Polen nedir? Faydaları, kullanım şekli ve fiyatı nedir?
Yaşam

Polen Nedir? Faydaları, Kullanım Şekli ve Fiyatı Nedir?

15 Temmuz 2018 - 16:36:21

Arı gün boyunca kanat kısımlarında besin biriktirir ve bu besinlerin kovan içerisinde bir araya gelmesiyle meydana gelen türe polen denir.

Polen Nedir, Ne Demek?

Eski dönemlerden bu yana kullanılmakta olan arı poleninin şifa içeren besinlerden biri olduğu ifade edilebilir. İçinde insanoğlunun ihtiyaç duyduğu besinlerin neredeyse tümü vardır. Bu polende protein, vitamin, aminoasit ve mineral mevcuttur. Arı polenleri arılar aracılığıyla hazırlanır. Şekil, renk ve yapıları çeşitlilik gösterebilir. Çoğunlukla sarı renkte olan polenler görülür. Bunun dışında siyah, mor ve kırmızı renkte olanları da vardır.

Polenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Polenin etkili bir besin kaynağı olduğu söylenebilir. Bundan dolayı tüketme oranının az olması faydaların çoğunu almayı sağlar. Bir bireyin günlük maksimum otuz gram arı polenini tüketmesi gerektiği ifade edilir. 1 bardak suyun veya sütün içine 1 çay kaşığı polenin ilave edilmesi mümkündür. Yemekten önce tüketildiği zaman etkisi hissedilir. Bunun dışında meyve salatalarının içine karıştırılabilir. Düzenli bir biçimde tüketilmesi önerilmektedir. Vücudun enerji dolmasını sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Cilt hastalıkları üzerindeki etkisi oldukça yoğundur. Vücutta enfeksiyon oluşması halinde tüketilebilir. İştah açar, kişinin zinde olmasını sağlar, soğuk algınlığı gibi hastalıkların geçmesine destek olur. Ayrıca hafızayı güçlendirmektedir. Bunların düzenli bir biçimde tüketilmesi yarar sağlar.

Polenin Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Polen oldukça besleyicidir. Sağlık üzerindeki faydaları fazla olduğu için tüketilmesi önemlidir. Bunların yapısındaki değerler insanlar ve arılar için değerlidir. Polenler çiçek çeşitliliğine göre toplanmaktadır. Çiçeklerin renkli olması polenlerin çeşitli besin değerlerini içinde barındırmaktadır. Polenlerin hem elde edilme hem de tüketme sürecinde özen gösterilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

Plen Nasıl Oluşur? Nasıl Elde Edilir?

Polenler balın oluşmasının kaynağıdır ve kovandan toplanır. Arılar günlük topladıkları polenleri kovalara taşımaktadırlar. Besleyici özelliği olan polenlerin kovan içerisinde yapıldığı söylenebilir. Kovanın içine bırakılan polen tuzaklarının olması arı polenlerinin kolay bir şekilde alınabilmesini sağlamaktadır. Tuzakların bazıları kovanın giriş bölümüne koyulur. Buradan arının kanatlarında yer alan polenlerin toplandığı ifade edilir. Sonrasında ise bunları arı uzmanı kurutarak kullanır hale getirmektedir.

Polen Fiyatı Ne Kadar? Nereden Alınır?

Polen ve bal satıcılığı ile ilgili bazı dolandırıcılık rivayetleri bulunmaktadır. Dolayısı ile bu konu hassas olduğu için polen alımına dikkat etmek gerekir. Her aktar ve markette bulunan polenlerin herhangi bir faydasının olmadığı belirtilmektedir. Güvenilir ve orijinal olduğunu anlamak için tanıdık bir kişiye danışmak gerekir. Arı yetiştiricisi olan insanlardan bu polenlerin alınması tavsiye edilir. Polen fiyatı değişiklik gösterebilir. Doğal almak için güvenilir bir arı yetiştiricisinden yardım almak gerekmektedir. İlaç kullanmayan arı yetiştiricilerinden temin edilebilmektedir.

Yorumlar
Ceyda Bekar 15 Temmuz 2018 - 16:46:21 Polen filtresi nedir? Kesinlikle gerekli midir? Polen alerjisini geçirmek için neler yapmak gerekiyor? Bulunduğumuz yer kırsal olduğu için bu durum söz konusu oluyor. Filtreler ne için kullanılır? Alerji olayına çözüm olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: