Yaşam

Çocuklara Nasıl Davranmalı? Çocuğun Şımarık Olmaması İçin Ne Yapılır?

30 Mart 2018 - 07:54:00
Çocuklara nasıl davranmalı? Çocuğun şımarık olmaması için ne yapılır?

Çocuklara davranma biçimi, onların en iyi şekilde yetişmesi, eğitim görmesi ve sağlıklı birey olmaları için uygulanan yöntemlerdir.

Şımarık Çocuğu Eğitmek İçin Ne Yapmalı?

Çoğu anne ve baba çocuğunun yaramaz olduğu ile ilgili problemlerden dert yanmaktadır. Ebeveyn çocuğun isteklerine yetişmek için elinden geleni yapsa da çocuk fazlasını ya da daha farklı olanını isteyebilmektedir. Çocuk her isteğinin yerine getirildiğini gördüğü zaman ise yaramazlık diye tabir edilen kavramı anne ve babaya yaşatabilmektedir.

Çocuğum Şımarık mı? Nasıl Anlarım?

Anne babaların en çok sorduğu sorulardan biri olan bu sorunun çeşitli cevapları olabilmektedir. Türk dil kurumunda şımarık kelimesinin açılımı verilen değer, saygı ve sevgiden dolayı cesaret bulan kişinin abartılı davranışlarda bulunması hali olarak ifade edilmektedir. Çocuklar için bu tanım gözden geçirildiğinde ise toplum ve diğer kurallara uyum sağlayamayan, anne ve babaya zor anlar yaşatan çocuk olarak nitelendirilebilir.

Şımarık Çocuğa Nasıl Davranmalı?

  • Çoğu çocuk hali hazırda bulunan kurallara uyum sağlayamayabilir. Uyum sorunu yaşayan çocuğa özenli davranmak ve gerekirse uzman hekimden yardım almak gerekmektedir. Çocuk için koyulan kuralların çocuğun yaşına ve yaşantısına uygun olması gerekir.
  • Uyum sürecinde çeşitli materyallerin kullanımı tercih edilebilir. Evde bulunan çeşitli bölümlere resim ve notlar yapıştırılabilir. Çocukla çok uzun sürmeyen ve yoğun öğüt vermeyen konuşmalar yapılabilir.
  • Çocuğun fikrini sormak, onun duygularını ve isteklerini yabana atmamak gerekir. Kuralların çelişkisiz biçimde uygulanması ve ağır cezalar verilmemesi gerekir. Bu durumun yanı sıra kurallara uymayan çocukların davranışının nedenine bakılmalı, kurallara uyum sağlayan çocuğun ise pozitif davranışlarının pekiştirilmesi gerekmektedir.
  • Anne ve babanın net, sakin olması çocuk eğitiminde önem teşkil etmektedir. Özellikle oyuncak sorunu birçok çocuğun yaşadığı durumlardan biridir. Ebeveyn evden çıkmadan önce oyuncakla ilgili kuralları net bir şekilde belirtmeli ve çocuğa ifade etmelidir. Kurallar netleştirildikten sonra çocuğun herhangi bir olumsuz tavrı karşısında yumuşamamak gerekir. Verilen karara uymak ebeveyn ve çocuk arasındaki sınırı belirlemektedir.
Çocuklara Nasıl Davranmalı? Nelere Dikkat Eidlmeli

Çocuklar öfke duygusuna geçtiği zaman anne ve babanın telkinini dinleyemezler. Çocuk koyulan kural yüzünden öfkeli duruma geçtiği zaman bulunulan yerden uzaklaşılması ve sakinleşmeden sonra koyulan kuralların tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Fakat süreç boyunca anne ve babanın sakin ve kendisinden emin olması çok önemlidir. Çocuklara nasıl davranılmalı sorusunun en önemli cevabı onları her koşulda sevmektir. Çocuğu yargılamamak, başka çocukların davranışları ve karakteriyle kıyaslamamak gerekir. Bu tür davranışlar çocuğun daha agresif olmasına yol açabilmektedir. Çocuk büyütmek ve eğitmek ebeveynlerin asli sorumluluğudur. Dolayısı ile bu sorumluluktan kaçmak veya çocuğa sabır göstermemek onun dünyasında ciddi problemlere yol açabilir. Çocuğun ihtiyacı dahilinde onu dinlemek, sevmek, anlamaya çalışmak ve sorunları yargılamak yerine sebeplerini araştırmak çocuk eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Yorumlar
Sevgi biber 30 Mart 2018 - 08:04:00 Çocuklara nasıl davranmak gerekiyor? 6 yaşında bir çocuğum ve 5 aylık hamileyim. Kardeşini kıskanmaması için onu bu duruma nasıl alıştırmalıyım? Aşırı ilgi gösterip şımarmasını istemiyorum. Bu durumu nasıl anlatabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: