Boy uzatmak için ne yapılır? Boy uzatma yöntemleri
Sağlık

Boy Uzatmak İçin Ne Yapılır? Boy Uzatma Yöntemleri

04 Şubat 2018 - 15:58:49

Boy ölçüsünden memnun olmayan kişilerin boy uzatmak amacı ile uyguladığı yöntemlerdir.

Boy Nasıl Uzar? Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Boyun uzamasını sağlayan faktör kemiklerin arasındaki epifiz ve metafiz ismindeki büyüme plaklarıdır. Bahsedilen plaklar geliştiği zaman hücreler kemiklerdeki yapının uzamasına destek olmaktadır. Yaş önemli olmadan omurların arasının açılması sağlanarak omurga optimum forma sokulmaktadır. Bu sayede boy ölçüsü üç ila dört santimetre uzamaktadır. Fakat genç yaş aralığındaki kişilerde bu yöntemler daha çok işe yaramaktadır. Boy uzatmak için egzersizler yapmak faydalı sonuçlar almayı sağlayacaktır. Egzersizler yapılmadan önce boy ölçüsü alınmaktadır. Düzenli şekilde bu egzersizler yapıldıktan bir süre sonra boy karşılaştırılabilir.

Boy Uzatmak İçin Egzesizler Nelerdir?

En etkili egzersizler arasında omurga egzersizi vardır. Düzenli uygulama yapıldığı zaman, sağlıklı beslenme ile beraber uzamayı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra uyku düzeni çok önemlidir. Bahsi geçen etkenlerin uygulanması kişinin doğal yollardan boyunun uzamasını sağlamaktadır. Fakat hemen sonuç beklemek yanlış bir tutum olur. Sabretmek, egzersiz sürecini bozmamak olumlu sonuç almaya yardım eder. Egzersizlerin yapılması sırt bölgesini dik hale getirmektedir. Omurların açılması ile de boy ölçüsü değişiklik göstermektedir.

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

  • Uzama yöntemleri arasında bisiklete binmek bulunur.
  • Yüzmek en iyi yöntemlerden biridir.
  • Düzenli bir şekilde yürüyüş yapmak etkilidir.
  • Kişinin ip atlaması ve zıplaması önemlidir.
  • Uzatan en etkili adımlardan biri basketbol oynamaktır. Ayrıca voleybol oynanabilir. Yüksek yerlere atlamak ve benzeri egzersizler buluğ çağındaki gençlerin uzamasına destek olmaktadır.
Boy Uzaması Kaç Yaşa Kadar Devam Eder?

Uzama işlemi büyüme plaklarının gelişmesi ile olmaktadır. Bahsi geçen plaklar en belirgin ergenlik süresinde gelişmektedir. Büyüme plaklarında kapanma durumu olduğu zaman uzama faaliyeti gerçekleşmemektedir. Böylece buluğ sürecinin bitmesi ile uzama süreci sona ermektedir. Tahmini olarak bu sürecin tamamlanması on dokuz ila yirmi yaşı bulmaktadır.

Uzunluğu etkileyen faktörler nelerdir?

  • Uzunluğu etkileyen etkenler arasında genetik faktörler çok önemlidir. Kişinin baba ve annesinin genetik durumu kişinin boyunu ciddi bir oranda etkilemektedir.
  • Kişinin doğduğu zamanki ağırlığı etkiler. Bireyin doğum anındaki kilosu ve boyu şimdiki boy ölçüsünü etkilemektedir. Bebeğin fazla kilolu doğması ilerleyen zamanlarda uzun, daha zayıf doğması boyun kısa olacağı anlamına gelmektedir.
  • Beslenme süreci kişinin boy ölçüsünü belirlemektedir. Uzamanın gerçekleşmesi için sağlıklı beslenmek gerekir. Ayrıca uzamayı sağlayan besinlerden takviye almak gerekmektedir.
Uzamayı Sağlayan Yiyecekler Nelerdir?

Uzamayı sağlayan ve yardım eden birçok besin bulunur. Bu besinleri almayı ihmal etmek bugünkü boy durumunuzu belirlediği için beslenmeye dikkat edebilirsiniz. Süt ürünleri ve protein alımına dikkat edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra buluğ çağındayken spor yapmak, boy uzatan egzersizleri ihmal etmemek önem teşkil eder. Boy uzatmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye, uyumaya, spor, egzersiz yapmaya dikkat edildiği taktirde uzama gerçekleşmektedir.

Yorumlar
Halil aydın 04 Şubat 2018 - 16:08:49 Boy uzatan yöntemler nelerdir? Boyum yaşıtlarıma göre çok kısa. Ben 17 yaşındayım boyum henüz 1.63. uzaması için ne yapmam gerekiyor? Erkeklerde boy kaç yaşına kadar uzar? Basketbol ya da yüzmek boyu uzatır mı?cevapla
Nuray Deniz 07 Kasım 2018 - 17:07:58 Boy uzatmak için barfiks çekmek etkili oluyor diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum. Daha önce doğal bazı yöntemler denedim çok etki göremedim. Boyum 1.65 ve 20 yaşındayım. Sanırım daha fazla uzamam. Bazı yiyecekler işe yarıyor diyorlar ama ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: