Yaşam 13 Ocak 2022 - 09:34:53

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Kullananlar

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Kullananlar

Propolis; antiviral ve bakteri yok edici özelliklere sahip ve güçlü antioksidan özelliği bulunan, arıların toplamış olduğu bitki ve saplardan elde edilen bir üründür.

Propolis Nedir, Ne Demek?

Arıların, bitkilerin tomurcuklarından, yaprak ve gövde salgılarından, iğne yapraklı ağaçlardan topladığı maddeleri özel bir salgı enzimi ile işleyerek meydana getirdiği reçine benzeri bir yapıya sahip olan propolis, asıl olarak arıların kovanlarının yalıtımını ve temizliğini yapmak için topladığı bir üründür.

Dışarıdan gelen mikropları kesmesi için kovanın dışına arılar tarafından uygulanan propolis sayesinde kovanlar çok daha dayanıklı olmaktadır. Ballar alındıktan sonra arıcılar tarafından bu madde kazınarak toplanır. Bu toplama işleminin ardından propolis maddesi özel işlemlerden geçirildikten sonra kullanım için hazır hale gelmektedir. Düzenli olarak kullanan kişilerde birçok faydası görülürken doğru ürünün alındığından emin olunması ve dozunun ayarlanması büyük önem taşımaktadır.

Propolis Ne İşe Yarar?

Antimikrobiyal ve antioksidan özelliği ile dikkat çeken propolis, arı kovanlarının bacillus larvae isimli bakteri ve mantarlara karşı korunması için üretilen doğal bir maddedir. Bu sayede diğer hayvanların kovana girmesi de engellenmiş olur. Bununla birlikte kovan içerisindeki peteklerin güçlendirmek ve çatlakları onarmak için de bu maddeden yararlanılar.

Arılar için önemli olan bu madde insan sağlığı için de önem arz etmektedir. Hücre sağlığını korurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı savunmayı sağlar. Propolis içeriği bulunduğu bölgenin coğrafyasına ve etrafındaki bitki örtüsüne göre değişmektedir.

Propolisin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bu maddenin içerisinde çok sayıda farklı vitamin ve mineral yer almaktadır. Oranlarına bakıldığında B1, B2, C ve E vitaminleri ön planda olurken buna ek olarak çok sayıda aminoasit ve mineral ile birlikte insan vücuduna olumlu etkiler sunmaktadır. Propolis faydaları hakkında bilgi verecek olursak eğer;

 • İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller insana vücudunun bağışıklığının artmasını sağlarken bu sayede vücudu hastalıklardan korumaktadır.
 • Propolis kullanımı ile birlikte hücre yenilenmesi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşirken bunun insanlar üzerinde iki farklı etkisi bulunuyor. İlk olarak vücutta açılan yaraların çok daha kısa süre içerisinde kapanması sağlanır. İkinci olarak yaşlanma etkilerinin gecikmesini sağlar.
 • İnsanlarda kullanımı diş ve diş etleri üzerinde de çok büyük etkiler bırakıyor. Bu aşamada diş etlerinin iltihaplanmasını önleyen bu madde bunun yanında ağız içerisinde yara oluşmasını da engelleyebiliyor. Diş etlerinin iltihaplanmasına karşın çok iyi bir madde olan propolis faydaları arasında vücudun diğer bölgelerinde de aynı oranda olmasa da iltihaplanmayı kesmesi vardır.
 • Güçlü antioksidan olan propolis, vücuda destek olur ve bakterilere, virüslere karşı kalkan oluşturur. Vücutta adeta dezenfektan etkisi görmektedir. Mantar enfeksiyonları ve sivilcelere karşı etkilidir.
 • Kolesterol seviyesini dengeler ve kalp hastalıklarına fayda sağlar.
 • Cilt tahrişini, yanıkları ve ciltteki iltihabı gidermektedir. cildi yeniler ve daha genç bir görünüm meydana getirir.
 • Vücuttaki serbest radikaller ile savaşır ve kanser tedavilerinde de etkisi görülmektedir.
 • Diş ve diş eti sağlığı için önemlidir. Çürüklerin önlenmesini sağlar.

Propolis damla ya da sprey olarak da günümüzde kullanılan bir üründür. Sağlığa faydaları sayesinde vücuda pek çok katkı sağlar.

Propolis Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kovandan toplanır toplanmaz ilk hali ile tüketime uygun değildir. Bazı işlemlerden geçirildikten sonra tüketilmesi gerekmektedir. Suda çözünme özelliği olanlar, su,süt, meyve suyu gibi farklı içecekler ile tüketilebilir.

Suda çözünme özelliği olmayan ve katı halde bulunan propolis ise yiyeceklere eklenerek tüketilebilir. Doğrudan tüketimi de sağlanan propolis kullanımı aynı zamanda bazı yiyecekler ya da içecekler ile de sağlanabilir.

Propolis günümüzde bazı kremlerin içerisine eklenebilmektedir. Yanık tedavisinde, enfeksiyonların iyileştirilmesinde, uçuk gibi oluşumların giderilmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca tablet ya da kapsül formu da bulunmaktadır. Sıvı halde olan çeşitleri de vardır. Çeşidine göre kullanım alanı da genişlemektedir.

Propolisin Fiyatı ve Kullananlar

Bağışıklığı güçlendirmek ve daha sağlıklı bir yaşam için propolis kullanımı her geçen gün artıl göstermektedir. Propolis kullananlar gerek sağlıklı bir cilt gerek güçlü bir bağışıklık gibi pek çok etken için bu maddeden yararlanmaktadır.

Pek çok formu bulunan propolis internet üzerinde, aktarlarda ya da eczanelerde satılabilmektedir. Çeşidine göre fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Sizler de propolis satın alarak özellikle kış aylarında hastalıklara karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.

 • propolis
 • propolis nedir
 • propolis faydaları
 • propolis ne işe yarar
Yorumlar
Leyla Güneş Propolis faydaları neye iyi gelir? Nasıl kullanılır bilen var mı? Nerede bulabilirim nereden alabilirim? Fazla kullanmak zararlı olur mu? Ne kadar kullanılmalı? Aranızda kullananlar var mı yan etki görüyor musunuz? cevapla
Canan Yiğit Propolisin faydaları hakkında çok fazla şey duydum ama nasıl kullanılır onu bilmiyorum. İçeriğinde neler oluyor? Tadını da hiç bilmiyorum bala benziyor mu acaba diye merak ediyorum. Birçok şeye faydası var diye biliyorum. cevapla
yorum yaz
Ağız İçi Yara Neden Olur? Ağız İçi Yaralara Ne İyi Gelir?