Bakla Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Sağlık

Bakla Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

02 Mayıs 2019 - 21:40:25

Bakla, ülke mutfağımızın önemli ürünlerinden birisidir ve birçok kişi tarafından çok beğenilmiyor olsa da oldukça faydalı bir yiyecek olarak gösterilmektedir.

Bakla Nedir? Ne İşe Yarar?

Yeşil sebzeler her zaman insan vücuduna çok büyük faydalar gösterirken düzenli olarak tüketilmeleri önerilmektedir. Bakla da bu sebzeler arasında yer alır ve içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde insanlar için çok önemli bir seçenektir. Bahar mevsiminin gelmesiyle ortaya çıkan baklalar, genelde taze fasulyeden hemen önce sofralardaki yerini almaktadır. Çok kısa bir süre sonrasında taze fasulye de taze olarak alınıp tüketilmeye başlar.

Şekil olarak da taze fasulyeye benzeyen bakla, lezzet olarak tamamen farklı bir üründür. Ege ve Marmara bölgelerinde bakla tüketimi yoğun olurken bazı Anadolu kentlerinde baklaya mesafeli bir yaklaşım söz konusu olmaktadır.

Baklanın Yemenin Faydaları Nelerdir?

İnsanların bakla tüketiminden uzak kalması birçok farklı sorunu beraberinde getirmektedir. İlk olarak kalp dostu sebzeler arasında yer alan bakla, kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan vitaminler ve mineraller, vücut için çok faydalı olurken tek başına günlük ihtiyacı karşılayabilmektedir. Bağışıklığın güçlenmesinde de çok faydalı bir üründür. Bahar aylarında polen sayısının artmasıyla birlikte insanların hastalıklara çok daha sık yakalanmasının engellenmesi için bakla tüketimi önemli bir yöntem olmaktadır. Son olarak depresyonla mücadelede insanlara yardımcı ürünler arasında yer almaktadır.

Bakla Nasıl Yenir? Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde bakla sebzesini bilmeyen çok sayıda kişi bulunur. Doğal olarak da bu sebzeyi ilk defa gören kişiler nasıl kullanılacağı konusunda tereddüt yaşayabilirler. Bazı yeşil sebzeler çiğ olarak da tüketilebilirken bakla onlardan birisi değildir. Baklanın kesinlikle pişirilerek tüketilmesi gerekirken internet üzerinden bakla yemeği tarifine rahatlıkla ulaşılabilir. Şekil ve görüntü olarak taze fasulyeyi andıran baklayı hazırlayacak olan kişiler taze fasulye yemeğine benzer bir şekilde baklayı pişirebilirler. Bunun sonrasında tüketimleri ile birlikte istedikleri faydayı sağlamayı başaracaklardır. Tüketimin doğru miktarlarda olması ve çok yüksek miktarlarda tüketimden uzak durulması oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Bakla Yemenin Zararları Nelerdir?

Ege bölgesinde sıklıkla ortaya çıkan favizm hastalığı alyuvarların parçalanması ile ortaya çıkan bir tür kansızlıktır. Bu rahatsızlık bakla tüketimi sebebiyle kendisini göstermektedir. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse insanlarda kalp yetmezliğini ortaya çıkarabilirken ölüme kadar giden sonuçlar doğurabilmektedir. Pişirilmeden tüketilmesi durumunda karaciğeri çok yoran bir besindir bu sebeple de kesinlikle pişirilmesi önerilmektedir.

Sofralardaki yeri her geçen gün daha da sağlamlaşan bakla vücut için son derece faydalı bir ürün olmasına rağmen yanlış kullanımında sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vücutta su tutma özelliği olduğundan dolayı 4 ile 7 yaş arasındaki çocukların tüketimi sakıncalıdır. Hamile ya da emziren kadınların da tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekebilir. Bebeğe zarar verebilecek seviyede güçlü bir sebze olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
Nurgül Solar 02 Mayıs 2019 - 21:50:25 Hamilelikte bakla yemenin faydaları ve zararları hakkında bilgi almak istiyorum. 5 aylık hamileyim. Çok sevdiğim bir yemek. Özellikle yoğurt dökerek çok yerdim. Şimdi herhangi bir yan etki olur mu diye emin değilim. Favizmden korktuğum için biraz araştırmadan yemek istemedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: