Sağlık 18 Aralık 2020 - 05:50:20

Dişler Ne Zaman Fırçalanmalı? Sabah Aç Karnına Diş Fırçalanır mı?

Dişler Ne Zaman Fırçalanmalı? Sabah Aç Karnına Diş Fırçalanır mı?

Diş sağlığımızı korumak ve gerekli ağız bakımını yapmak için dişlerin her gün fırçalanması gerekmektedir. Peki dişler ne zaman fırçalanmalı, sabah diş fırçalamak kahvaltıdan önce mi sonra mı olmalı ya da kaç kere fırçalanmalı gibi soruların cevapları için yazımızı okumaya devam ediniz.

Dişler Ne Zaman Fırçalanmalı?

Besinleri doğru ve sağlıklı bir şekilde sindirmemize yardımcı olan dişlerimizin sağlığı oldukça önemlidir. Dişler çürük olduğunda ya da ağız içerisinde eksik sayıda olduğunda bu tüm vücut sağlığımızı etkilemektedir. Diş fırçalamak her ne kadar basit bir eylem gibi gözükse de dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki dişler günde 2 defa fırçalanmalıdır. Bu sabah ve akşam olacak şekilde gerçekleştirilmelidir.

Ağzımın içerisi oldukça sıcaktır. Gün içerisinde tükettiğimiz birtakım besinler dişlerimiz üzerinde yapışır ya da bir şekilde kalıntı meydana getirir. Çay, kahve ve çikolata gibi yiyecekler özellikle dişlerin çürüme ya da sararması gibi etkiler meydana getirmektedir. Sabah ve akşam dişlerimizi fırçaladığımız zaman bu kalıntıların temizlenmesini sağlarız. Gece yatarken dişlerinizi fırçalamadığınız zamanda bu besin kalıntılarının bakteri üretmesine neden olur. Bu bakteriler dişlere zarar vererek çürümesine neden olur. Sonrasında ise sağlıksız bir diş yapısı meydana gelir. Günde iki kere fırçalayarak ağzınızın içinin temiz ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Diş sağlığını korumak için bunu asla ihmal etmeyiniz.

Sabah Aç Karnına Diş Fırçalanır mı?

Bazı insanlar sabah uyandığı zaman dişlerini fırçalarken bazıları ise tam tersi olarak kahvaltıdan sonra dişlerini fırçalamaktadır. Uzmanlara göre dişlerin kahvaltı yaptıktan sonra fırçalanması gerekir. Sabah aç karnına diş fırçalamak sonrasında tüketilen yiyeceklere etki etmemektedir. Çünkü öncesinde fırçaladığınız zaman kahvaltı sonrasında ağız içerisinde kalan yemek kalıntıları gün içerisinde dişlere zarar verebilmektedir. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalayarak daha sağlıklı bir ağız yapısı sağlayabilirsiniz. Ayrıca dişlerinizi fırçalarken dilin üst bölgesini yumuşak bir şekilde fırçalamayı da ihmal etmeyiniz.

Diş Nasıl Fırçalanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk husus dişlere bastırarak fırçalamamanızdır. Çok bastırarak fırçaladığınız zaman fırça çürüğü olarak ifade edilen durum ortaya çıkmaktadır. bu durum dişlerin mine tabakasının aşınmasına neden olur. Sonrasında sarı bir tabaka meydana gelir ve diş rengi sarımsı olur. Ayrıca bastırarak fırçalama işlemi diş etlerinin çekilmesine ve zarar görmesine sebebiyet verir. Pek çok kişi diş macununu fazla kullanmanın dişlerini çizeceğini düşünmektedir. Bunun asıl nedeni macun içerisine yer alan granüllerin fazla olmasındandır. Granülleri büyük olan macunları kullanmamaya özen gösteriniz.

Macun ve fırçayı ıslatmadan dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Çünkü fırçayı ıslattığınız zaman telleri yumuşar ve bu da etkili fırçalamanın sağlanmamasına neden olur. Ağız içerisindeki sıvı macunun köpürmesi için yeterlidir. Dişlerinizi dairesel hareketler ile fırçalayınız. Aşağı yukarı yaptığınızda diş etlerinin zarar görmesi söz konusu olabilir. Önce ön yüzeyler sonra iç yüzeyler ve daha sonra kesici kenarla fırçalanmalıdır. Ayrıca fırçalama işlemi en arka bölgeden başlayarak gerçekleştirilmelidir. Yaklaşık olarak 2 dakika boyunca yapılmalıdır. ayrıca 3 ayda bir yeni diş fırçası alınmalıdır.

Düzenli Diş Fırçalamanın Faydaları Nelerdir?

Yaklaşık olarak 2 dakika süren ve her dişin 8-10 kere fırçalanması gerektiğini belirten uzmanlar düzenli ve doğru teknik ile diş fırçalamanın faydalarını sıralarken öncelikle çürük oluşumunun önlenmesine değinmektedir. Ayrıca diş hassasiyetinin önlenmesi, diş etlerinin sağlıklı kalması ve ve böylece köklerin sağlam olması, diş eksilmesinin engellenmesi gibi pek çok etki meydana getirmektedir. Sağlıklı bir vücut için diş sağlığınızı ihmal etmeyiniz.

  • dişler ne zaman fırçalanmalı
  • sabah aç karnına diş fırçalanır mı
  • sabah aç karnına diş fırçalamak
  • düzenli diş fırçalama
  • diş fırçalamanın faydaları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tarhun Otu Nedir? Tarhun Otu Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları