Sağlık 08 Ocak 2021 - 21:27:09

Kırmızı Reçeteli İlaç Ne Demek? Nasıl Alınır?

Kırmızı Reçeteli İlaç Ne Demek? Nasıl Alınır?

Narkotik özellikte olan, yani insanlar üzerinde uyuşturucu etkileri olan ilaçlar kırmızı reçeteli ilaç olarak tanımlanmaktadır.

Kırmızı Reçeteli İlaç Ne Demek?

Tüm dünyada uyuşturucu en büyük problemlerden birisidir. Her yaştan çok sayıda insan bağımlılık yapan uyuşturucuları düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra tüm hayat şartlarında kötüleşmeler yaşamaya başlamaktadır. Bu kişilerin kullandıkları uyuşturucu maddelerden bazıları hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Bu ilaçların insanlara verilmesi aşamasında belirli kıstaslar yer alır. İnsanların gerçekten bu hastalığa sahip olup olmadığı ve ilaca gereksinim duyup duymadığı kontrol edilir. Ayrıca farklı kişiler de insanların bu hastalıklarını uyuşturucu tedarik etmek için kullanabilmektedir. Bu sebeple de uyuşturucu özelliği olan ilaçlar kırmızı reçeteli ilaç olarak tanımlanır ve belirli kontroller dahilinde verilmektedir.

Kırmızı Reçeteli İlaç Kimlere Verilir?

Bu tarz yüksek miktarda uyuşturucu etkisi olan ilaçlar yalnızca belirli hastalıklarda verilmektedir. Bunların ilk sırasında ileri derecede psikiyatrik hastalıkları olan kişiler yer almaktadır. Bu kişilerin tedavisinde gerekli görülmesi durumunda kırmızı reçeteli ilaçlar kullanılabilir. Buna ek olarak ileri düzeydeki kanser hastalarında da doktorlar bu maddeleri kullanabilmektedir. Benzer bir duruma sık görülen hastalıklarda da uygulanabilmektedir. Bu ilaçlar insana vücudunda uyuşturucu etkiyi en üst seviyede gösterdiğinden acıyı kesmektedir. İlerlemiş hastalıklarda acı miktarı çok artmışsa kırmızı reçeteli bu ilaçların kullanımına başlanabilmektedir.

Kırmızı Reçeteli İlaç Nasıl Alınır?

Bu ilaçları kişilerin kendi isteği ile alması mümkün değildir. Bu ilaçlar için hastalar doktorlara herhangi bir şekilde talepte bulunamazlar. İlk olarak hastaların bu ilaçları alabilmesi için uzman doktorlara görünmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında eğer hastaların bu ilaçlara ihtiyacı olduğu düşünülürse doktorlar tarafından bu ilaçlar verilmektedir. Birçok kişinin basit hastalıklarda gittiği aile hekimleri kırmızı reçeteli ilaçları yazma yetkisine sahip değildirler. Bunun yanı sıra pratisyen hekimler de kırmızı reçeteli ilaçları yazamayacaklardır. Ancak uzman hekimler tarafından bu ilaçların yazılmasına izin verilir ve belirli kontroller yapılarak bu ilaçlar hastalara sunulur.

Kırmızı Reçetenin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Kırmızı reçete dahilinde yazılan ilaçların tedarik süreleri de çok önemlidir. Farklı amaçlarla kullanılmaması adına belirli önlemler alınmıştır. Bu ilaçların reçeteler ile alınma aşamasında geçerlilik süresi 4 iş günüdür. Doktorlar tarafından yazılan bu ilaçlar eczanelerden 4 iş günü içerisinde alınabilmektedir. Hafta sonları ve resmi tatiller bu sürenin içerisinde yer almamaktadır. Çarşamba günleri bu reçeteyi ellerine alan kişiler Pazartesi günü reçetede yazan ilacı eczaneden alabileceklerdir. Eczanelerin çoğunluğunda bu ilaçlar yer alır ancak genelde merkez bölgelerde daha yoğundur. Kırsal kesimlerde yer alan eczaneler tam olarak güvenliği sağlayamamalarından dolayı bu ilaçları satmamayı tercih edebilirler. Gerek görüldüğünde uzmanlar tarafından verilen kırmızı reçeteli ilaç doğru bir şekilde kullanılmalı ve hiçbir şart altında başka insanlar ile paylaşılmamalıdır.

  • kırmızı reçeteli ilaç
  • kırmızı reçeteli ilaç ne demek
  • kırmızı reçeteli ilaç kimlere verilir
  • kırmızı reçeteli ilaç nasıl alınır
Yorumlar
Aylin Güleç Ben birtakım anti-depresan ilaçlarının kırmızı reçeteli ilaç olarak geçtiğini biliyorum. Bu ilaçlar herkese verilmiyor. Reçetesiz de satılmıyor. Doktorun uygun gördüğü hastalar için kullanılıyor. Uyuşturucu özelliği yüksek olan ilaçlar olarak biliyorum ben. cevapla
yorum yaz
Sakal Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Sakal Çıkarır mı? Nasıl Kullanılır?