Ceviz yaprağının faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kurutulur?
Yaşam

Ceviz Yaprağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kurutulur?

07 Temmuz 2018 - 04:48:46

Beyine benzerliği ile beyin sağlığı için büyük öneme sahip olan cevizin yaprakları da sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Ceviz Yaprağı Ne İşe Yarar?

Ceviz ağacı mayıs ayında çiçek açmaktadır. Ceviz yaprakları ise haziran ortasına doğru toplanabilmektedir. Birçok hastalıkta tedavi edici özelliğinin olması kişinin sağlığı için önemlidir. Şifa kaynağı olan bu yapraklar taze olarak toplanıp hem yemeklerde hem de cilt sağlığı için de kullanılabilmektedir.

Ceviz Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  • Ceviz yaprakları öncelikle henüz körpe ile sarma şeklinde yemeği yapılarak tüketilebilmektedir. Kabızlığı giderici etkisi kronik kabızlık çekenler için son derece çözüm bulunmasına yardımcı olmaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan olarak bilindiği için yapraklarının kaynatılıp suyunun içilmesi vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar. Vücutta hücre yenileme sağlayarak organlarda bulunan hasarlı alanları tedavi edicidir. Bağırsaklarda yer alan kurtların atılması için tercih edilebilir.
  • Ceviz yapraklarının yine kaynatılarak içilmesi vücuttaki parazitleri en kısa yoldan dışarıya atılmasını sağlayacaktır. Böylece bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Alternatif tıp alanında kanser hastalıklarının türünde tedaviye yardımcı etkisi bulunmaktadır. Hücre yenileyici olduğunda iyi hücrelerin vücutta artmasını sağlar. Böylece kötü huylu kanser hücrelerinin tedavi edilirken yok olmasında etki göstermektedir.

Ceviz Yaprağı Ne İşe Yarar?

Ceviz yaprağı geçmişten günümüze kadar ezilerek merhem olarak kullanılır. Herhangi bir yaralanmada yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Böylece kapanmayan yaralarında iyileşmesi sağlanmış olur. Saç derisinde saç bakımının yapılması için kullanılabilir. Ceviz yaprağı suyu ile yıkanan saçlarda daha canlı bir görüntü elde etmek mümkündür. Saç köklerine de canlılık katarak saçların daha iyi uzamasına yardımcı olur. Ceviz yaprağı cilde olan etkisi ile de sıkça kullanılmaktadır. Cilde tonik olarak uygulanabilecek ceviz yaprağı suyu hazırlamak cildin bakterilere karşı korunmasını sağlar. Ayrıca ciltte bakterilerin sebep olduğu uçuk tarzı hastalıkların iyileşmesini sağlar. Ceviz yaprağı suyu cilt gözeneklerinin küçülmesine de yardımcı olmaktadır. İyileşme göstermeyen sivilcelerde kuruma sağlayarak ciltte leke kalmasına da engel olur.

Ceviz Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır?

Düzenli olarak ceviz yaprağı suyu kullanmak isteyenler ceviz yapraklarını kaynatarak spreyli şişe içerisinde buzdolabında saklayarak kullanabilmektedir. Cilt için kullanılacak olan bu yöntem haftada bir kez yenilenmelidir. Yapraklar tamamen temizlendikten sonra kaynar su içerisine ilave edilerek birkaç dakika daha kaynatılıp ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Ardından şişeye doldurularak temiz cilde uygulama yapılabilir. Ceviz yaprağı suyu içmek için kullanılacak ise önceden toplanmış olan ceviz yaprakları güneşte kurutulup ufalanabilir. Genellikle büyük parçalar halinde kurutulup bez poşet ya da kavanoz içerisinde muhafaza edilir. Ceviz yaprağı suyu içmek istendiğinde kaynamış olan su içerisine birkaç tutam yaprak atıp birkaç dakika bekletildikten sonra ılık bir şekilde tüketilebilir. Tatlandırıcı olarak limon ve bal ilave edilebilmektedir. Düzenli olarak içilmelidir.

Yorumlar
Ayşenur Deveci 07 Temmuz 2018 - 04:58:46 Ceviz yaprağı ve kına ile saç boyama nasıl yapılır? Bunu uygulayanlar var mı hiç? Bu yaprakların çok faydası var ama ben saç rengi için kullanmak istiyorum. Nasıl bir renk çıkar onu merak ediyorum. Nasıl yapabilirim acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: