Sağlık

Cilt Kanseri Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Çeşitleri

03 Şubat 2019 - 13:40:45
Cilt kanseri nedir? Neden olur? Belirtileri ve çeşitleri

Son 30 yılda ülkemizde %237 artış gösteren cilt kanseri, farklı çeşitleri olan ve gözle görülebilir belirtileri tetikleyen bir hastalık türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cilt Kanseri Nedir? Nasıl Olur?

Vücudumuzun en büyük organı olan deri, iç organları kaplar ve olası yaralanmalara karşı organları korur. Vücutta fazladan sıvı kaybı olmasını önleyen deri aynı zamanda D vitaminin sağlanmasında da yardımcıdır. Günlük yaşantı içerisinde bazı durumlar, cilt hücrelerinin çok hızlı çoğalmasına ve kötü huylu tümörler oluşturmasına sebep olabilmektedir. Ciltte oluşan kontrolsüz ve kötücül büyüme durumu cilt kanseri olarak tanımlanmaktadır. Cilt kanserinin görülme oranı erkeklerde 100 binde 1,9 seviyesinde olurken kadınlarda 100 binde 1,3 seviyesindedir. İstatistiklere göre cilt kanserine yakalanan her 100 hastadan yalnızca 1 tanesi hayatını kaybeder.

Cilt Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Cilt kanseri farklı çeşitlere sahipken bu çeşitlerin insan vücuduna etkileri de oldukça farklıdır. Cilt kanseri türlerinin ilk sırasında melonom cilt kanseri gelir. Deriye rengini veren melanosit isimli hücrelerde başlayan kanser türüdür. Cilt kanserinde en tehlikeli tür olarak görülürken ölümler genel olarak bu cilt kanseri türünde yaşanmaktadır. Cilt kanserinin ikinci çeşidi bazal hücreli karsinom cilt kanseri olarak isimlendirilmektedir. Bu tür, en sık görülen cilt kanseri olma özelliği göstermektedir. Son olarak skuamöz hücreli karsinom cilt kanseri türü bulunmaktadır. İnsanlarda görülme sıklığı olarak ikinci sırada yer alan cilt kanseri türüdür.

Cilt Kanseri Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Cilt kanserinin nedenleri arasında ilk sırada UV ışınları yer alır. Ultraviyole olarak tanımlanan bu ışınlar güneşten insana ulaşırken kansere sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra solaryum da insanlarda cilt kanserine sebep olan durumlardan birisidir. Araştırmalar çok sık bir şekilde solaryuma giden kişilerde melonom türünde cilt kanserinin ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gözlemlemiştir. Vücutta bulunan benler de cilt kanserinin sebepleri arasında yer alabilir. Vücutta iyi huylu tümörler olarak bulunan benler eğer çok fazla ise ileride bir cilt kanseri riski taşımaktadır. Açık renk tene sahip olma, çillenme ve açık renk saça sahip olma gibi durumlar da bu hastalığa daha yatkın olunmasına sebep olmaktadır.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin en büyük belirtisi vücutta yeni oluşan lekelerdir. Bazı durumda eski lekelerdeki şekil, renk ya da büyüklük değişimleri de cilt kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. Cilt kanserini işaret eden lekeler, vücutta yer alan diğer lekelerden çok farklıdır ve kendisini direkt olarak gösterir. Bunun yanı sıra iyileşmeyen yaralar da cilt kanserinin belirtileri arasında kabul edilmektedir. İnsanlar cilt hassasiyetinin artması, kaşıntı ve hassasiyet durumu da cilt kanserini işaret edebilmektedir. Ülkemizde de sıklıkla görülen cilt kanseri çoğu zaman tedavi edilebilir olmasına rağmen hayatı oldukça zorlaştıran bir hastalıktır ve kişilerin belirli zaman aralıklarında derilerini kontrol etmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Rabia Çalışkan 03 Şubat 2019 - 13:50:45 Cilt kanseri bulaşıcı mı diye araştırma yapıyorum. Bu hastalıkla ilgili bazı görsellere baktım ve anladığım kadarıyla bazı türleri var. Bu hastalık neden oluyor ve nasıl meydana geliyor? Diğer kanser türleri gibi mi tedavi yöntemi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: