Sağlık

Probiyotik Nedir? Faydaları ve Zararları

13 Kasım 2017 - 06:24:55
Probiyotik nedir? Faydaları ve zararları

İnsanlar, vücutlarının daha sağlıklı bir hale gelmesi için her zaman araştırmalar yaparak yaşam standartlarında değişimlere imza atarlar. Probiyotik kelimesi de bu araştırmalar sonrasında ortaya çıkan ve çoğu kişinin tam olarak anlamını bilmediği kelimelerden birisidir.

Probiyotik Nedir, Ne Demek?

Bakteriler, insanlar için genel bir açıdan ikiye ayrılır. Bazı bakteriler zararlı bakteriler olurken bazıları yararlı bakteriler olarak adlandırılmaktadır. Vücut için yararlı olan bakteriler yaşayan mikroorganizma sınıfında yer alırken insanların bağırsaklarında yaşarlar. Bu sayede kişilerin sindirim ve boşaltım sistemlerinde çok önemli bir görev edinebilirler. Eğer bağırsağın içerisinde yüksek miktarda yaşayan mikroorganizma birikirse bu durum sindirim ve boşaltım sisteminin çok daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Kelimenin anlamı tam olarak bu şekildedir. Birçok uzmanın bu maddeyi içeren besinlerin tüketilmesini önermesi insanların probiyotik nedir sorusunu sormasına sebep olmaktadır. Genel anlamıyla yaşayan mikroorganizmalar probiyotik olarak adlandırılmaktadır. Bu mikroorganizmalar, eğer yeterli miktarlarda bir araya gelirlerse vücut için son derece faydalı olabilirler.

Probiyotik Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Probiyotik özellikte olan bakteriler genel olarak mide ve bağırsaklarda kendilerine bir yaşam alanı bulurlar. Ancak bu alanlarda zararlı bakteriler de rahatlıkla üreyerek çoğalmaktadır. Bu durum bunların yararlı etkilerini göstermelerini engellemektedir. Eğer insanlar bu yararlı etkilerin ortaya çıkmasını istiyorlarsa bu bakterilerin sayısını arttırmaları gerekir. Belirli gıdalar ile yaşayan mikroorganizmalar vücuda alınabilirken antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerin yanında yararlı olan bu bakteriler de yok etmektedir. Bu sebeple doğal yollar ile arttırmak en doğru seçenek olacaktır. İnsanlar eğer yaşayan mikroorganizmaları vücutlarında arttırabilirlerse bu mikroorganizmaların faydaları da kısa süre içerisinde ortaya çıkmaya başlar. İnsanlarda bunların fazla olması ishal, şişkinlik, mide rahatsızlığı, hazımsızlık gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir. Buna ek olarak eğer kişilerde bu rahatsızlıklar bulunuyorsa bunların ortadan kaldırılmasında da bu bakteriler çok büyük etiler gösterecektir. Bağırsakların genel zarlı yapısının korunmasında ve en iyi şekilde çalışmasında da bu mikroorganizmaların faydaları ön planda olacaktır.

Probiyotik Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Bu probiyotik zararları konusunda yapılan araştırmalar net bir zararı gösterememektedir. Belirli bir miktarın çok üzerinde yaşayan mikroorganizmalar vücuda alındığında bazı insanlarda gaz problemlerinin oluşmasına sebep olmuştur. Bu durum da hem karın ağrısı sonucunu ortaya çıkarır, hem de insanların sosyal hayatlarında zorlanmalarına sebep olur.

Probiyotik Hangi Besinlerde Vardır? Nasıl Alınır?

Kişiler, vücutlarında probiyotik faydaları görmek istiyorlarsa bu mikroorganizmaların miktarını arttırmak zorunda oluyorlar. Bu bakteriler kullanılarak elde edilen süt ürünleri, bakterilerin vücuda alınmasında son derece faydalı oluyor. Bu aşamada ayran, süzme peynir ve yoğurt, insanların yönelmesi gereken ilk besinler oluyor. Bunların yanı sıra turşu oluşumunda da aynı bakteriler rol alırken bu da kişilerin bakterileri vücutlarına almaları için doğru bir seçenek oluyor. Bunun dışında ülkemizde son dönemde yayılmaya başlayan kefir kullanımı da bu bakterilerin insan vücudundaki oranını attırarak faydalarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Yorumlar
Sezen Harman 13 Kasım 2017 - 06:34:55 Probiyotik kapsül ve ilaçlar duyuyordum hep nedir ne demek bilmiyordum. Probiyotik beslenme nasıl olur? Hangi besinler bu gruba dahil? Nelerde var? Ne zaman alınır? Bu konu hakkında çok bilgim yok bu şekilde beslenenler var mı?cevapla
Gülizar Aydın 17 Eylül 2018 - 16:38:29 Probiyotik toz ve haplar var ama yoğurt şeklinde de alabiliyorsunuz vücudunuza. Hatta bunu içeren besinlerle diyette yapabiliyorsunuz. Vücut için oldukça sağlıklı birşey bu. Bana çok önceden diyetisyen vermişti. Şuan çok azını hatırlıyorum bu besinlerin.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: