Cinsel istismar nedir? Cinsel istismar nasıl önlenir?
Sağlık

Cinsel İstismar Nedir? Cinsel İstismar Nasıl Önlenir?

21 Ağustos 2018 - 08:06:55

Cinsel istismar, çocukların sosyal, fiziksel gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden olan yetişkinin yaptığı davranışlardır.

Cinsel İstismar Nedir? Cinsel İstismara Uğramak Ne Demek?

Cinsel istismar yetişkin kişiyle çocuğun temas etmesi halinde kişinin seksüel anlamda uyarılması durumudur. Bu istismar başka bir çocuk aracılığı ile oluyorsa çocuğun diğer çocuk üzerindeki gücü ve yaşı fazla ise gerçekleştirilebilmektedir. Çocuk doğumundan bu yana gelişme sürecinde aile ile kurduğu ilişkiden çıkardığı sonuçları özümser ve bu durum ruhsal yapı, kişiliği oluşturur. Beslenme, bakım bakımında aileye muhtaç olan çocuk aynı zaman da sevgi, ilgi ihtiyacı duyar. Huzurlu ve sevgi duygusuyla büyüyen çocuk davranışlarını, sosyal anlamdaki ilişkilerini belirlemektedir. Bu bilgiden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklara karşı sergiledikleri davranış, duygu ve tutumlar çocuğun gelecek yaşamdaki kişiliğini, davranışlarını etkiler. İstismara uğramak çocuğun psikolojisi, alacağı kararları, hayat kalitesini, sosyal yaşantısını negatif anlamda etkilediği için ailelerin bilinçli olması gerekir.

Cinsel İstismarı Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bahsi geçen konunun konuşulması çocuk için olduğu kadar aile içinde zordur. Dolayısı ile ailenin çocuğun konuşmasını kısıtlayan davranışlar sergilememesi gereklidir. Çocuğun söylediği sözler dikkate alınmalıdır. Çocukların söylediğine inanmamak gerekir anlayışından vazgeçilmelidir. Çocuğun çevresinde bulunan insanlar iyi gözlemlenmelidir. Yapılan araştırmaların çoğu, cinsel istismar durumunun genellikle çocuğun etrafındaki kişiler ve aile tarafından gerçekleştiği ifade edilmiştir. Ailenin güven duyduğu kişiye bile taviz verilmemeli, çocuğun beden sınırları ihlal edilmemelidir.

Cinsel İstismar İçin Çocuklar Nasıl Bilgilendirilmelidir?

Çocuğu cinsel istismar konuları hakkında bilinçlendirmek çok önemlidir. Böyle bir durum meydana geldiği zaman çocuğun hayır diyebilmesini sağlamak ve bunun için cesaretli davranmasını öğretmek gerekir. Çocuk herhangi biri kendisine dokunduğu zaman hayır diyebilmelidir. Çocuk konuşmaya başladığı zaman vücuttaki her bölgenin ismi öğretilmelidir. Hem özel bölgelerin isimleri hem de kol, bacak, burun, göz ve benzeri bölgelerin bilinmesi gerekir. Çocuğa özel bölgeye bir başkasının dokunmasının normal olmadığı anlatılmalıdır. Yetişkin kişi ve çocuk arasındaki kuralların belirlenmesi olmazsa olmaz etkenlerden biridir. Çocuğun beden hakkının kendisinde olduğu ifade edilmeli ve çocuk izin vermeden ailene ona dokunmamalıdır. İstemediği halde onu öpmek ve sarılmak çocuğun hayır deme davranışının işe yaramamasına neden olur.

Cinsel İstismar Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İstismara uğrayan çocuk bir anda sebepsiz belirtiler gösterebilir. Belirtilerin birkaçının görülmesi halinde ailelerin durumun farkında olması gerekir. Çocuk normal davranışlarından farklı olarak huysuz olduğunda ve içe kapandığında bunun sebebine bakılır. Yaşından küçük davranışlar sergilemek, öfke patlamasının meydana gelmesi, bazı insanlardan korkmak, çekinmek, kendine zarar verme isteği, cinsel organlar hakkında çok fazla bilgiye sahip olmak, yeme alışkanlığının değişmesi, tuvalet esnasında ağrı çekmek, alakasız bir şekilde altına kaçırmak, genital bölgenin, anüs ve çevresinin ağrıma, kanama ve renk değiştirmesi, evden, okuldan kaçma isteği belirtilerdendir. Cinsel istismar probleminin önlenmesi için tavsiye edilen adımlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Melek Turan 21 Ağustos 2018 - 08:16:55 Ülkemizde maalesef son zamanlar cinsel istismar olayları çok fazla arttı. Çocuklara yapılan bu kötülük hepimizi üzüyor. Çocuklarımızı bu durumdan nasıl koruyabiliriz? Ne yapmamız gerekiyor? Nasıl bilgilendirmeliyiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: