana yardımcı olabilecek olan var mı? Bir zararı yan etkisi olurmu bu diyetin? cevapla
yorum yaz
Bronz Makyaj Nasıl Yapılır? Malzemeleri, Modelleri ve Teknikleri