Sağlık 13 Ocak 2022 - 13:12:11

Sigara İsteğini Ne Geçirir? Sigara İçme İsteği Nasıl Bastırılır?

Sigara İsteğini Ne Geçirir? Sigara İçme İsteği Nasıl Bastırılır?

Sigara isteği; vücudun sigara içerisinde yer alan nikotine karşı bağımlılık oluşturması sonrasında gelişen, birtakım yöntemler ve iradeye sahip olma tekniği ile giderilebilen bir durumdur.

Sigara İsteğini Ne Geçirir?

Sigara içerisinde yer alan çok sayıda kimyasal madde, insanlarda sigaraya karşı arzuyu tetiklerken bu durum insanların sigarayı bırakmasına engel olmaktadır. Birçok kişi sigara içme isteğini azaltmak için yöntemler aramaktadır. Bu sayede sigaraya karşı daha güçlü olmak hedeflenmektedir.

Bazı besinler direkt olarak insanlarda sigaraya karşı olan isteği düşürürken bazı besinler de insan vücudunda sigaranın bıraktığı zararlı etkilerin ortadan kaybolmasında etkili olmaktadır. Zararlı etkilerden kurtulan kişiler çok daha sağlıklı bir hayat yaşamaya başladıklarında, tekrardan sigara içme gibi bir etkinin meydana gelme riski azalmış olur.

Sigara İçme İsteği Nasıl Bastırılır?

Öncelikle sigara isteğini bastırmak için vücuttaki stres hormonunun yok edilmesini sağlamak gerekmektedir. Yoğurt, kefir ve süt gibi ürünler bu konuda etkili olabilmektedir Bu besinleri gün içerisinde öğün aralarında tüketebilirsiniz.

Sigara isteğini azaltmak için yulaf son derece doğru bir tercih olacaktır. Gün içerisinde 2 yemek kaşığı kadar yulaf tüketilirse ve düzenli olarak uygulanırsa sigaraya çok daha düşük seviyelerde arzu duyulacaktır. Portakal ile birlikte kullanılan yulaf bu konuda oldukça etkili olmaktadır.

Bunun yanı sıra domatesin de sigara üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Domatesin suyunun içilmesi sigarayı bırakan kişiler için çok faydalı olacaktır. 20 gün boyunca günde bir çay bardağı domates suyu içmek bu etkinin ortaya çıkması için yeterli olmaktadır.

Sigara İsteğini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Pek çok kişi gerekli olan sigarayı bırakmanın yolları birtakım besinler ile sağlanabilmektedir. Portakal, sigara içme isteğini bastırma özelliği ile insanların sigarayı bırakma çabaları içerisinde çok önemli bir yer tutar. Bu aşamada yapılan araştırmalar muhteşem sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Eğer sigarayı bırakan bir kişi 20 gün boyunca her gün 1 adet portakal tüketirse 20 günün sonunda sigaraya karşı duyduğu istek %79 oranında azalmaktadır. Bu oran birçok kişiye göre mucize bir seviyedir ve çok önemli miktarda yardımcı olabilir.

Sigara içme isteğini azaltan meyveler arasında portakalın ardından muz gelmektedir. Muzun içerisinde çok yoğun miktarda potasyum ve B vitamini yer alır. Bu iki madde sigarayı bırakmada çok iyi etkiler gösterebilir. Bunun yanı sıra vücudun sigara kullanmadan önceki haline dönüşünde de muzun olumlu etkileri görülmektedir.

Elma ise sigaraya duyulan isteği etkilemezken akciğerlerin sigaranın zararlı etkilerinden kurtulmasını sağlamaktadır. Böylece kişiler çok daha rahat bir şekilde nefes alırken daha uzun süreler yorulmadan hayatlarına devam edebileceklerdir. Bu durum da sigaraya tekrar başlamaktan kişileri ciddi biçimde uzaklaştırır.

Sigara İsteğini Azaltan Bitkiler Nelerdir?

Araştırmalar, koyu yeşil yapraklara sahip bitkilerin sigara bırakmada önemli etki yarattığını göstermektedir. Nikotin krizi belirtileri ıspanak, kinoa, badem ya da esmer pirinç gibi ürünler tüketilerek vücuttan rahatlıkla uzaklaştırılabilmektedir.

Zencefilin de küçük de olsa akciğerleri temizleyici etkisi bulunur. Bu sebeple sigara bırakma dönemlerinde tüketilebilmektedir. Akciğerin nikotinden arınmasını sağlarken beraberinde sigara içme isteğini de azaltmaktadır.

Yazımızın içeriğinde bahsettiğimiz üzere sigara içme isteğini azaltma birtakım bitkiler, meyveler ve yiyecekler ile mümkündür. Sigarayı bırakmak istiyorsanız bu besinlerden destek alabilir ve bu şekilde iradenizi koruyabilirsiniz.

  • sigara isteğini ne geçirir
  • sigara isteğini azaltan yiyecekler
  • sigara isteğini azaltan bitkiler
  • sigara isteğini azaltan şeyler
Yorumlar
Yasemin Çuval Çok fazla sigara içiyorum ve ne yapsam bırakamıyorum. Sigara isteğimi hiçbir şekilde geçiremedim. Sigara isteğini azaltan şeyler nelerdir? Bu isteği azaltmak için ne yemeliyim? Gerçekten bir yöntemi bir çözümü var mı? cevapla
Fatma Yoldaş Sigara içme isteği geldiğinde bastırmak için farklı farklı yöntemler deniyorum ama bir türlü istediğim sonucu elde edemiyorum. Zararlı olduğunu biliyorum bırakmak da istiyorum ama olmuyor. Ne yapmam gerekli? cevapla
yorum yaz
Vücuda En Faydalı Besinler Sıralaması Nedir?