Sağlık 09 Ocak 2021 - 09:50:13

Ayak Baş Parmağı Kemik Çıkıntısı Ağrısı Belirtileri ve Ameliyatı

Ayak Baş Parmağı Kemik Çıkıntısı Ağrısı Belirtileri ve Ameliyatı

Ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı insanlarda çok sık görülen bir sorundur. Bu sorun ciddi ağrılara sebebiyet verilebilirken tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan birisidir.

Ayak Baş Parmağı Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayağın yapısında baş parmakların alt kısmında bir kemik yer almaktadır. Bu kemik, Halluks valgus olarak tanımlanmaktadır. Ancak halk arasında bu tabiri kullanmak zor olduğundan ayak bünyonu tabiri tercih edilmektedir. Bu kemiğin normale göre biraz daha dış kısımda olması ciddi bir sorundur ve birçok insanda görülebilir. Bu duruma farklı sebepler yol açarken tedavisi mümkündür. Birçok kişi normal şartlarda herhangi bir rahatsızlık vermediği için tedavi olmaktan kaçınır. Ancak ileri yaşlarda çok daha ciddi zorluklar yaşatabilecek bir rahatsızlık olduğundan tedavi olmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Ayak Baş Parmağı Kemik Çıkıntısı Ağrısı ve Sebepleri

Ayak baş parmağı kemik çıkıntısı problemi olan kişiler ilk etapta estetik açıdan ayak şekillerinde bozulma olduğundan bundan memnun kalmamaktadır. Bunun yanı sıra belirli dönemlerde ağrılar da meydana gelir. Özellikle bu ağrılar çok fazla ayakta kalma durumunda, tercih edilen ayakkabıların sıkması durumunda ya da ağır bir şekilde spor yapılması durumunda ortaya çıkabilir. Ağrılar devamlı değildir ve genel olarak ertesi güne devam etmez. Ancak ilerleyen yaşlarda bu ağrılar çok daha sık olacağından insanların tedavi olması önerilir. Genel olarak bu rahatsızlığın sebepleri arasında genetik etmenler, yanlış ayakkabı seçimleri ve baş parmağın yanındaki parmağa uyguladığı baskı gösterilmektedir.

Ayak Baş Parmağı Kemik Çıkıntısının Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık fiziki açıdan rahatlıkla fark edilebildiği için farklı belirtiler aranmaz. Ancak sorun ileriki yaşlarda başlıyorsa bunun başlamadan engellenmesi önem arz etmektedir. İlk olarak burada yer alan kemikte kızarmalar başlamaktadır. Hafif bir seviyede çıkıntı dahi olması ayakkabının bu bölgesinden bir basınç uygulanmasına ve bölgenin kızarmasına yol açar. Bu kızarıklığa ek olarak kemik çok daha belirgin hale gelmeye başlamıştır. Eğer kişiler tırnaklarını belirli bir süre kesmediklerinde baş parmak tırnakları yandaki parmakta kesiklere ya da farklı deformasyonlara yol açıyorsa bu durumda ayak baş parmağı kemik çıkıntısı rahatsızlığının olduğunu göstermektedir.

Ayak Baş Parmağı Kemik Çıkıntısı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın birçok farklı tedavisi yer alırken ameliyat da bunlardan birisidir. Genel olarak biraz pahalı bir ameliyat olması ve gerekliliğin çok olmaması sebebiyle insanlar diğer tedavi yöntemlerine yönelmektedir. Ancak doktorların önerisi ya da insanların kendi tercihleri ile birlikte ameliyat seçeneği de değerlendirilebilir. Burada ameliyatta yapılacak müdahalenin miktarı çekilen röntgen ile belirlenmektedir. Bunun sonrasında uzman doktorlar kemik, bağ ve sinirlere müdahale ederek bu bölgeyi anatomik açıdan olması gerektiği şekline getirmektedir. Ülkemizde birçok insanda görülen ayak baş parmağı kemik çıkıntısı farklı yöntemler ile çözülebilirken doğru yöntemlere yönelmek ileride büyük problemler olmaması için önemlidir.

  • ayak baş parmağı kemik çıkıntısı
  • ayak baş parmağı kemik çıkıntısı ağrısı
  • ayak baş parmağı kemik çıkıntısı nedir
  • ayak baş parmağı kemik çıkıntısı belirtileri
  • ayak baş parmağı kemik çıkıntısı ameliyatı
Yorumlar
Gizem Öztürk Büyüme çapında yanlış ayakkabı tercihleri yaptığım için ayak baş parmağımda kemik çıkıntısı meydana geldi. Ayakkabı giydiğimde kemiğimin ağrıdığını fark etmiştim. Doktora gittiğimde ameliyat olmamı söyledi. Oldum ve daha sağlıklıyım. cevapla
yorum yaz
Bamya Tohumu Yağı Nedir? Ağrı Keser mi? Kullananlar, Faydaları, Fiyatı, Kullanımı