Sağlık

Bıngıldak Nedir, Ne Demek? Ne İşe Yarar? Ameliyatı Nasıl Olur?

08 Ocak 2019 - 17:33:49
Bıngıldak nedir, ne demek? Ne işe yarar? Ameliyatı nasıl olur?

Bebeklerin kafasında bulunan yumuşak kısım bıngıldak olarak isimlendirilirken herkesçe çok hassas bir yapıda olduğu düşünülmektedir.

Bıngıldak Nedir, Ne Demek?

İnsan beyni farklı yapılar tarafından dış etmenlere karlı korunmaktadır. Bunlar beyin zarı ve kafatasıdır. Bilindiği üzerek kafatası kemiksi bir yapıdadır ancak tek bir kemikten oluşmaz. Bebeklerin anne karnındaki dönemlerinde kafatası kemiklerini birbirine bağlayan bazı hatlar yer almaktadır. Bunlara ek olarak bıngıldak adı verilen baklava dilimi şeklindeki bölgeler bulunmaktadır. Bu bölge kısaca tanımlanırsa kafatası kemiklerinin birleşme noktalarında yer alan ve bağ dokudan oluşan bölgedir. Doğumdan önce bebeklerde 6 adet bıngıldak bulunmaktadır ve bunların 5 adedi doğmadan önce kapanır. Bu sebeple de genelde insanlar tek bıngıldağın olduğunu düşünürler.

Bıngıldak Ne İşe Yarar?

Bebekler doğumdan sonra çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlarlar. Beyin de bu dönem içerisinde oldukça hızlı bir şekilde büyüyen organlar arasında yer alır. Ancak beynini bu büyümesine kafatası uyum sağlayamaz. Beynini kafatasından daha hızlı bir şekilde büyümesi durumu beynin kafatasının çeperlerine yaklaşmasına ve bu durumda basınca maruz kalmasına sebep olabilir. Böyle bir durum gerçekleşirse bu basıncın azaltılması için bıngıldak yer almaktadır. Kafatasının bir bölümünde yer alan boşluk sayesinde beyinde yer alan basınç azalır ve beynin gelişimi bu süreçte zarar görmemiş olur.

Bıngıldak Ne Kadar Zamanda Kapanır? Dokunmak Beyne Zarar Verir mi?

Bıngıldak adı verilen boşlukların bebeklerde kapanma süresi 12 ay ile 18 ay arasında değişim göstermektedir. Bazı bebeklerde arka kısımda yer alan bıngıldak da açık olabilir. Bu durumda 6 bıngıldağın 2 tanesi açık halde bebekler doğmuş olur. Arka kısımda yer alan bıngıldak ise ilk 3 ayda kapanmalıdır. Eğer bıngıldak çok erken kapanırsa bu durum kafanın doğru bir şekilde büyümesine engel olabilir. Böyle bir durum olursa belirli zaman aralıklarında baştaki büyümenin kontrol edilmesi gerekir. Çok ağır bir darbe olmadığı sürece bıngıldak kısmı bebeklere zarar vermez. Bıngıldağa dokunmak bebeklerin zarar görmesini sağlamamaktadır. Bilinenin aksine çok daha hassas bir yapıda değildir.

Bıngıldak Ameliyatı Nasıl Olur?

Bıngıldak denen yapıların çok erken kapanması durumunda bebeklerin gelişimi sorun olmaya başlayabilir. Bu durumda ameliyat seçeneklerden birisidir. Doktorlar ameliyat ile birlikte kapanan kemikleri birbirinden tekrar ayırmak zorunda kalmaktadır. Bu soruna anne karnındayken müdahale edilmesi mümkün değildir. Ancak doktorlar 3 ay ile 1 yaş arasında bu duruma müdahale ederler ve kemiklerin arasını tekrar açarlar. Bu işlem sonrasında bebeklerin belirli bir dönem kask takması gerekmektedir. Gelecek olan darbelere karşı baş kısmının çok daha dayanıklı bir hale gelmesi sağlanır. Bebeklerin başının üst kısmında yer alan bıngıldak adı verilen bölgenin çok önemli görevleri olduğunda burada yaşanan sorunlarda ameliyat ile müdahale edilmesi gerekebilmektedir.

Yorumlar
Ayşen Birlik 08 Ocak 2019 - 17:43:49 Bıngıldak yeni doğan bebeklerde oluyor ve kafa tasının gelişmesine bağlı olarak zaman içerisinde daha sert bir hale geliyor. Bu süreç içerisinde darbe almamasına dikkat etmek gerekiyor. Bıngıldağın yer aldığı bölgeye göre iyileşme sürecinde değişiklik olabiliyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: