Sağlık 10 Nisan 2021 - 01:46:09

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur? Tedavisi Nedir? Ne İyi Gelir?

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur? Tedavisi Nedir? Ne İyi Gelir?

Birçok insan, hayatı boyunca dişlerinde yaşanan farklı problemlerle uğraşırken diş eti çekilmesi de bunlar arasında en acı olanlardan birisidir.

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Nasıl Olur?

Ağzımızın içerisinde yer alan yapı insanlara göre farklılık göstermez ve benzer özellikler gösterir. Dişlerimizin alt kısımlarında köklerinin bağlandığı pembe renkte diş eti bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı bu diş etleri çekilmeye başlar. Bu et kısımlarından alta doğru sıyrılması ile birlikte dişler daha çok ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu durum görüntü açısında çok ciddi problemlerin oluşmasına sebep olurken insanlar dişlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Bu sebeple de ilk aşamasında dahi olsa hemen doktorlara giderek tedavisine başlanması gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi probleminin sebepleri arasında gösterilebilecek olan onlarca farklı neden bulunur. Ancak bu sebeplerden bazıları birçok insanda yaşanan diş eti çekilmesinin en sık görülen sebepleridir. Bunların başında insanların kalsiyum eksikliği gelmektedir. Diş eti sağlığının korunmasında kalsiyum çok etkili olurken eksikliğinde bu rahatsızlık görülebilir. Bunun yanı sıra bayanlarda sık yapılan doğumlar da dengesizliğe sebep olurken bu durumda da diş eti çekilmesi yaşanabilir. Genel olarak kadınların kendi bünyelerini tam olarak toparlayamamasının yanında tekrar hamilelik sürecine girmeleri oldukça zordur. Uyku anında dişlerin sıkılması ya da sürekli olarak birbirine sürtülmesi gibi durumlar da diş etlerine zarar veren durumlardır. Bunlar yüzünden de çekilmeler yaşanabilir.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş etinde yaşanan çekilmeler her zaman fark edilebilen durumlardan değildir. Bu sebeple de insanların ciddi biçimde belirtileri takip etmesi ve kontrollerini iyi bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu aşamada ilki dişlerin fırçalanırken kanamaların olmasıdır. Bu durum birçok kişide olduğundan direkt olarak çekilmenin başlandığı şeklinde nitelendirmek doğru olmaz. Soğuk ya da sıcak besinler tüketildiğinde sürekli olarak sızı ve ağrılar oluşuyorsa bu durum da çekilmenin en önemli belirtisidir. Bu gıdalar tüketilirken çekilme sebebiyle diş köklerinin daha yakınından geçecektir. Bu durumda köklerin etkilemesine ve bu şekilde sızıların oluşmasına sebep olur.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nedir?

Bu rahatsızlığın tedavi sürecinde doktorlara görünmek en doğru seçenek olarak genelde ilaç tedavisi ile birlikte sonuca gidilmektedir. Bunun yanı sıra doğal yöntemler de bu rahatsızlığın gerilemesinde etkili olur. Yeşil çay tüketimi içerisinde yer alan antioksidan sayesinde bu soruna karşı önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında düzenli olarak karanfil kullanımı da doğal çözümler arasında yer alır. Karanfilin etki edebilmesi için günde en az 3 defa karanfil çiğnenmesi gerekmektedir. Son olarak kekik suyu bu sorunun üstesinden gelmek için insanların tercih edebileceği yöntemlerden birisidir. Diş eti çekilmesi problemleri her yönden çok ciddi sorunlar oluştururken doktorlara gidilerek bu sorunun en kısa sürede çözüme kavuşması gereklidir.

  • diş eti çekilmesi
  • diş eti çekilmesi neden olur
  • diş eti çekilmesi tedavisi
  • diş eti çekilmesinin belirtileri
Yorumlar
Özlem Keskiner Diş eti çekilmesi bitkisel çözüm yolları var mı? Bu durum nasıl geçer? Bu durumu yaşayanlar ve tedavi olanlar var mı? Tedavisi ve tedavi süreci nasıl işliyor acaba? Diş etindeki bu sorunu önlemek için ne yapmalıyız? cevapla
yorum yaz
D3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları ve Zararları