Sağlık

Bakla Zehirlenmesi Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

02 Mayıs 2019 - 09:50:22
Bakla Zehirlenmesi Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bakla zehirlenmesi, bahar aylarının gelmesiyle birlikte tüketimine başlanan bakladan dolayı ortaya çıkabilen ve kişilerin kısa süre içerisinde tedavi olması gereken bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. Tıp dilindeki adı ise favizm'dir.

Bakla Zehirlenmesi Nedir? Neden Olur?

Sebzeler genel olarak vücuda faydalı ürünler olsalar da yanlış ya da fazla tüketimlerinde ortaya belirli sorunlar çıkarabilmektedir. Genel olarak bazı rahatsızlıkları tetikleyen sebzeler olurken bakla gibi yalnızca kendisinin tüketiminden kaynaklanan bir rahatsızlığın olması oldukça nadirdir. Tıp alanında favizm olarak bilinen bu hastalık halk arasında bakla zehirlenmesi olarak bilinmektedir.

Kırmızı kan hücrelerindeki bir enzimin eksilmesine sebep olan bu rahatsızlık zincirleme olarak etkiler göstermeye başlamaktadır. Eğer bu aşamada bir müdahale gelmezse sonuçları ölümcül olabileceğinden insanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Favizm Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Hastalıkların tespit edilmesinde belirtilerin takibi çok büyük önem taşımaktadır. Eğer kişiler bakla zehirlenmesinin belirtilerini iyi bir şekilde analiz edebilirse başına bu durum geldiğinde hemen doktorlara başvuruda bulunabilir. Bakla zehirlenmesinin belirtileri kendisini 5 saat ile 24 saat arasında değişen zaman dilimlerinde göstermektedir. Bu belirtiler genel olarak 1-5 yaş çocuklar arasında görüldüğü için ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekir. İlk belirtisi baş ağrısı olan bakla zehirlenmesinde karın ağrısı ve halsizlik de kendisini göstermeye başlamaktadır. Buna ek olarak yüksek ateş ve kan değerlerindeki düşüklük de bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Bakla Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Hastalıklara bitkisel ürünler ile karşı gelmeye çalışmak çok uzun yıllardır tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde tıp alanı bugüne kadar ki en iyi seviyesinde olmasına rağmen hala bitkilerden alınan faydalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bakla zehirlenmesi probleminde de bünyeye iyi gelen çok sayıda farklı ürün yer alır. Uzmanlar, içeriğinde B vitaminleri ve E vitamini bulunduran gıdaların bu süreçte faydalı olduğunu belirtmektedir. Ancak bu besinlerin de hastalığın geçmesi için çok yüksek miktarda tüketimi doğru değildir. Bu durum da farklı sorunlar kendisini göstermeye başlamaktadır. Bakla zehirlenmesinin belirtilerini sunan kişiler varsa bu kişilerin en kısa sürede doktorlara götürülmesi ve tedaviye başlanması gerekmektedir.

Favizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bakla zehirlenmesi olarak bilinin favizmin kesinleşmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Favizm, kandaki belirli enzimleri değiştirirken bir tür kansızlık rahatsızlığına sebep olur. Günümüzde kansızlığın tedavisinde kan nakli seçeneği devreye sokulmaktadır. Belirli zaman aralıklarıyla kişilere kan nakli yapılır.

Yeşil sebzeler arasında önemli bir yeri olan baklanda kaynaklanan bakla zehirlenmesi çok ciddi sonuçlar doğurabildiğinden bazı kişiler tüketmemeyi tercih etmektedir. Bakla zehirlenmesini yaşayan ancak tedavi için adım atmayan kişilerde kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eğer hastalık bu etkileri göstermeye başlamışsa tedavi bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik olmaya başlar. İlaçlar ya da diyaliz cihazı gibi seçenekler bu süreçten sonra dahil olmaktadır.

Yorumlar
Çağla Türk 02 Mayıs 2019 - 10:00:22 Daha önce bakla zehirlenmesi nasıl birşey bilmiyordum. Yaklaşık 2 hafta önce bir yakınım bu rahatsızlığı geçirdi. Yedikten birkaç sonra kendini belli ediyor. Hemen doktora gidilmesi gerekiyor. Sonrasında da düzenli beslenme sağlanmalı. Bu şekilde atlatabiliyorsunuz ve her zaman dikkatli olunmalı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: