Sağlık 05 Ocak 2021 - 22:33:08

Boyun Tutulması Neden Olur? Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun Tutulması Neden Olur? Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

İnsanları günlük hayatta rahatsız eden ve boyunlarını istedikleri gibi hareket ettirmesini engelleyen rahatsızlık boyun tutulması olarak isimlendirilmektedir.

Boyun Tutulması Nedir, Ne Demek?

İnsanlarda boyun bölgesi, oldukça hassas bir bölge olurken birçok farklı sebepten dolayı bu bölge zarar görebilir. Bu bölgede yer alan kaslarda kasılmalar ve spazm olarak nitelendirilen durumlar oluşurken bu durum boyun tutulması olarak gösterilir. Boyunda tutulmaların yaşanması durumunda kişiler boyunlarını herhangi bir yöne doğru hareket ettirmekte zorlanabilir. Bu yönde hareketin zorlanması anlık ve yüksek seviyede acıların oluşmasına sebep olabilir.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Bu rahatsızlık, kişilerin günlük hayatlarında yaptıkları yanlışlardan dolayı oluşabilirken doğuştan da insanlarda yerleşmiş rahatsızlık olabilir. Bazı kişilerin, boyun bölgelerindeki kaslarında doğuştan bir sorun olur ve bu durum sürekli olarak boyun hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak insanların yanlış yatış pozisyonlarının olması boyun tutulmasına sebep olan durumların başında gelmektedir. Genel olarak insanlar her gün uyguladıkları yatış pozisyonunun dışında bir pozisyon uygularlarsa ya da farklı bir yastık ile uyurlarsa bu tutulmalar yaşanabilir. İş ya da sosyal yaşam sebebiyle boynun sürekli aynı şekilde durması da kişilerde tutulma problemlerine sebep olabilir. Buna ek olarak bu bölgenin rüzgara maruz kalması tutulmalara sebep olur. Genel olarak araba kullanımında camların açılması bu bölgenin rüzgara maruz kalmasının başlıca sebebidir.

Boyun Tutuması Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Tedavi için kişilerin kendi imkanları ile yapacakları müdahaleler genel olarak yeterli olmaktadır. Bu bölgedeki kaslarda kasılmalar yaşandığından bölgedeki kasların rahatlaması ve kendisini salması istenir. Bunun için bölgeye sıcak bir uygulama yapılabilir. Havlunun ütü yardımıyla ısıtılması ve sonrasında bu bölgeye uygulanması ile birlikte kasların gevşemesi sağlanabilir. Aynı etkiyi yaratacak ya da hızlandıracak olan kremler de bu aşamada tedavi için tercih edilebilmektedir. Sürekli yaşanan tutulma problemlerinde fizik tedavi için doktorlara başvurulması gerekirken beyin cerrahisinin içerisinde yer alan sebeplerden dolayı da bu durum oluşmuş olabilir. Bu sebeple son derece ciddi sonuçlar da ortaya çıkarabilen bir rahatsızlıktır.

Boyun Tutulması Hareketleri Nelerdir? Hemen Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlığın oluşmaması için kişilerin yapabilecekleri belirli hareketler bulunur. Bu hareketleri düzenli olarak uygulayan kişilerde tutulma problemleri çok daha az görülür. İlk olarak başlarını öne, arkaya, sağa ve sola olmak üzere hareket ettiren kişiler boyun kaslarındaki kasılmaların önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra bu bölgedeki kasları güçlendirmek için ellerini başlarının arkasına koyan kişiler kendileri kafalarını arkaya doğru iterken elleri ile buna engel olmaya çalışırlar. Bu şekilde 4 farklı yön için de aynı işlem uygulanarak buradaki kasların daha güçlü olması sağlanabilir. Çoğu zaman alınan önlemlere rağmen boyun tutulması şikayetleri yaşanabilmektedir. Bu durumda hemen tedaviye başlanması ya da doktorlara başvurulması atılması gereken ilk adımlardır.

  • boyun tutulması
  • boyun tutulması neden olur
  • boyun tutulması nedir
Yorumlar
sinan efeoğlu Boyun tutulması hareketleri nelerdir? Tutulmanın geçmesi için ne yapmak gerekir? Bağ ağrısı yapar mı? 2 gündür boynum fena halde tutulmuş durumda. Başıma da ağrısı vuruyor ve çok rahatsız ediyor. Nasıl geçer? cevapla
Melek Yelken Boyun tutulması sorununu daha önce birkaç kere yaşadım. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ters hareket, üşütme gibi sorunlar neden olabiliyor. Ben kas gevşetici yaptırmıştım ona rağmen birkaç gün geçmemişti. cevapla
yorum yaz
Bağırsak Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi