Liposakşın (Liposuction) nedir? Liposakşın nasıl yapılır?
Zayıflama

Liposakşın (Liposuction) Nedir? Liposakşın Nasıl Yapılır?

21 Ağustos 2018 - 04:16:34

Liposakşın, son zamanlarda insanları cezbeden, merak konusu olan ve talep gören operasyonlardan biridir.

Liposakşın Nedir? Nasıl Yapılır?

Kişi zayıflama sürecinde diyet yaparak veya başka yöntemleri takip ederek herhangi bir sonuç alamayabilir. Direnç halinde olan yağ dokusunun alınması için vücuttaki kalça, uyluk, karın gibi bölgelerde yapılan operasyon olarak ifade edilir. Yöntem sayesinde beden hatları iyi bir biçimde şekillendirilmektedir. Yapılan operasyonun sonuçları ile ilgili gerçekçi olmayan beklentilere sahip olunmamalıdır. Liposakşın kilo verdirmez, sadece vücudun şekillenmesine ve bölgesel olarak incelmeye yardım eder. Operasyonun yaptırmak isteyen kişinin bilinçli olması gerekir. Bilinçlenmek için doktorla konuşmak sürecin farkına varılmasına destek olur.

Liposuction Ne İşe Yarar?

Kilosu fazla olan kişilerin zayıflamasına değil, bölgenin incelmesini sağlar. Bölgesel incelme vücudun diğer bölgeleri ile uyumlu hale gelmeyi sağlar. Sağlık problemine sahip olmayan, gebe ve yahut da emzirme sürecinde olmayan kişiler liposakşın uygulamasından yararlanabilmektedir. Yaş faktörü genel olarak belirleyici bir etken değildir fakat yaşın ilerlemesiyle cilt esnekliğini kaybeder. Yaşlı cilde yapılan operasyon genç cilde yapılan uygulama gibi etkili sonuçlar doğurmayabilir. Çeşitli hastalıklara sahip olan kişilerin bu operasyonu geçirmeleri zorlu olabilir, bu yüzden doktorun onay vermesi gerekir.

Liposakşın Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Klasik yöntem için inceltme uygulaması yapılacak olan alanda bir ila iki mm'lik minik kesikler açılır. Bazı yöntemler ilde dirençli yağların eritilmesi sağlanır. Eriyen, parçalanan yağların enjektör veya kanüller aracılığı ile vakumlama işlemi sayesinde alınmaktadır. Operasyon izinin görünmemesi amacıyla beden kıvrımları ve iç çamaşırlarının alt kısmında kalan alana uygulama yapılır. Lazer desteği olan liposuction uygulamasındaysa yağların lazer ışınları ile eritildiği söylenebilir. Eriyen yağların bir ila iki mm'lik kesiler içerisinden kanüller tarafından vakumlama işlemiyle alınır. Lazerlipo en gelişmiş olan yöntemdir. Bu teknikte yağlar vücut aracılığıyla karaciğer, börek gibi organlar tarafından atılması sağlanmaktadır. Vakumlama, kesi gibi işlemlerin bu yöntemde yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Liposakşın Sonrası İyileşme Süreci

Lokal anestezi altında yapılan liposuction kişilerin hızlı iyileşmesi için elverişlidir. Çoğu kişi yapılan operasyon yöntemine göre tahmini olarak birkaç gün içerisinde ve 2 hafta gibi bir sürede hayattaki aktivitelere dönebilir. Uygulanan yöntemde ağrı, morarma durumları değişebilir. Lazer yönteminde iyileşme hızlı gerçekleşir. Genellikle uygulanan her yöntem için kişinin sıkı yapıda olan bir korseyi giymesi önerilmektedir. Korse bedenin yöntem sonrasında şekle girmesi ve cildin sıkılaşmasına yardım eder. Lazer liposakşın uygulamalarında yağ alındığı gibi cilt sıkılaştırma işlemi yapılabilir. Yöntem cildin sıkılaşmasını da sağlamaktadır. Operasyon ve sonrasındaki iyileşme süreci hakkında doktordan bilgi almak gereklidir.

Yorumlar
Güler Uygur 21 Ağustos 2018 - 04:26:34 Liposakşın ameliyatı fiyatları ne kadar? Ameliyat sonrasında korse takmak gerekiyor mu? Bide bu ameliyat sonrasında ne kadar incelme oluyor? Yaptıranlar var mı arkadaşlar? Ben yaptıracağım yorumları merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: