Sağlık 05 Ocak 2021 - 18:43:06

Krep Nasıl Yapılır? Sütlü ve Sütsüz Krep Tarifleri

Krep Nasıl Yapılır? Sütlü ve Sütsüz Krep Tarifleri

Özel kahvaltı günlerinde krep, olmazsa olmaz ürünlerden biri olmayı başarırken hem tuzlu hem de tatlı olarak tüketime oldukça uygun bir ürün olarak servis ediliyor.

Krep Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Nedir?

Krep yapacak olan kişiler ilk olarak malzemeleri hazırlarken bu malzemeler ile 4 kişilik tarif gerçekleşebilir. Bazı yörelerde akıtma olarak da isimlendirilen bu yiyecek için malzemeler şunlardır;

  • 2 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım bardak su
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 6 yemek kaşığı un
  • Yarım çay kaşığı tuz

Eğer kişiler sütsüz olarak yapmak istiyorlarsa malzemeler içerisinden sütü çıkararak su miktarını 1 bardak seviyesine çıkarabilirler.

Sütlü ve Sütsüz Krep Tarifleri Nelerdir?

İlk olarak yumurtaları derin bir kaba kıran kişiler, sonrasında içerisine su, süt, zeytinyağı ve eledikleri unu ekleyerek karıştırmaya başlarlar. Süt kullanmayan kişiler bu aşamada katmadan devam ederler. Karışım tamamen pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Karışım hazır hale geldikten sonra 5 dakika dinlendirilir ve sonra pişirmeye hazır hale gelir. Tavaya ayçiçek yağı damlatılarak yapışması engellenir. Yağın fazlası bir kağıt havlu ile alınabilirken sonrasında bir kepçe yardımı ile akıtmalar tavaya dökülmeye başlanır. Tavaya döküldükten sonra hemen yayılması için tavanın sağa sola doğru hareket ettirilmesi gerekmektedir. Sonrasında kabarcıklar ortaya çıkmaya başladığında hemen ters çevrilir ve diğer yüzü de pişirilmeye başlanır. Her iki tarafın da birer defa pişirilmesi ile birlikte karışım elde edilebilir. Birçok farklı ürünler birlikte servis edilebilmektedir.

Krep Kalorisi Ne Kadar?

Kahvaltılarında krep bulunmasını seven kişiler diyettelerse daha kontrollü bir biçimde ürünleri tükettikleri için bu ürünü de ilk olarak incelemeyi tercih ediyorlar. Bu doğrultuda 100 gramı yaklaşık olarak 227 kalori gelen bu ürün, ortalama bir kalori değerine sahiptir. İçeriğinde 10 gram yağ bulunurken 28 gram karbonhidrat ve 6 gram protein yer alır. Bu sebeple de spor yapan kişiler için son derece uygun bir ürün olarak gösterilmektedir. Bu yiyeceğin beraber yendiği ürünler genel olarak kalori değerini arttıran ürünler olmaktadır.

Krep Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yenir?

Hazırlanış bakımından sütlü ya da sütsüz olarak ayrılan bu yiyecek, genel olarak beraber yendiği malzemeye göre farklılık göstermektedir. Bu aşamada peynir ve zeytin gibi kahvaltılıklarla beraber tüketilebilen krepler, çikolata, bal ve kaymak ile de tüketilebilir. Meyve ile birlikte servis edilmesi son derece doğal olurken muz ile oldukça uyumludur. Bunun yanında muzlu ballı, çikolatalı ve muzlu gibi çeşitlerinde de meyve ve tatlılar beraber kullanılmıştır. Ancak bu şekilde kullanıldığı takdirde kalori değeri ciddi biçimde yükselebilmektedir. Oldukça kolay bir biçimde hazırlanabilen krep, kahvaltıları üst seviyeye taşıyan, yenmesi eğlenceli ve oldukça lezzetli bir ürün olarak gösterilip her türlü kahvaltı için uygun olmaktadır.

  • krep
  • krep nasıl yapılır
  • krep tarifi
Yorumlar
Sevil Türk Krep tavası ne işe yarar? Yapmak için buna gerek var mı? Genelde sabah kahvaltısında krep yemek çok lezzetli oluyor. 5 kişilik yapmak için tarifi nedir? Makinesini kullananlar var mı? Bunun çeşitleri nelerdir? Nasıl lezzetli yapılır? cevapla
Saniye Yaşam Krep makinesi aldım sabahları kahvaltıda yapıyorum gerçekten çok güzel oluyor. Normalde de ben çok severdim. Tavası vardı bende ama makinesi çok pratik hemen oluyor. Kalorisi çok yüksek mi bilmiyorum ama her gün yemediğim için sorun yok. cevapla
yorum yaz
Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Öldürür mü?