Deprem nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl oluşur?
Yaşam

Deprem Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

30 Aralık 2017 - 00:42:14

Ülkemizde ve dünyada doğal afet olarak bilinen deprem yer kabuğunda oluşan kırılmalar sonucu ses dalgalarının yer yüzünü sarsarak dışarı çıkmasına verilen addır. Kısacası insanların hayatlarının son bulmasına sebep olan doğal olay arasında yer alır.

Deprem Nedir, Ne Demek?

Depremler yer kabuğunda bulunan fay hatlarının kırılması ile meydana gelmektedir. Yeryüzünde görülme şekli ise sarsıntılar meydana getirmesidir. Bu sarsıntılarda binaların yıkılması, asfalt yolların ayrılması, köprülerin yıkılması ve kırılan fay hattının denizlerde de gerçekleşmesi ile sellerin meydana gelmesine sebep olur. Buna bağlı olarak binaların yıkılması ve çeşitli doğa olaylarının olması canlıların hayatlarını tehdit etmektedir.

Deprem Nasıl Oluşur? Nasıl Meydana Gelir?

Bu afetin oluşmasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Yer kürede meydana gelen açıklar ve kırılmalar farklı fay hatlarının da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Artçı denilen bu sarsıntılar yerkürenin kırılması sonucu çeşitli bölgelerde açıklar oluşturmasından dolayı olmaktadır. Yer küre sürekli olarak hareket halinde olduğu için yeryüzüne çıkış şekli tamamen afetin şiddeti ile ölçülmektedir. Dünyada gün içerisinde farklı bölgelerde sıkça küçük ve büyük sarsıntılar meydana gelir. Can ve mal kaybı olmayan ve küçük ölçekli sarsıntılar aslında büyük deprem habercisi olabilmektedir. Bu durumda önlem alınması en doğru yöntemlerden biri olacaktır. Oluşan fay hatları zamanla aşınmaya uğrayarak karada ve denizde ciddi sarsıntıların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sarsıntılar sırasında doğal kaynaklı olan bu afet sürekli tekrarlayabilmektedir. Büyük sarsıntılar sonrasında meydana gelen küçük sarsıntılar yer kürenin yeni durumuna geçmesi olarak bilinmektedir.

Depremin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  • Her deprem aslında geldiğini haber verir. Fakat nerede ne zaman olacağı konusunda tespit etmek oldukça zordur. Japonlar bu konuda ileri teknoloji kullanarak tahminlerinin çoğunda doğru bilgiler vermektedir.
  • Bu afetin olacağına dair doğanın da uyarıları göz önünde bulundurulmalıdır. Hayvanların normal davranışlarının dışında farklı davranışlar sergilemesi ve sürekli saklanmak istemesi bu afetin habercisi olabilmektedir. Bunun yanı sıra otlar ve bitkilerde aslında bu sarsıntılar hakkında ipuçları verebilmektedir.
Deprem Nasıl Tahmin Edilir?

Canlılar gibi gökyüzü ve denizler de bu doğal afetin olacağına dair bazı sinyaller verebilmektedirler. Gökyüzünde sıkça görülen gökkuşağı, havanın aniden fazla ısınması, yıldızların çok yakın oluşu ve yerden gökyüzüne doğru yükselen uğultu sesi bu afetin habercisi olabilmektedir. Denizler ve göllerde suların çekilmesi ya da ani gelişen su baskınları da diğer belirtileri arasında yer alabilmektedir. Bu afetin gerçekletiği esnada can kaybının olmaması için bina yapılarının dayanıklı şekilde yapılması gerekmektedir. Nitekim çoğu afette can kaybı yapılan beton binaların yıkılmasından kaynaklı olmaktadır.

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Bu afetin oluşutuğu esnada yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. Bunların başında ise panik yapmamak vardır. Deprem olacağına dair çeşitli belirtilerin doğa tarafından verilmesi ve bu belirtilere rağmen önlem alınmaması canlıların yaşamını yitirmesine sebep olmaktadır. Bununla beraber tüm yer yüzü bu afetten etkilenerek farklı jeolojik yapıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu doğal afet için önceden önlem almak her zaman doğa afetlerde insan sağlığını koruyucu bir yer taşımaktadır.

Yorumlar
Vildan Yazıcı 30 Aralık 2017 - 00:52:14 Deprem son dakika önlem alınacak bir afet değildir. Olmadan önce önlemleri almak gerekiyor. Büyük deprem beklendiği belirtiliyor. Bunun için mutlaka önlemler alınmalı. Binalar yenilenmeli deprem çantası hazırlanmalı diye düşünüyorum..cevapla
Mahmut Yasa 15 Ekim 2018 - 16:19:39 İstanbul'da büyük deprem ne zaman olacak bilmiyorum ama aslında buna sürekli hazır olmamız gerekiyor. Bu doğal afet bir anda meydana gelebiliyor. Tahminler de yürütülüyor genelde ama önlem almakta büyük faydalar var.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: