Yaşam

Propolis Nedir? Faydaları ve Kullanımı

13 Kasım 2017 - 09:15:41
Propolis nedir? Faydaları ve kullanımı

Propolis; antiviral ve bakteri yok edici özelliklere sahip ve güçlü antioksidan özelliği bulunan, arıların toplamış olduğu bitki ve saplardan elde edilen bir üründür.

Propolis Nedir, Ne Demek?

Arılar bu maddeyi kovanlarının yalıtımını ve temizliğini yapmak için topluyor. Dışarıdan gelen mikropları kesmesi için kovanın dışına arılar tarafından uygulanan bu madde sayesinde kovanlar çok daha dayanıklı oluyor. Ballar alındıktan sonra arıcılar tarafından bu madde kazınarak toplanıyor. Bu toplama işleminin ardından propolis maddesi özel işlemlerden geçirildikten sonra kullanım için hazır hale geliyor. Düzenli olarak kullanan kişilerde birçok faydası görülürken doğru ürünün alındığından emin olunması ve dozunun ayarlanması büyük önem taşıyor.

Propolis Ne İşe Yarar?

Arılar, hayatımız içerisinde çok önemli bir yere sahip olurken genel olarak insanlar yalnızca balından dolayı arılara bağımlı olunduğunu düşünüyor. Ancak son dönemde arılardan elde edilen çok sayıda farklı madde de besin olarak kullanılıyor. Arı sütü bu besinlerden birisi olurken propolis isimli madde de sıklıkla kullanılabiliyor. Sürekli etrafında bu maddeyi görmeye başlayan kişiler propolis nedir sorular soruyor. Bu madde, arılar tarafından bitkilerin tomurcuklarından, yapraklarından ya da gövdelerinden toplanıyor. Reçineye benzer bir yapıdaki bu madde arıların yaşamını en iyi biçimde devam ettirmesi için son derece büyük önem taşıyor.

Propolisin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bu maddenin içerisinde çok sayıda farklı vitamin ve mineral yer alıyor. Oranlarına bakıldığında B1, B2, C ve E vitaminleri ön planda olurken buna ek olarak çok sayıda aminoasit ve mineral ile birlikte insan vücuduna olumlu etkiler sunuyor. Bu vitamin ve mineraller insana vücudunun bağışıklığının artmasını sağlarken bu sayede kişiler hastalıklardan çok daha iyi bir şekilde korunuyor. İnsanlarda kullanımı diş ve diş etleri üzerinde de çok büyük etkiler bırakıyor. Bu aşamada diş etlerinin iltihaplanmasını önleyen bu madde bunun yanında ağız içerisinde yara oluşmasını da engelleyebiliyor. Diş etlerinin iltihaplanmasına karşın çok iyi bir madde olan propolis faydaları arasında vücudun diğer bölgelerinde de aynı oranda olmasa da iltihaplanmayı kesmesi vardır. Propolis kullanımı ile birlikte hücre yenilenmesi de çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşirken bunun insanlar üzerinde iki farklı etkisi bulunuyor. İlk olarak vücutta açılan yaraların çok daha kısa süre içerisinde kapanması sağlanıyor. Buna ek olarak insanlarda yaşlanma etkileri de çok daha geç dönemlerde kendisini göstermeye başlıyor.

Propolisin Fiyatı Ne Kadar?

Hastalıklarından kurtulmak isteyen kişiler bu maddeyi araştırıp kullanmaya başlamaktadır. Bu aşamada damlalık ile kullanılan bu madde yer alırken buna ek olarak direkt tüketilebilen formunda da yer alıyor. Damlalık ile kullanılan bu maddenin fiyatı 50 TL olurken toplu alımlarda indirim ortaya çıkabiliyor. Direkt olarak propolis alarak kendi istediği gibi tüketmek isteyen kişiler için kilosu 500 TL civarında satılıyor. Bu sebeple de genel olarak kişiler 100 TL fiyatla 200 gram alarak kullanıyor. Uzun süre bu madde yeterli olurken memnun kalındığında tekrar alınabiliyor.

Yorumlar
Leyla Güneş 13 Kasım 2017 - 09:25:41 Propolis faydaları neye iyi gelir? Nasıl kullanılır bilen var mı? Nerede bulabilirim nereden alabilirim? Fazla kullanmak zararlı olur mu? Ne kadar kullanılmalı? Aranızda kullananlar var mı yan etki görüyor musunuz?cevapla
Canan Yiğit 17 Eylül 2018 - 17:16:03 Propolisin faydaları hakkında çok fazla şey duydum ama nasıl kullanılır onu bilmiyorum. İçeriğinde neler oluyor? Tadını da hiç bilmiyorum bala benziyor mu acaba diye merak ediyorum. Birçok şeye faydası var diye biliyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: