Zayıflama

Böğürtlen Zayıflatırmı? Böğürtlen Vitaminleri, Faydaları ve Zararları

02 Mayıs 2018 - 02:01:06
Böğürtlen zayıflatırmı? Böğürtlen vitaminleri, faydaları ve zararları

Doğada kendi kendine yetişen meyvelerden birisi olan böğürtlen, yabani üzüm ya da diken çileği olarak da isimlendirilmektedir.

Böğürtlen Nedir? Ne İşe Yarar?

Doğada kendisi yetişen böğürtlen bir çalı bitkisidir. Siyaha yakın bir rengi olan böğürtlen meyvesi oldukça sevimli ve lezzeti bir görünüşle insanlar ve hayvanlar için son derece davetkar bir üründür. Lezzetinin çok iyi düzeyde olmasının yanı sıra insana vücudu için de çok sayıda faydası bulunmaktadır. Ülkemizde çok sayıda farklı çeşidine rastlamak mümkün olur. Doğada kendisi yetişirken yetiştiği bölgenin özelliklerini gösterebilmektedir. Araştırmalara göre 400'den fazla türü bulunmaktadır. Bunların arasına hem şekil hem de tat olarak farklılıklar olabilirken kullanım alanlarının değişmesine de sebep olur.

Böğürtlen Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Böğürtlenin kilo vermek isteyen kişiler için en önemli etkisi idrar söktürücü olmasıdır. Bu sayede vücut içerisinde zararlı maddeleri vücuttan atarak vücut içerisinde ödem oluşumunu engellemektedir. Kilo vermek isteyen kişiler diyetlerini yaparken diyetlerinin içerisinde böğürtlene de yer verebilirler. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller kişilerin son derece dinç kalmasını ve diyetlerini yaparken gün içerisinde sorun yaşamamasını sağlamaktadır. Bu özelliklerinin olumlu olarak yansıması için kişilerin diyetlerini ve sporlarını yapması gerekirken aksi halde tek başına tüketilmesinde zayıflamaya faydalarını görmek oldukça zor olur.

Böğürtlenin Özellikleri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Böğürtlen üzerinde yapılan araştırmalar, bu meyvenin çok ciddi bir vitamin deposu olduğunu ortaya koymuştur. İçerisinde A, E, C, K ve P vitaminleri yer alır. Bu kadar çeşitli vitaminin yer almasının yanında içeriğinde pektin ve magnezyum gibi mineralleri de içermektedir. İçeriğinde yer alan magnezyum insanlarda kas oluşumunu tetikleyen maddelerden birisidir. Bu sebeple diyetlerine ek olarak spor yapan kişilere böğürtlenin faydaları da ekstra fazla olacaktır.

Böğürtlenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Böğürtlenin meyvesinden köküne kadar her bölgesi insanlar için faydalı olmaktadır. Bu faydaları almak için kişiler çayını hazırlayabildiği gibi direkt meyvesini de tüketilebilmektedir. Meyvesini tek başına tüketmek lezzetli olduğundan mümkün olurken tatlıların içerisinde de rahatlıkla tercih edilir. İdrar söktürücü etkisi, böğürtlenin bilinen en önemli faydasıdır. Buna ek olarak basura iyi gelen meyveler arasında yer almaktadır. Ağız ve diş sağlığının korunmasında son derece önemli olan bu meyve, insanların ağızlarında oluşan yaraların daha kısa süre içerisinde geçmesine katkı sağlar. Buna ek olarak diş ve diş etlerinin sağlığı için de son derece önemli bir üründür. Eski dönemlerde yanık tedavisi için de kullanılırken günümüzde bu faydası çok fazla kullanılmamaya başlanmıştır. Ürünün zararlarına bakıldığında herhangi bir alerjik durum olmaması durumunda zarar göstermemektedir. Kilo vermek için kullanan kişilerin kalori değerine bakarak tüketmesi önerilmektedir. Muhteşem lezzeti ve çekici görüntüsüyle böğürtlen birçok kişinin en sevdiği meyveler arasında yerini almaktadır.

Yorumlar
Hasret Kotanoğlu 02 Mayıs 2018 - 09:34:03 Böğürtlen kalori olarak çok yüksek bir meyve mi? Böğürtlen çayı zayıflatırmı? Organik böğürtlen çayı içerek kilo vermek mümkün olur mu acaba? köyümüzde eylül aylarında yetişiyor ve tadını çok severim. Çayını içerek zayıflayanlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: