Sağlık 13 Ağustos 2021 - 11:42:33

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir? Doğum Kontrol Haplarının Zararları

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir? Doğum Kontrol Haplarının Zararları

Doğum kontrol hapı, kadınların gebe kalmamak amacı ile kullandıkları hamileliği önleyen haptır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Bahsi geçen hamileliği önleyen doğum kontrol hapları hekim kontrolünde kullanılması gerekir. Kişinin hekime sormadan, kendi kararı ile kullandığı haplar vücutta olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu hapların kesinlikle hekim gözetiminde kullanılması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Bu hapların içeriğinde progesteron, östrojen şeklindeki kadınlık hormonları bulunmaktadır. Bahsi geçen hormonlara istinaden bu hapları kullanan kişilerde çeşitli yan etkiler oluşabilmektedir. Hapların kullanımı her birey için uygun değildir. Dolayısı ile uzman hekim onayında kullanılması önemlidir. Sigara kullanan ve otuz beş yaşını geçmiş olan kadınların doğum kontrol hapları kullanması uygun değildir. Çoğu kadın hapların kullanılmasından sonra bulantı, kusma gibi etkenlerden şikayet etmektedir. Fakat bu hapların vücuttaki hormonal dengeyi bozduğu ifade edilmektedir. Dolayısı ile ilk haftalarda aşırı şekilde meydana gelen kusmalar görülebilir. Bazı kadınların hapı kullanmasından sonra ise herhangi bir belirti meydana gelmeyebilir. Olumsuz durumların oluşması kişinin bünyesine göre değiştiği için doktora danışılması tavsiye edilir. Ayrıca ortaya çıkan olumsuz durumlar her kişide değişik reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Doğum Kontrol Hapının Zararları Var mı?

Hapların oluşturduğu olası zararlardan biri, göğüs bölgesinde meydana gelen dolgunluktur. Göğüsler dönem içerisinde hassas hale gelebilir. Bunun dışında vajina bölgesindeki akıntılar artabilir, migren oluşabilir, regl dönemi aralığında lekelenmelerin oluşması, cinsel isteğin azalması, duygu durumunun değişmesi gibi sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir. Hapın meydana getirdiği zararları yaşamamak için doktor ile görüşmek sağlık için zorunlu bir durumdur.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Bırakılır?

Hekim onayında kullanılmakta olan haplar bazı kadınlar için riskli durumları oluşturabilmektedir. Yan etkiler oluşur oluşmaz zaman kaybetmeden hekimle görüşülmesi gereklidir. Hekim kişinin üzerinde tetkikler yaparak çıkan sonuçlara göre hapın kullanımını tamamen bıraktırabilir. Bunun yanında olumsuz durumlara neden olan yan etkiler de doktor tarafından kaldırılabilir, bunun yapılması için doğum kontrol hapı kullanımına ara verilir. Hapı kullanan kişiler görme konusunda herhangi bir sorun yaşadığı zaman muhakkak doktora gidilmesi gerekir. Bu durum nadiren oluşabilir fakat yaşanan problemi es geçmemek önemlidir. Bazı kadınlar hapı kullandıktan sonra çift gördüklerini belirtmişlerdir. Buna benzer etkenlerin oluşmasıyla hap kullanımının kesilmesi önerilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Baş Ağrısı Yapar mı?

Doğum kontrol hapı bazen şiddetli baş ağrısına yol açabilmektedir. Baş ağrılarının meydana gelmesiyle gün içindeki hayat aksayarak yaşam kalitesi yüksek oranda düşer. Meydana gelen baş ağrısı gece uykusunu bölecek hale geldiği zaman uzmana başvurulmalıdır. Doktor onayında hapın kullanımına ara verilebilir. Diğer olumsuz durumlar nefes darlığı, güçsüzlük, vücudun bir kısmında uyuşmaların oluşması, bitkinlik, halsizlik, göğüslerin şişmesidir. Bu durumlar yaşanır ise hemen ilaç kullanımı kesilerek, meydana gelen etkiler doktora bildirilmelidir.

  • doğum kontrol hapı yan etkileri
  • doğum kontrol hapının zararları
Yorumlar
Derya Seçkin Doğum kontrol hapını günde kaç kere kullanmak gerekiyor? Sivilce yapar mı? 7 gün ara verilmezse ne olur acaba? Bu hapı doktor tavsiyesi üzerine kullanıyorum. Bir yan etkisi var mı ondan emin değilim. cevapla
yorum yaz
Kızılcık Suyu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları