Sağlık09 Temmuz 2021 - 08:50:07

Bebeklere Su Neden Verilmez? Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere Su Neden Verilmez? Ne Zaman Verilmeli?

Yenidoğan bebeklere su verildiği zaman onları süt ve mama emme yeteneğini etkileyebileceği ve aynı zamanda karnında tolluk hissi yaratabileceği söz konusu olabilir. Bu durumdan henüz yeni doğan bebeklere su verilmez. Peki bebeklere su ne zaman verilmeli? Yazımızın içerisinde bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bebeklere Su Neden Verilmez?

Henüz yeni doğmuş bir bebeğin beslenmesi, onun sağlıklı bir şekilde gelişmesi için önemlidir. Genel olarak uzmanlar anne sütünün en kaliteli besin olduğunu vurgular ve bundan dolayı ilk 6 ay anne sütü ile beslenme olmak üzere 1.5 yaşına kadar içilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bebekler doğdukları zaman uyku ve beslenme konusundaki her detay bilinçli bir şekilde ele alınmalıdır. Bebeklere su vermek, onların emme kabiliyetini etkileyebileceğinden ve aynı zaman anne sütünü yeteri kadar almamasına neden olabileceğinden belli bir aya kadar önerilmemektedir.

Eğer bebeğin gelişiminde bir sıkıntı yoksa ve yeterli oranda anne sütü alıyorsa ek gıdaya geçene kadar su vermenize gerek yoktur. Genel olarak anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerali karşılamaktadır. Çok az miktarda yemek yedikleri su verildiği zaman midede yer kaplar ve yeterli oranda süt içememelerine sebep olur. Bebeklere su neden verilmez diye merak ediyorsanız eğer asıl sebep budur. Fakat bu konuda yine de doktorunuzla iletişim halinde olmanız gerekir.

Bebeklere Su Ne Zaman Verilmeli?

Sadece anne sütü ile beslenen bir çocuk için suya gereksinim yoktur. Genel anlamda bebeklerin su ihtiyacı yaşı ile değil ek gıda alıp almaması ile ilgilidir. Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse vücuda katı ve değişik besinler gireceği için su ihtiyacı meydana gelir. Bundan dolayı ek besine geçildikten sonra su verilmelidir. 3 aylık bebeğe ne kadar su verilmeli sorusu birçok anne tarafından merak edilmektedir. Genel olarak 6 aya kadar tavsiye edilmemektedir. Ama sütünüz yetersizse ve mama veriyorsanız su verme konusunda doktorunuza danışmalısınız. Eğer bebeğiniz henüz ek gıdaya geçmediyse suye gereksinimi yoktur. Geçtikten sonra yavaş yavaş vermeniz gerekir.

Bebeklere Su Verilirse Ne Olur?

Henüz yeni doğmuş bebeklere su vermek, bebekte su zehirlenmesi meydana getirebilir ve nöbet geçirmesine, komaya girmesine sebep olabilir. Ayrıca yenidoğan bebeklere su verildiği zaman vücuduna bakteri girebilir ve ishal, ağız içi yara, pişik gibi durumlar söz konusu olabilir. Anne sütünün yaklaşık olarak %70-80 oranı sudur. Bundan dolayı 6 aya kadar su verilmesi gerekmemektedir. Her ne kadar canlı yaşamı için önemli olsa da bebeğe su vermenin zararları olabilir.

Bebeklere Ne Kadar Su Verilir?

Bebeğe verilecek olan suyun miktarı yaşına göre değişmektedir. Genel olarak ek besine geçince su verilmesi gerektiğini belirttik. Peki ek gıdaya başlayınca ne kadar su verilmeli? Kilo başına yaklaşık olarak günlük 100-150 ml. uygun görülmektedir. Eğer bebeğinizin bezi günde 5-6 kez ıslanmıyorsa susuz olduğunu anlayabilirsiniz. Genel olarak bebeklerin 24 ay sonrasında 4-5 kere idrar yapması gerekir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
C Vitamini En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?