Sigara isteğini ne geçirir?
Sağlık

Sigara İsteğini Ne Geçirir?

13 Kasım 2017 - 12:05:56

Düzenli olarak sigara tüketen kişiler, sigaranın içerisinde yer alan maddeleri ve insana vücuduna zararlarını bildiğinden en kısa sürede bırakmak istemektedir. Sigara isteğini azaltmanın pek çok yolu bulunmaktadır.

Sigara İsteği Nasıl Azalır?

Sigara içerisinde yer alan çok sayıda kimyasal madde, insanlarda sigaraya karşı arzuyu tetiklerken bu durum insanların sigarayı bırakmasını önler. Birçok kişi sigara isteğini ne geçirir sorusunun cevabını ararken bu sayede sigaraya karşı dayanımlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Bazı besinler direkt olarak insanlarda sigaraya karşı olan arzuyu düşürürken bazı besinler de insan vücudunda sigaranın bıraktığı zararlı etkilerin ortadan kaybolmasında etkili olacaktır. Zararlı etkilerden kurtulan kişiler çok daha sağlıklı bir hayat yaşamaya başladıklarında bu durum da onların tekrar sigara kullanmasının önüne geçebilir.

Sigara İsteğini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Eğer kişiler sigarayı bırakmanın yolları araştırılırken meyveler arasında mucize bir ürün ortaya çıkmıştır. Portakal, insanların sigarayı bırakma çabaları içerisinde çok önemli bir yer tutar. Bu aşamada yapılan araştırmalar muhteşem sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Eğer sigarayı bırakan bir kişi 20 gün boyunca her gün 1 adet portakal tüketirse 20 günün sonunda sigaraya karşı duyduğu istek %79 oranında azalmaktadır. Bu oran birçok kişiye göre mucize bir seviyedir ve çok önemli miktarda yardımcı olabilir. Meyveler arasında portakalın ardından muz gelmektedir. Muzun içerisinde çok yoğun miktarda potasyum ve B vitamini yer alır. Bu iki madde sigarayı bırakmada çok iyi etkiler gösterebilir. Bunun yanı sıra vücudun sigara kullanmadan önceki haline dönüşünde de muzun olumlu etkileri görülmektedir. Elma ise sigaraya duyulan isteği etkilemezken akciğerlerin sigaranın zararlı etkilerinden kurtulmasını sağlamaktadır. Böylece kişiler çok daha rahat bir şekilde nefes alırken daha uzun süreler yorulmadan hayatlarına devam edebileceklerdir. Bu durum da sigaraya tekrar başlamaktan kişileri ciddi biçimde uzaklaştırır.

Sigara İsteğini Azaltan Şeyler Nelerdir?

Sigara isteğini ne geçirir sorusunun cevabını yalnızca meyveler bazında alan kişiler eğer tatmin olmazlarsa farklı besinleri de hayatlarına sokabilirler. Bu aşamada yulaf son derece doğru bir tercih olacaktır. Gün içerisinde 2 yemek kaşığı kadar yulaf tüketilirse kişiler düzenli tüketim sonrasında sigaraya çok daha düşük seviyelerde arzu duyacaktır. Portakal ile birlikte kullanılan yulaf çok önemli etkiler ortaya çıkarabilir. Bunun yanı sıra domatesin de sigara üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Domatesin suyunun içilmesi sigarayı bırakan kişiler için çok faydalı olacaktır. 20 gün boyunca günde bir çay bardağı domates suyu içmek bu etkinin ortaya çıkması için yeterli olmaktadır.

Sigara İsteğini Azaltan Bitkiler Nelerdir?

Araştırmalar, koyu yeşil yapraklara sahip bitkilerin sigara bırakmada önemli etki yarattığını göstermektedir. Sigarayı bırakmanın yolları aranırken ıspanak, kinoa, badem ya da esmer pirinç gibi ürünler tüketilerek sigaradan rahatlıkla uzaklaşılabilmektedir. Son olarak zencefilin de küçük de olsa akciğerleri temizleyici etkisi bulunur. Bu sebeple sigara bırakma dönemlerinde tüketilebilmektedir.

Yorumlar
Yasemin Çuval 13 Kasım 2017 - 12:15:56 Çok fazla sigara içiyorum ve ne yapsam bırakamıyorum. Sigara isteğimi hiçbir şekilde geçiremedim. Sigara isteğini azaltan şeyler nelerdir? Bu isteği azaltmak için ne yemeliyim? Gerçekten bir yöntemi bir çözümü var mı?cevapla
Fatma Yoldaş 17 Eylül 2018 - 17:27:58 Sigara içme isteği geldiğinde bastırmak için farklı farklı yöntemler deniyorum ama bir türlü istediğim sonucu elde edemiyorum. Zararlı olduğunu biliyorum bırakmak da istiyorum ama olmuyor. Ne yapmam gerekli?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: