Balyaj nedir? Nasıl yapılır? Ne kadar sürede çıkar?
Yaşam

Balyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürede Çıkar?

12 Ekim 2017 - 20:23:21

Balyaj kadınların sıkça tercih ettiği saç boyama şekillerinden birtanesidir. Saçın yıpranmadan değişiklik kazanmasını sağlayan bu yöntem ile saçlarda farklı değişiklikler yaratılmaktadır.

Balyaj Nedir, Ne Demek?

Saçlar, bayanların güzelliğinin kaynaklarından birisi olarak gösterilir. Bu sebeple de bayanlar saçlarının güzelliğine son derece fazla önem verirken birçok farklı işlem uygulanabilmektedir. Genel olarak hava kirliliği ve günlük iş temposu bayanların saçlarının yıpranmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple sürekli saçlara bakım uygulanması gerekirken boyama işlemleri de bunun içerisinde yer alan işlemlerden birisi olarak gösterilebilir. Doğru zamanlarda saçları doğru bir biçimde boyatmak saçların çok daha parlak ve canlı gözükmesini sağlayabilmektedir. Çok sık boyatmak saça zarar veriyor olsa da doğru etmenler ile saçın sağlığı ön planda tutulabilmektedir. Birçok farklı boyama işlemi bulunurken balyaj da bunlardan birisidir.

Balyaj ile Röfle ile Arasında Fark Nedir?

Günümüzde bayanlar dahi balyaj ile röfle işlemini birbiri ile karıştırmaktadır. Bu aşamada daha öncesinde bu işlemleri yaptırmamış kişiler için bu kelimeler tam anlamıyla bir bilinmezliği oluşturur. Bu aşamada bayanların bilmesi gereken ilk şey her iki yöntemin de saçın boyanma türlerinden birisi olduğudur. Bu kelime Fransızca kökenlidir. Anlamı ise süpürmektir. Saçlarda kullanılmasının sebebi de saçın ana renginin yavaşça açılması ve bu renkten vazgeçilmemesidir. Saçlara uygulanan röfle işlemi saçın tamamına uygulanan bir işlemdir ve saç renginin açılmasını sağlamaktadır. Balyaj işleminde ise boyama yalnızca saçın uç kısımlarına uygulanırken ana renkten vazgeçilemeden biraz ışıltı katılması sağlanmaktadır. Günümüzde balyaj çok daha fazla tercih edilen bir seçenektir.

Balyaj Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Kuaförlerde yapılan balyaj işlemi evlerde de uygulanabilmektedir. Ancak kişilerin bu işlemi yapmaları oldukça zordur. Bu sebeple genelde uzman kişilere bırakılması çok daha doğru bir karar olacaktır. Buna ek olarak ilk aşamada gerekli malzemeler elde edilmektedir. Kuaförlerde bu malzemeler her zaman hazır olduğundan bayanlar bu aşamayı genel olarak atlarlar. Özel folyolar, saçın tutturulması için malzemeler ve boyalar hazırlanması gereken ana malzemelerdir. Bunun sonrasında saçın belirli bir kısmı tutturularak kalan kısmı da parçalara ayrılmaktadır. Bu işlemden sonra ayrılan saçlar folyo üzerinde uçlarından diplerine doğru boyanmaya başlanır. Boyama işlemi sonrasında boyanan saçlar folyoya sarılarak ayrılmış olur. Böylece sürekli olarak tutulması gerekmezken diğer saçlara da değmemiş olacaktır.

Balyaj Yapmanın Teknikleri Nelerdir?

Bu işlem saçı birçok farklı parçaya bölerek uygulanır. Genelde 5 dakika aralıklarla folyoların içerisindeki renkler kontrol edilmektedir. Genel olarak bayanların saç renkleri tam olarak aynı olmadığından boyanın aynı miktarda kullanılması farklı saç renklerini ortaya çıkarmaktadır. Kuaförler bu konuda bir standart oturtamadıkları için belirli aralıklarla kontrol ederler. Bu bölümler 20 dakika bekledikten sonra yıkanır ve istenen renk elde edilmiş olur.

Balyak Yaptırma Fiyatı Ne Kadar?

Balyaj genel olarak uzman kişiler tarafından 150 TL fiyattan başlamaktadır. Bu fiyat üst sınırı olmadan yükselebilmektedir. Birçok farklı etmen fiyatın yükselmesine sebep olurken bayanlar kendi bütçelerine göre bir seçim yaparak o işletmede bu işlemi yapabilirler.

Yorumlar
Çağla Yüce 05 Ekim 2017 - 11:37:26 Balyaj ne demek? Ombre gibi birşey mi ben biraz karıştırıyorum. Röfle ile benziyor diyorlar ama nasıl yapılıyor tam olarak?cevapla
Fatoş Şahan 29 Ağustos 2018 - 15:10:55 Genelde saçımı boyatmak yerine balyaj yaptırmayı tercih ediyorum. Hem bu şekilde saçım daha az zarar görüyor. 2018 balyaj modellerine baktığımda çok beğendim seçenekler çıktı karşıma. Fiyatları biraz artsa da saçta güzel duruyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: