Sağlık

Şizofren Nedir, Ne Demek? Türleri ve Tedavisi

30 Aralık 2017 - 03:32:26
Şizofren nedir, ne demek? Türleri ve tedavisi

Şizofren kişinin hayatı boyunca süren fakat doğru tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilen ruhsal ve beyinsel bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın derecesine göre hastanın tedavi edilme yöntemi belirlenir.

Şizofren Nedir, Ne Demek?

Şizofren olan kişiler başkalarının duymadığı sesleri duyabilir, bazen konuştukları anlamsız ve mantıksız gelebilir, başkalarının kendilerine zarar vereceğini düşünebilirler. Hastalar çoğu zaman yalnız kalmayı tercih etmektedirler. Bu hastalığın üç tipi bulunmaktadır. Psikotik belirtiler, olumsuz belirtiler ve bilişsel belirtiler olarak belirlenmiştir. Psikotik belirtiler hastalığın ilk zamanlarında sıkça görülür. Halüsinasyon görme ve sesler duyma gibi belirtiler meydana gelir. Özellikle hastada garip hareketler görülebilmektedir. Olumsuz belirtiler ise depresyon ile karıştırılabilen bu durum hastanın duygularını ifade edememesi durumudur. Kişi kendini ve duygularını ifade edemediğinden sürekli olarak yalnız kalmak istemektedir. Bilişsel belirtiler hastanın karar verme ve düşünme mekanizmasını tamamen çökertir. Hasta oldukça günlük hayattan soyutlanmış durumdadır.

Şizofreni Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastaıkta kendi içerisinde türleri bulunmaktadır. Aslında bu hastalığın ilerlemesine göre belirlenen türler hastanın tedavisinin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu psikolojik rahatsızlık üç tip aşamadan meydana geldiği gibi çeşitli türleri ile de hastanın hangi türde bir şizofren hastası olduğu tespit edilir. Paranoid, hebefrenik, katatonik, ayrışmamış ve kalıntı şizofreni olarak beş türde görülmektedir. Hasta tüm bu türlerden farklı tepkiler verebilmektedir.

Şizofren Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Bu hastalığın henüz tam bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Hasta ömrü boyunca bu hastalığı çekmek zorunda kalabilir. Fakat kişiye tedavi uygulamakta geç kalınmış değilse hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir. Hasta çevresinden de gördüğü destek ile hastalığa neden olan kaynakları hayatından çıkartmalıdır.
  • Tedavi tamamen ruhsal bir şekilde yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ağır vakalarda genel olarak anti depresan tercih edilerek kişinin sürekli uyutulması söz konusu olmaktadır. Kendine ve çevresine zarar vermemesi için uyku ilaçlarından yardım alınabilmektedir.
  • Psikolojik bir hastalık olduğundan hastanın düzenli olarak hekim tarafından dinlenmesi ve oluşturulmaya çalışılması gerekmektedir. Bu durum hastanın rahatlamasına ve ruhsal olarak kendini dinleyen bir bireyin olduğunu gösterir.
Şizofren Hastaları Nasıl Olur?

Depresyon eğilimi olan kişilerde sıkça karşılaşılan şizofren, genel olarak hastanın ruh sağlığını tehdit ederek kendine zarar verme noktasına kadar getirebilmektedir. Hastanın durumuna göre doktorun yapabileceği tedavi oldukça kısıtlıdır. Bu durumda hastanın sürekli olarak yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Hasta yalnız bırakıldığında çevresine ve kendine zarar verme eğilimi gösterir. Hastalığın türlerinde hastanın hangi aşamada olduğu belirlenerek tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu hastalar sosyal hayattan oldukça kopuk bir yaşam yaşamaktadırlar. Çevrelerinde ailelerinden başka insanları istemezler ve bazı dönemlerde aileye bile tahammülleri yoktur. Bu sebeple hastanın kendini yalnız hissetmemesi için aile ve çevre desteği oldukça önemlidir. Bu hastalığı yaşayanların diğer bir yönü ise başkalarının kendilerine zarar verebileceklerini düşünmeleridir. Bu durumun da kontrol altına alınması gerekir.

Yorumlar
Ecem Duran 30 Aralık 2017 - 03:42:26 Şizofren testi nasıl yapılır? Şizofreni çeşitleri nedir? Bu tarz hastalara yaklaşımın nasıl olması gerekiyor? Bu psikolojik bunalımın kesin tedavisi var mı? İşe yarar mı? Bir kişinin şizofren olup olmadığını nasıl anlarız?cevapla
Çağla Arslan 15 Ekim 2018 - 16:26:58 Şizofren nasıl bir hastalık ve neden olur diye hep merak etmişimdir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi var mı bilmiyorum ama çift kişilik olarak duymuştum daha önce. Psikolojik ve biraz zor bir hastalık olduğu için tedavi edilmesi şart.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: