Sağlık

Damiana Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

19 Haziran 2020 - 08:50:34
Damiana Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Damiana çayı; çok nadir bulunan damiana otundan elde edilen ve insan sağlığını olumlu yönde etkileyen, geleneksel tıpta da kullanılan ve afrodizyak etkisi bulunan bir bitki çayıdır.

Damiana Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?

Orta Amerika ve Meksika kültürüne ait bir bitki olan damiana, çok eski bir geçmişe sahiptir. Fakat son yıllarda daha da popüler bir hale gelmiş ve sıklıkla tüketilmektedir. Genel olarak çay şeklinde tüketilen damiana bitkisi, anti-anksiyete ve afrodizyak etkiye sahip olan bir içeriğe sahiptir. Genel olarak cinsel sağlık üzerinde faydalarının olduğu bilinse de aynı zamanda farklı pek çok yararının bulunduğu bilinmektedir.

Bilimsel adı Turnera diffusa olan damiana çayı, bazı kültürlerde yaşlı kadın süpürgesi olarak da bilinmektedir. Yaklaşık olarak 3 metre boyunda ve 2 metre genişliğinde olan damiana bitkisi, zenginleştirilmiş drenajlı topraklara ve bol miktarda güneşe ihtiyaç duymaktadır. Kuru ortamları seven bu bitki genel olarak kayalık ve kumlu bölgelerde yetişmektedir. Yaz ortasına doğru sarı çiçek açar.

Subtropik iklim özelliklerine sahip yerlerde yetişen damiana bitkisinin yapraklarında tedavi edici terapötik etki bulunmaktadır. Bu bitkinin yapraklarından kapsüller, sıvı özü ve aynı zamanda bitkisel çaylar yapılmaktadır. Damiana çayı ise son zamanlarda sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir.

Damiana Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde tüketilen damiana çayının biyokimyasal profili bulunmaktadır. Mesane ve idrar yollarındaki enfeksiyonların tedavi edilmesi için faydalı olabilmektedir. Damiana çayının kafein, flavonoid ve arbutin içeriği, afrodizyak ve uyarıcı birtakım etkiler meydana getirmektedir. Bu bitki çayının kadın sağlığı için oldukça etkili ve faydalı etkileri bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan doğal bileşenler kadın vücudundaki progesteron reseptörleri ile etkileşime geçer. Bu da birtakım hastalıkların tedavisi için etkilidir.

Vücuttaki enerjiyi arttıran damiana çayı, aynı zamanda kan dolaşımının iyileşmesini sağlamaktadır. Cinsel uyarıları geliştiren bu çay aynı zamanda sinir sisteminin sakinleşmesine destek olmak ve sinir sisteminin daha etkin, sağlıklı olmasını sağlamak gibi etkileri bulunmaktadır. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olan bir bitki olan damiana çayı, ideal bir bitkisel içecektir.

Damiana Çayının içeriğinde A, B1, B2 ve C vitaminlerini barındırmaktadır. Bununla birlikte magnezyum, çinko, selenyum gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Uygun ortamlarda düzgün bir şekilde yetiştirilirse besleyiciliği oldukça yüksek olmaktadır. İçeriğinde faydalı yağlar da barındıran bu bitki özel bir bakımla büyümektedir.

Damiana Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

İlaç sanayisinde kullanılan damiana çayı aynı zamanda çay şeklinde de tüketilmektedir. Gün içerisindeki yorgunluğu atmak, dinlenmek ve stresi azaltmak için kullanılabilecek en etkili içecekler arasındadır. Damiana çayının tarifi de oldukça özeldir. Öncelikle 800 ml. kadar suyu kaynatmalısınız. Su kaynadıktan sonra ocaktan alıp biraz ılımasını beklemek gerekir. Su ılıdığı zaman içerisine nane yaprağı, papatya ve portakal kabuğu atınız. Sonrasında suyu ocağa alıp birkaç dakika daha kaynatınız. Kaynama başlayınca çayı ocaktan alıp ağzını güzelce kapatınız. Yaklaşık olarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Gün içinde ara öğünlerde ya da akşam yemeğinden 1-2 saat sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde en fazla 1 fincan tüketiniz.

Damiana Çayının Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Kalitesine ve doğallığına göre damiana çayının fiyatı değişebilmektedir. İnternet dahil olmak üzere pek çok yerde de satışı yapılmaktadır. Dilerseniz sizler de çok aşırıya kaçmayarak düzenli tüketim sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: